metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Úterý 23. července 2024. Svátek má Libor

Zkoušky taxikářů a revizi smlouvy s Veolií, to chce primátorka po půlroce vládnutí

  16:22
Primátorka Adriana Krnáčová spolu se svými náměstky dnes bilancovala na snídani s novináři půl roku v úřadě. Mluvila o připravovaných novinkách a plánech.
Primátorka Adriana Krnáčová. | foto: Magistrát hl. m. PrahyMetro.cz

Pozornost primátorky Adriany Krnáčové se v posledních dnech upírá k vodě. Ale není to tím, že by se chystala na dovolenou.

„Zadali jsme analýzu na smlouvy Veolií,“ uvedla Krnáčová. Veolia provozuje prostřednictvím Pražských vodovodů a kanalizací vodovodní infrastrukturu v metropoli. Posouzení má mít podle ní dva hlavní cíle. Zjistit, jak získat od Veolie více peněz, které by bylo možné vrátit do údržby vodovodů v hlavním městě a pokusit se zkrátit smlouvu o pronájmu infrastruktury, která platí do roku 2028. To by hlavnímu městu umožnilo čerpat dotace na budování nové čistírny odpadních vod.

Dalším aktuální téma je podle primátorky taxislužba. „Nemusím jezdit v taxíku v převleku, abych věděla, že taxi služba je velký problém,“ řekla primátorka v narážce na bývalého primátora Pavla Béma, který si chtěl potvrdit, jestli taxikáři cestující skutečně okrádají, proto se za zahraničního turistu vydával už v roce 2005.

Magistrát podle Krnáčové plánuje změnu zkoušek pro taxikáře, ale i zvýšení represe proti těm nepoctivým. Je podle ní potřeba se více zaměřit na problémová místa, jako jsou letiště nebo centrum města. Primátorka chce, aby přezkoušením museli projít všichni řidiči taxislužby. „Zatím museli znát jen místopis. Chtěla bych ale, aby museli mít základní právní znalosti nebo komunikační dovednosti, včetně znalosti cizích jazyků,“ vypočítala požadavky primátorka.

Na závěr setkání představila Krnáčová i jeden velký plán. Nejen proto, že je vystudovaná kunsthistorička, by se jí líbilo, kdyby v Praze vnikla nová galerie, určená pro moderní umění. „Nová městská galerie by mohla vyrůst na Letné, na místě kde stával Stalinův pomník,“ představila jednu z možností. Město podle ní chce na projektu spolupracovat s Národní galerií.

Autor: Robert Oppelt

Hlavní zprávy

První chytrá tramvaj jezdí v Plzni. Umí reagovat na překážky a v provozu pustit spěchající hasiče

vydáno 23. července 2024  15:17

Hned v úvodu si řekněme, že doba, kdy se českými městy budou prohánět tramvaje bez řidiče, není úplně za rohem. Přesto je v dohlednu. Jak by mohla...  celý článek

Víte, jaký je rozdíl mezi kryptoměnovou burzou a kryptoměnovou směnárnou?

vydáno 23. července 2024  12:00

V případě směnárny jde o platformu, která umožňuje přímou výměnu jedné kryptoměny, například bitcoinu, za jinou. Lidé zde nakupují a prodávají za ceny...  celý článek

V kůži mechanika. Přezouvání formule 1 si můžete vyzkoušet na nábřeží Vltavy

vydáno 22. července 2024  21:00

V polovině srpna zavítá do centra Prahy tým Red Bull Racing se svou našlapanou událostí Red Bull Showrun. Než se tak ale stane, budou mít fanoušci závodů...  celý článek

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek