metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela

Další 1 fotografie v galerii
Primátor Zdeněk Hřib sází stromů v Kunratickém lese. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

  5:49
„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem tohoto týdne chlubil v Kunratickém lese primátor Zdeněk Hřib. Zúčastnil se totiž slavnostního zahájení sázení skoro dvou desítek druhů lesních dřevin. O víkendu se budou moci zapojit i Pražané.

„Lesy postihl kůrovec, a bylo nutné nemocné stromy odstranit. Nyní tedy opět na uvolněné paseky sázíme nové stromy. Místo smrku, který do místních podmínek nepatří, vysazujeme především listnáče, nejvíce duby, ale také lípy, habry a javory,“ říká mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Zastromuj Prahu!

  • V sobotu od 10 do 16 hodin může každý Pražan zasadit strom na paseku v Kunratickém lese. Jde o akci Strom pro les, život pro Prahu, kterou organizují Lesy hlavního města Prahy. Výsadba bude probíhat ve východní části lesa nedaleko ulice U Kunratického lesa. Více na webu lesypraha.cz.
  • Stromy v Praze, co do celkového počtu, technicky vzato spíše ubývají. Může za to kůrovec. Podle mluvčí Lesů Petry Fišerové byla zeleň v pražských lesích tímto škůdcem postižená nejvíce v období od roku 2017 do roku 2020. Letos zatím byla aktivita kůrovce nižší, přesto se i nadále vyskytoval v lokalitách, kde jsou zastoupené smrky. 

Na jaře městská společnost na území Prahy vysadila více než 118 tisíc sazenic, na podzim plánují dalších více než 83 tisíc kusů. Primátor Zdeněk Hřib tyto stromy do svého seznamu počítá. Do konce příštího roku mu pak podle údajů uvedených na magistrátním webu Zastromujprahu.cz chybí vysadit ještě něco kolem 130 tisíc dřevin. Pokud je vysadí, stihne půlmilionový cíl končící prvním volebním obdobím. Hřib ale v případě stromového závazku kalkuluje s osmi lety ve vedení metropole. Podle kritiků je však ozeleňování Prahy v Hřibově podání populismus. Stromy se totiž dosud ve větších počtech sázely jen na okrajích metropole.

„Je jasné, že když ve velkém vysadíte semenáčky, jako tomu bylo v případě vzniklé plochy v lese Arborka mezi Satalicemi a Kyjemi, slibované počty vám výrazně naskáčou,“ komentuje pro deník Metro dendrolog Aleš Rudl, s tím, že se o vysazené počty stromů musí město také řádně starat. To byl z velké části problém lip srdčitých na Smetanově nábřeží, které v těchto dnech magistrát nechává vyměnit za odolnější a menší lípy malolisté. „V místě je klíčové, aby proběhla výměna vyžilé zeminy a byla nahrazena kvalitním substrátem,“ dodává Rudl.

Letos přibylo nejvíce stromů v okrajových městských částech, konkrétně v Běchovicích, Ďáblicích nebo v parku U Čeňků na Praze 14. Loni se zase sázelo zejména na původně zemědělských půdách. 

Očima redaktora

Když politici stříhají pásky, zahajují stavby nebo sázejí stromky, je to vždy divadlo spíš pro jejich PR podřízené a občas i pro novináře. Se sázením stromků v Kunratickém lese to nebylo jinak. Úředníků magistrátu, pracovníků pražských lesů či zástupců pozvaných médií bylo na místě možná víc než připravených sazenic. Také čumilové převažovali výrazně nad pracujícími. Variant, které musel Zdeněk Hřib předvést pro fotografa, aby bylo vykopnutí díry to pravé, bylo povícero. „Teď to bylo ono, pane primátore!“ znělo na konci režírovaných snímků. Stejně tak hovořit na kameru, to nelze bez bojovného odhodlání a supermanského úchopu krumpáče. Jedná-li se o dobrou věc, legrace a předstírání nikdy není málo.

PAVEL HRABICA

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek