metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Žena v roušce při procházce přes Karlův most v Praze. (1. dubna 2020) | foto: Michal SváčekMAFRA

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

  18:54
Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole vydá, zaplatí k ceně ubytování v hotelu za den částku 21 korun. Radní začátkem tohoto týdne rozhodli, že bude lépe zvednout tuto částku na 50 korun za den. To se ale nelíbí některým hoteliérům.

„Zvyšování poplatků v době, kdy hotelnictví prochází největší krizí za poslední roky, nepovažuji za šťastné. V oboru panuje velká nejistota, a proto si myslím, že by bylo mnohem lepší, kdyby se relevantní osoby obecně zamýšlely spíše nad tím, jak hotelnictví pomoci než obor zatěžovat zvýšením poplatků,“ říká Gorjan Lazarov, ředitel hotelové sítě Orea Hotels & Resorts, jež má v Praze dva hotely.

Podobného názoru je také Lukáš Pytloun, generální ředitel a majitel sítě Pytloun Hotels. „Nemyslím si, že zvýšení těchto poplatků bude mít nějaký vliv na změnu destinace Prahy za jiné město. Zvýšení poplatků je však načasováno trochu nešťastně a mělo by přijít později. S větším oživením cestovního ruchu,“ zmiňuje Pytloun, podle kterého šly pražské hotely kvůli covidu s cenami dolů. „Navíc se potýkáme s aktuálním prudkým růstem cen energií,“ doplňuje Pytloun.

Důvodem změny výše poplatku je podle radních zvýšení příjmů města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou Prague City Tourims a Asociací hotelů a restaurací ČR, podle kterého vznikne do března příštího roku návrh zavedení nové ceny.

Magistrát své rozhodnutí obhajuje také tím, že poplatek hradí samotní turisté. Tento krok tak nebude mít negativní dopad na peněženky Pražanů ani na rozpočet hlavního města. „Tento poplatek je jediným nástrojem, kterým české obce dokážou přímo kompenzovat náklady spojené s cestovním ruchem a pomocí kterého se mohou podílet na jeho ekonomických přínosech. Praha s výší ubytovacího poplatku z pobytu 21 korun za noc zaostává jak v rámci Evropy, tak dokonce i za řadou českých měst,“ hájí krok radních náměstek primátora a radní pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek.

Zvýšit poplatek na padesátikorunu se před časem rozhodla některá další česká města. Šlo kupříkladu o Karlovy Vary, Český Krumlov, Františkovy Lázně nebo Lipno nad Vltavou. Nad úroveň 21 korun pak také poplatek zvýšila města Ústí nad Labem, Lednice, Špindlerův Mlýn nebo Luhačovice.

Podle kritiků je ironií, že ještě loni Praha kvůli pandemii poplatky odpouštěla. Podobně jako za zahrádky restaurací. V roce 2019, než udeřila pandemie, do městské pokladny doputovalo z turistických poplatků zhruba 344 milionů korun.

Poplatky v zahraničí

  • V Barceloně činí turistický poplatek 1,1 eura, ve Vídni 2,11 eura, v Budapešti 3,2 eura. Více než šest eur zaplatí turisté v Římě, a v Kodani dokonce 19,04 eura.
  • Předseda Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek řekl, že je zvýšení poplatku správný krok. Peníze se prý investují zpět. Případného odlivu turistů se neobává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek