metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Dalších 6 fotografií v galerii
Dobová ukázka květnových bojů na pražských barikádách. | foto: Archiv Klubu vojenské historie Gardekorps PrahaMetro.cz

Žižkov bude pod těžkou kulometnou palbou

  6:11
Metropole oslaví sedmdesáté výročí konce druhé světové války. Dobová vojenská ukázka pobaví tisíce lidí. Jak bude boj o Žižkov vypadat, řekl Jan Gallas, předseda Klubu vojenské historie Gardekorps Praha.

Čím se liší letošní Barikáda od té před pěti lety?

Barikáda 2015

Program vzpomínkové akce ve dnech 8. a 9. května.

  • Od pátku do soboty bude k vidění výstava lehké i těžké vojenské techniky na Havlíčkově náměstí.
  • Polní velitelství wehrmachtu, zbraně, uniformy a polní lazaret budou vystaveny na náměstí jen od pátku od sobotního poledne.
  • Zlatý hřeb celé akce – komentovaná bojová ukázka – se koná v sobotu od 14 do 16 hodin.

Minulá akce byla rekonstrukcí událostí u gymnázia na Pražačce. Letos bylo zvoleno Havlíčkovo náměstí, kde ovšem barikáda přímo nestála. Akce tedy obecně zobrazí boj o jakoukoliv žižkovskou barikádu. To nám dává možnost lépe nakombinovat scénář a ukázat události z různých míst Prahy. Dalším rozdílem je větší množství účastníků a speciálních efektů.

Co bude největším diváckým lákadlem?

Rozhodně bojová ukázka. Připraveni jsou členové klubů vojenské historie z celé republiky i ze zahraničí, kteří předvedou širokou škálu uniforem a výzbroje z období bojů o Prahu. Je připravena originální německá technika i množství kulometů a velkorážných zbraní. Průběh boje pak bude ztvárněn s maximálním důrazem na realističnost.

Jak dlouho trvá příprava na takovou akci?

Jan Gallas, předseda Klubu vojenské historie Gardekorps Praha.

Téměř rok. Je třeba zajistit dostatek účastníků, domluvit a dovézt techniku často stovky kilometrů vzdálenou.

Proč se do takových akcí váš klub pouští?

Náš klub funguje již bezmála dvacet let, a je tak jedním z nejstarších klubů v Česku. Pořádání takovéto akce je nejen vysoce prestižní, ale je také smyslem naší existence. Naším cílem je připomínat historii českých zemí a českého národa bez příkras a ohýbání, a přitom formou, která lidi zaujme a ze které si odnesou dojem.

Jsou akce vašeho klubu spíš divadlem, show, nebo naučnou prezentací?

Od všeho trochu. Reálná ukázka by vypadala asi jinak. Na Vítkově by stála děla a střílela těžké granáty. První zásah by rozmetal barikádu po celém náměstí. To je samozřejmě scestné. U ukázek jde vždy zejména o divadlo, které má přísná pravidla kvůli bezpečnosti a je především pro diváky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek

Oprava bazénu v Liberci je v nedohlednu, provizorně by mohl otevřít letos

vydáno 25. dubna 2024  14:52

Očekávaný začátek rekonstrukce libereckého bazénu se stále odkládá. Přesto je od konce března pro veřejnost uzavřený a jen zčásti slouží sportovním...  celý článek

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

vydáno 25. dubna 2024  12:42,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky znepokojila přednáška s psycholožkou.  celý článek