metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Hotely otevírají pro turisty, bojují o přežití! Málo rezervací, nízké ceny, nejistá budoucnost!

  13:56
Praha 21. května (PROTEXT) - Od pondělí 24. května se otevírají hotely, bude možné se v nich ubytovat bez omezení. ČESKÁ HOTELOVÁ ASOCIACE (dále ČHA) upozorňuje, že ani to mnohým hotelům nepomůže. ČHA očekává, že do hotelů budou jezdit do konce roku 2021 v drtivé většině jen domácí turisté a celková obsazenost bude maximálně 30 %, navíc s cenami až o 80 % nižšími než v roce 2019. "Pokles poptávky bude tak obrovský, že donutí velkou část hotelů v Praze být dlouhodobě uzavřené nebo se přestavět na byty, po kterých je a bude stále zájem. Půjde o hotely střední a menší kapacity, nejen mimo centrum, ale i v samotném centru metropole, které nedokážou udržet hotel v chodu," uvedl Marek Boura, předseda ČHA. Více v "Prognóze vývoje cestovního ruchu v roce 2021" zde.

Marek Boura doplňuje: "Hotely, které otevírají, mají nesmírně těžkou pozici. Startují od nuly a přijímají pouze jednotky rezervací, a to ještě za velmi nízké ceny, často pod 1000 Kč za pokoj pro 2 osoby a noc. Obsazenost pražských hotelů v červnu bude max. 10 %, v červenci a v srpnu ne více než 30 % a navíc mnoho hotelů vůbec neotevře. Cizinců nepřijede dost a domácí turisté to bohužel nezachrání. Z cizinců přijedou hlavně Němci a Slováci, Poláci využijí naše hotely pro tranzitní pobyty v cestě k moři. Nicméně rezervace na léto zatím nechodí, lidé se zajímají pouze o nejbližší termíny, tj. na příští 2 týdny."

Hotely, které byly otevřeny i v době lockdownu, nemají problém přejít do plnohodnotného režimu s turisty. Jaroslav Svoboda, jednatel CZECH INN HOTELS: "Naše velké hotely (The Grand Mark, Don Diovanni, Plaza Prague atd.) byly doposud otevřeny nepřetržitě pro obchodní cesty a zdravotní pobyty. Dosahují v květnu obsazenosti 40-50 %, kterou nyní zvýšíme na potřebných 60 % v červnu, a to díky turistům. Červenec a srpen předpokládáme obsazenost 70 %, ale za nízké ceny, protože poptávka bude slabá a otevřených hotelů podbízejících se v cenách víc, než je potřeba. Nemáme tedy problém ani s náborem zaměstnanců."

Povinnost testování řeší hotely vlastními testovacími centr

Povinnost kontrolovat otestování jako problém hotely nevnímají. Některé z nich dokonce zřizují vlastní testovací centra. Jaroslav Svoboda, jednatel CZECH INN HOTELS: "Otevřeli jsme vlastní testovací centra přímo v hotelích (např. v Iris Hotel Eden – více na www.irishoteleden.cz) a našim hostům nabízíme test zdarma po příjezdu na hotel. Je to velmi rychlé, pohodlné a vstřícné řešení (antigenní test je zdarma, PCR test za zvýhodněnou cenu 1250 Kč). Hosté mají o tuto službu zájem, a to jak Češi, tak cizinci, kteří se často neorientují v současných pravidlech."

Problém najít zaměstnance?

Marek Boura, předseda ČHA: "Přestože hodně zaměstnanců odešlo pracovat do jiných oborů, nebude problém s nedostatkem personálu. Hodně hotelů nepropouštělo (nebo jen částečně) a drželo stavy díky státním dotačním programům. Vzhledem k nízké poptávce nebudou potřebovat tolik zaměstnanců jako při plném provozu. Problém nastane za předpokladu, že se poptávka zvýší a stát bude pokračovat v refundaci mezd, tzn. bude lidi motivovat nepracovat. Vnímáme ale skutečnost, že roste tlak na zvyšování mezd u řadových pozic, jako jsou číšníci, kuchaři, recepční."

Jaroslav Svoboda, jednatel CZECH INN HOTELS: "Jsme z nejhoršího venku. Navíc jsme využili uzávěry pro vylepšení hotelů a investice. Některé hotely prošly kompletní rekonstrukcí, z tříhvězdičkových hotelů jsme udělali čtyřhvězdičkové. Investovali jsme ale do technologií a digitalizace (online rezervace, e-shop, chat s hostem, vlastní info linky, bezkontaktní příjezd hosta) a rozšířili služby v hotelu tak, aby si host mohl vybrat, jak moc chce přicházet do kontaktu s jinými lidmi (donáška služeb na pokoj, online prodej služeb přes internet. Bezpečnostní a hygienická pravidla máme stejná jako v roce 2020."

Výzva hoteliérům – neprodávejte svůj hotel!

CZECH INN HOTELS A ČHA společně vytvořili záchranný plán pro hotely. Vyzývají hoteliéry a nabízejí pomoc. Jaroslav Svoboda: "Neprodávejte hotely, pomůžeme Vám. Vyvedeme Váš hotel z krize. Máme zkušenosti, know-how, a hlavně máme komplexní řešení!" Více informací v "Prognóze vývoje cestovního ruchu v roce 2021" zde.

Doplňující informace:

ČESKÁ HOTELOVÁ ASOCIACE

Sdružení profesionálních společností podnikajících v cestovním ruchu, hotelnictví a gastronomii v ČR.

Úzce spolupracuje s franšízingovou skupinou CZECH LEADING HOTELS a manažerskou firmou CZECH INN HOTELS.

Definuje nové kategorie i způsob řízení moderního podniku a jeho aktivní rozvoj. Stanovuje inovativní způsob prodeje služeb a vytváření produktů.

Více informací na www.hotelasociace.cz.

CZECH INN HOTELS

Hotelová společnost CZECH INN HOTELS vznikla v roce 2003 a je největším ubytovatelem v Praze. Provozuje 23 hotelů (2200 pokojů, 6000 lůžek) a 10 restaurací. V roce 2018 a 2019 společnost ubytovala každý rok více než 1 milion hostů.

V polovině října 2020 spustila společnost CZECH INN HOTELS provoz prvního "covid hotelu" LEGEROVA 9 v České republice, kde si hosté za pobyt sami platí. Mohou se v něm ubytovat klienti s onemocněním covid-19, kteří se potřebují uchýlit do izolace. Hotel jim zajišťuje donášku stravy či nákup léků. Více informací na www.hotelcovid.cz.

Od února 2021 provozuje hotel Karanténa. Více informací na www.hotelkarantena.cz.

Na přelomu loňského roku upravila část svých hotelů na rezidence a pronajímá malometrážní byty pro firemní i soukromé potřeby. V únoru 2021 společnost nabídla své kapacity (2000 lůžek) přetíženým nemocnicím.

V dubnu 2021 darovala zdravotníkům 2,000.000 Kč v podobě 1200 ks dárkových poukazů na ubytování v Praze a v Brně.

Dceřiné společnosti CZECHOTEL, CZECH LEADING HOTELS a PRAGUE LEADING HOTELS společně s ČESKOU HOTELOVOU ASOCIACÍ pomáhají tuzemským hotelům zachránit jejich podnikání a provozovat hotely v zisku (projekt HOTELOVÁ VIZE Z KRIZE).

Více informací na www.czechinn.cz.

Kontakt pro média:

Petr Chábera, e-mail: info@hotelasociace.cz

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek