metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Motocyklisté trénují bezpečnou jízdu na polygonech v ČR

  9:00
Praha 30. května 2021 (PROTEXT) - Za první čtyři měsíce letošního roku zemřelo na našich silnicích již 12 motocyklistů a dalších 34 bylo těžce zraněno. Za většinou vážných nehod stála nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě. Dlouhodobě ve statistikách nehod sledujeme postupný mírný pokles vážných následků.

„Obliba motocyklů u nás významně roste. Motorky dnes přitahují nejen mladé řidiče, ale také střední a starší generaci, která si plní své sny. Usedají za řídítka a mnohdy bez potřebné přípravy vyjíždějí do ulic. Problém je o to závažnější, že motivací k řízení motorky není doprava, ale spíše zábava a relaxace, neboli jedu si takzvaně větrat hlavu,“ poukazuje Jan Polák z Týmu silniční bezpečnosti.

Jedním z preventivních projektů, který se komplexně zabývá problematikou motocyklistů, je projekt Učme se přežít. Ten vznikl v roce 2010 jako regionální program v Libereckém kraji a postupně se rozšířil do celé republiky. V letošním roce mají organizátoři v plánu celkem 18 kurzů na 8 polygonech, s kapacitou pro téměř tisícovku motocyklistů. „V našem programu nestihneme proškolit samozřejmě všechny motocyklisty. Chceme však ukázat na potřebu dalšího tréninku a podpořit výuku v motoškolách. Nabídka motoškol se v posledních letech výrazně rozšiřuje a je to velmi dobrá cesta, jak zvýšit své jezdecké dovednosti a tím i svou bezpečnost,“ říká Libor Budina z Autoklubu České republiky.

Celodenní výukový den preventivního programu Učme se přežít se skládá z řady cvičení a přednášek. Účastnící se v teorii jízdy dozví základy defenzivní jízdy a důležité věci o technice motocyklu. Zajímavá je také přednáška o dopravní psychologii a častých příčinách dopravních nehod. Na dráze se pak trénují krizové situace, krizové brzdění, úhybný manévr nebo zvládnutí náhlé situace v zatáčce. „Z našeho šetření mezi účastníky kurzu vyplývá, že drtivá většina pociťuje okamžité zlepšení, a to v zásadních dovednostech. Z našich kurzů odjíždí s vědomím nutnosti dále trénovat a zlepšovat svou jízdu. Kurzy jsou velmi dobře vnímány a pozitivně jsou hodnoceni také lektoři,“ doplňuje Jan Polák.

Letošní kurzy startují na polygonu v Jihlavě. Na začátku června pak proběhnou dva kurzy na autodromu v Sosnové u České Lípy. Další termíny a projektové informace lze nalézt na webových stránkách projektu www.ucmeseprezit.cz. Na stránkách je také řada zajímavých videí z problémových lokalit, metodika provádění kurzů pro motocyklisty a také online vzdělávací pomůcka pro výuku motocyklistů.

Přílohy:

§ Nehody motocyklistů

§ Nejčastější příčiny nezvládnutí motocyklu

§ Co je zapotřebí zlepšovat

§ Projekt Učme se přežít

§ Abstrakt z dotazníkového šetření projektu Učme se přežít 2020

§ Tematická videa k použití (Brzdění v zatáčce; Nestabilní režim; Osmička; Ovládací prvky; Přilba, oblečení, rukavice, boty; Přímé brzdění; Rozjezd do kopce; Správný průjezd zatáčkou; Technika motocyklu; Výhybný manévr)

§ Videozáběry z kurzů, nehodových lokalit a nové pomůcky pro výuku typu Hazard Perception

Více informací podá:

Polák Jan

Manažer projektu

e-mail: jan.polak@bezpecnenasilnicich.cz

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek