metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Ilustrační snímek | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Umělé dýchání při první pomoci určitě není přežitek, říká lektor Sedláček

  16:58
Jak poznáte, že člověk v bezvědomí dýchá? Čím zastavit krvácení? A které informace sdělujete nejdřív, když voláte záchrance? Odpovědi vám dá kurz první pomoci. Třeba ten, který pořádá společnost WorkMed. Jaký je o kurzy zájem, jsme se zeptali Petra Sedláčka, lektora první pomoci a jednatele společnosti.

Změnila se v posledních letech první pomoc?
Doporučení pro první pomoc, zejména resuscitaci, se každých pět let aktualizují na celém světě, za posledních deset let se toho pro laiky moc nezměnilo.

Jak je to s dýcháním z úst do úst? Nedávno jsem četl, že se pro laiky nedoporučuje.
Umělé dýchání je součástí resuscitace a zejména v určitých situacích bez něj výrazně klesá úspěšnost resuscitace. Nicméně v některých chvílích je pro laiky lepší dýchání vynechat a provádět „jen“ nepřímou srdeční masáž. Situace je složitější, dozvíte se to na kurzu. Rozhodně ale neplatí, že by bylo umělé dýchání nějaký přežitek.

Jaké typy kurzů nabízíte?
Realizujeme kurzy pro firmy a pro veřejnost. U veřejnosti jsou zaměřené zejména na nejzávažnější situace, se kterými se lidé mohou setkat, u firem ještě přizpůsobujeme obsah konkrétním rizikům v dané firmě. Ve všech kurzech je vždy praktický nácvik, bez toho nemá smysl první pomoc učit. Dále nabízíme akreditované kurzy pro specifické skupiny, například pro osoby, které chtějí zastávat funkci zdravotníka na zotavovacích akcích, různé speciální kurzy pro pedagogy a zdravotníky.

Pokud bych se rád naučil co nejvíce praktických dovedností, který typ kurzu mi doporučíte?
Určitě zážitkový kurz první pomoci, kde jsou navíc modelové situace se živými figuranty s namaskovanými zraněními.

Jaký je o kurzy první pomoci zájem? Jak ho ovlivnila pandemie?
Zájem je v podstatě konstantní, zdraví se sice nyní probírá častěji než dříve, ale s první pomocí pandemie moc nesouvisí.

Které jsou nejčastější chyby lidí, když se setkají se situací, která vyžaduje poskytnutí první pomoci?
Nejčastější chybou je to, že se lidé bojí poskytnout první pomoc a raději odejdou, nebo jen zavolají zdravotnickou záchrannou službu a nic nedělají.

Kdo se do kurzů hlásí?
Na kurzy pro veřejnost z 99 procent lidé, kteří mají o první pomoc zájem a chtějí se ji naučit. Někdy také lidé potřebují certifikát kvůli práci, ale to je výjimečné. Kurzy pro firmy jsou zvlášť.

Zásady první pomoci

  • Je důležité zachovat chladnou hlavu. Lépe tak vyhodnotíte situaci a budete se moci soustředit na následující kroky.
  • Na bezplatném telefonním čísle 155 a 112 řekněte své jméno, místo, kde se nacházíte, popište situaci, která se stala, a nakonec informace o počtu a stavu postižených osob. Operátor vám bude při postupu první pomoci asistovat
  • a řekne vám, co máte dělat.
  • Vyhodnoťte rizika. Rozhlédněte se, zda vám nehrozí zasažení elektrickým proudem či ohněm. Pokud jste na silnici, oblečte si reflexní vestu.
  • Zaměřte se na stav zraněného. Je v bezvědomí? Krvácí? Má popáleniny? V případě, že je postižených osob více, soustřeďte se v první řadě na osoby, které mají postiženou některou ze základních funkcí: dýchání a krevní oběh.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek