metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Zvýšil se opět hluk z koncertů? Napište e-mail radní, vyzývají autoři petice

  20:21
„My máme silný refrén jak hovado,“ zpívají v jedné ze svých písní Horkýže slíže. Rocková kapela ze Slovenska v srpnu vystoupí v bývalých branických ledárnách v Praze 4. Ne každý se ale na vystoupení těší. Třeba někteří obyvatelé Braníka, Barrandova nebo Hodkoviček si už druhou letní sezonu na hluk z koncertů u Vltavy stěžují.
Pořadatelé koncertů v Ledárnách Open Air by měli omezit hlasitost. | foto: Ledárny Open Air

V červnu se město s pořadateli festivalu Ledárny Open Air dohodlo na dodržovaní několika pravidel. Radní Hana Kordová Marvanová například po pořadatelích chtěla, ať omezí maximální hlasitost koncertů nebo délku vystoupení. V červenci se v ledárnách koncerty nekonaly. Celá kauza tak trochu spala. V srpnu se ale muzika na břeh Vltavy vrátila. A ozvaly se místní, že hlasitost úterního koncertu opět vzrostla k té před zmiňovanou dohodou.

Dva dny před prvním srpnovým koncertem odeslala iniciativa Hluk z Prahy 4 svým členům žádost, ve kterém vyzývá, ať lidé napíší radní Kordové Marvanové e-mail v případě, že je bude koncert rušit. „Podle stížností určuje míru rušení a podle toho věc (ne)řeší,“ stojí mimo jiné ve výzvě iniciativy. Ta proti hluku z koncertů vytvořila už loni petici, kterou podepsaly stovky lidí.

Deník Metro oslovil i přímo radní. Ta hlasy, které tvrdí, že úterní koncert opět duněl nad rámec dohody, také zaznamenala. „Celkem mi od úterý přišlo e-mailem pět stížností,“ uvedla Kordová Marvanová.

Podle ní komunikace města s pořadateli festivalu rozhodně neskončila. „Od firmy, která měřila hluk přímo v místě koncertu, mám informace, že hlasitost v úterý nepřekročila smluvenou mez. Hluk se ale měřil ještě na dalších pěti místech v okolí. Data z nich nám zmiňovaná firma dodá v pondělí. V sobotu se v bývalých ledárnách koná další koncert, takže budeme mít zprávu o hlasitosti hned ze dvou akcí,“ upřesnila radní.

Další výzva

Iniciativa Hluk z Prahy 4 vytvořila v červnu další petici.

  • “Kvůli novele zákona o ochraně veřejného zdraví z roku 2015 byla regulace venkovní hudební produkce z tohoto zákona vyjmuta. Hygienické stanice již nekontrolují zdroj mnohdy velmi obtěžujícího hluku. To způsobilo boom různých hudebních festivalů,“ stojí mimo jiné v petici, která žádá změnu legislativy.

Data z měření z dalších koncertů by pak měla firma dodávat hned druhý den. „Pořadatelé festivalu vědí, že pokud by porušili dohodu a hluk by překročil domluvenou hranici, tak to budeme na magistrátu řešit,“ avizuje radní. Už včera Kordová Marvanová podle svých slov pořadatele kontaktovala a upozornila je, že úterní koncert opět doprovázely stížnosti na hluk.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Utrhl jí ruce, nohy i hlavu. Rok po řádění vandala je Dívka se džbánem zase v parku

vydáno 25. dubna 2024  16:02

Od ledna vracela restaurátorka Helena Jahodová původní krásu terakotové soše Dívka se džbánem, kterou vloni při filmovém festivalu poničil neznámý vandal....  celý článek

Zaměstnanci letiště dávají výpovědi kvůli šikaně. Nezvládli tempo, řekl Kuba

vydáno 25. dubna 2024  15:22

Už deset zaměstnanců společnosti Jihočeského letiště České Budějovice podalo v posledních týdnech výpověď a další zvažují, že tak do konce dubna učiní...  celý článek

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

vydáno 25. dubna 2024  15:02,  aktualizováno  15:20

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má například o prodloužení pruhů vyčleněných pro MHD na tazích,...  celý článek