metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí 2. prosince 2024. Svátek má Blanka

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

  5:35
Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.

Další 3 fotografie v galerii
Netopýři mají spoustu ostrých zoubků. | foto: Daniel Horáček a ČSOPMetro.cz

Druhá půlka léta je obdobím, kdy do bytů v mnoha městech zavítají nezvaní večerní návštěvníci – netopýři. Podle zkušeností odborníků z minulých let se určitě objeví minimálně v Plzni, Brně, Liberci či Karlových Varech. Netřeba se bát. Netopýři nebezpeční nejsou! Obvykle jim stačí trochu pomoci a byt zase sami opustí. Pokud si s nimi nebudete vědět rady, obraťte se na pracovníky zvířecích záchranných stanic.

„V srpnu a září probíhá podzimní migrace netopýrů. Netopýři opouštějí letní kolonie a hledají zimoviště. V mezičase se ještě přesouvají na místa, kde dochází k jejich páření,“ říká pro deník Metro Daniel Horáček z Českého svazu ochránců přírody.

Netopýrů je v tomto čase „ve vzduchu“ obvykle spousta. Mnohem více než v jiných obdobích roku. Včetně velkého množství letošních mláďat. A tak se často stane, že se právě skupiny nezkušených malých létavců otevřenými okny či jinými otvory dostanou do bytů.

Netopýr hvízdavý se klidně zabydlí i u vás doma.

„Nyní se vesměs jedná o netopýry hvízdavé. Proč právě oni v této době navštěvují lidská obydlí, není jasné. Mláďata v invazích tvoří tak osmdesát, možná devadesát procent. Zbytek pak jsou dospělci,“ popisuje Horáček a dodává: „Asi nejpravděpodobnější hypotéza, proč k tomu dochází, je, že jim domy připomínají skalní věže a stěny, což jsou místa, kde se při podzimní migraci páří. Zřejmě to mají nějak geneticky zakódované, a když nejsou k dispozici skutečné skály, nalétávají do bytů.“

Plzeňští krvesajové
Invaze netopýrů hvízdavých do bytů jsou podle statistik Národní sítě záchranných stanic problémem zejména Plzně. Zdejší záchranná stanice každoročně v srpnu a září pomáhá vysvobozovat z bytů stovky netopýrů. Není neobvyklé, že pootevřeným oknem vlétnou do bytu třeba dvě stovky netopýrů. Dalšími městy, kde se netopýří squatteři ve velkém tradičně vyskytují, jsou Brno, Liberec, Jablonec, Karlovy Vary či České Budějovice. Ale přibývají další.

„Za posledních pět roků řešily záchranné stanice celkem 161 netopýřích invazí, při kterých z bytů zachraňovaly 4602 netopýrů. Ne vždy je přitom nutné hned zavolat záchrannou stanici. Dokud je v noci teplo, stačí zhasnout, otevřít okna dokořán a netopýry nerušit. Odlétnou obvykle sami,“ radí Horáček.

Odstěhujte je sami
Co když se ale netopýrům ve vašem bytě zalíbí natolik, že nebudou chtít sami odletět? Laik může podle zvířecích záchranářů, pokud na to má kuráž, netopýry posbírat a vypustit ven. Ideální je podle Horáčka pochytat netopýry až ráno, kdy jsou téměř nepohybliví. Nutné ovšem je prohlédnout v bytě všechny škvíry, podívat se za obrazy, do váz či hrnečků.

Tahle invaze se odehrála v jednom z plzeňských bytů, Bez zásahu odborníků se neobešla.

„Zvíře lehce přehodíte například hadrem nebo utěrkou, jemně uchopíte a i s hadrem vložíte do papírové krabice, kterou umístěte na vyvýšené místo. Odtud může netopýr odletět a zároveň se na něj nedostanou jiná zvířata včetně domácích mazlíčků,“ popisuje správný postup Horáček s tím, že netopýry nechytejte nikdy holou rukou. „Z netopýrů netřeba mít obavy, všechny ty fámy o zamotávání se do vlasů a podobně jsou jen pověsti, sami o sobě nikomu neublíží, ale v případě pocitu ohrožení se samozřejmě budou bránit a mají spousty ostrých zoubků,“ upřesňuje Horáček.

Kdy to chce odborníka?
Pokud netopýr ani po několika hodinách neodlétne, je na čase zavolat odborníkům ze záchranných stanic. Všechny potřebné kontakty naleznete na webu zvirevnouzi.cz či portálu pohotovostní netopýří linky nyctalus.cz. Pokud je totiž netopýr apatický, může být třeba dehydratovaný. Tyto odborníky rovněž volejte, pokud si na odchyt netopýrů sami netroufnete.

„Nicméně, smiřte se s tím, že se pracovníci nedostaví hned. Sezóna je v plném proudu a řeší tedy i jiné případy,“ komentuje Horáček.

Netopýři uhynuli v lustru.

Netopýří trable
Problém pro netopýry i uživatele nemovitosti nastává tehdy, pokud se netopýři dostanou do místností, kde dlouhodobě nikdo není. Například na chalupách či v době dovolené. Návrat do takové místnosti bývá potom dost šokující. Trus, moč a uhynulí netopýři jsou obvykle k vidění na každém kroku.

„Vůbec nejhorší pastí je špaletové okno. Lidé odjíždějící na dovolenou nechají otevřenou vrchní ventilačku, tou netopýři nalétají dovnitř, ale významná část zapadne dolů, odkud se už nedostanou ven. Pastí se ale stává i obyčejná ventilačka. Proto pokud je to jen trochu možné, dávejte na noc do otevřených oken sítě proti hmyzu, nenechávejte otevřená nezajištěná okna na osvětlených chodbách či společných prostorách domů, a zejména, při odjezdu na více dnů nenechávejte otevřená okna ani štěrbiny,“ uzavírá Horáček.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Hlídač. Za zajímavé fotoúlovky rozdává deník Metro čtenářům třisetkorunové odměny

vydáno 2. prosince 2024  10:30

Ne nadarmo se o čtenářích deníku Metro říká, že jsou jedni z nejpodnikavějších. Od celé řady aktivit je neodradilo ani studené počasí. Nejčastějším...  celý článek

Filtrovaná voda do petky. Po Hlaváku, Smícháči a Masaryčce si loknete i na Florenci

vydáno 2. prosince 2024  5:00

Že jsou plasty pro přírodu zlo, neboť se rozkládají stovky let, se učí děti už na prvním stupni základních škol. Mnoho Čechů si již dávno zvyklo nosit s...  celý článek

Influenceři, selfíčka a kdo má právo se zúčastnit? Sošky mají Farna, Ztracený a Kabát

vydáno 1. prosince 2024  17:20

V pražském Foru Karlín se v sobotu večer opět udělovaly ceny Český slavík nejoblíbenějším hudebním interpretům v zemi. O pořadí rozhodovala v hlasování...  celý článek

Domy, které vypadají jako lodě. Na Florenci pluje například Titanic, který přežil povodně

vydáno 1. prosince 2024  11:12

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek