metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 24 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Slavnostní ražba na počest Rádiu Svobodná Evropa

  8:54

Praha 2. června 2020 (PROTEXT) - Slavnostní ražba zlaté uncové medaile na počest Rádiu Svobodná Evropa

V pátek 30. května proběhla slavnostní ražba sedmé medaile České mincovny z cyklu "Příběhy naší historie", která je věnována rozhlasové stanici Svobodná Evropa. Ta s rokem 2020 slaví jubilejní výročí 70 let od prvního vysílání do Československa. Jde o další z řady cenných medailí věnovaných opomíjeným milníkům české historie.

Rádio Svobodná Evropa zastává v československých dějinách druhé poloviny 20. století důležitou roli a v paměti několika generací je symbolem pro necenzurované a objektivní zpravodajství. Bez přehánění lze říct, že tvoří v československé historii důležitou demokratickou instituci, která stojí v opozici vůči komunistickému režimu. I proto se Česká mincovna rozhodla toto výročí zohlednit ražbou speciální zlaté uncové medaile, která by poctila přínos rozhlasové stanice pro utváření české státnosti.

Mince se tak zařadila jako sedmá do série "Příběhy naší historie“, které věnovala Česká mincovna pozoruhodným osobnostem, činům a událostem, které si zaslouží připomínku a zvěčnění v podobě unikátních medailí z drahých kovů. Tato kolekce obsahuje už medaile připomínající skautské hnutí, Masarykovu univerzitu v Brně nebo nejstarší ZOO na území České republiky v Liberci. Poslední z řady je tak věnována 70. výročí prvního vysílání Rádia Svobodná Evropa v roce 1950 z New Yorku do Československa.

Slavnostní ražba proběhla v pátek 30. května v Jablonci nad Nisou za účasti jak zástupců Rádia Svobodná Evropa, tak i České mincovny. "Jsme poctěni, že jsme mohli být svědky slavnostní ražby medaile, která vznikla u příležitosti 70. výročí prvního vysílání Rádia Svobodná Evropa pro obyvatele Československa. Tento rok oslavujeme také 25. výročí našeho příchodu do České republiky na základě pozvání od Václava Havla,“ uvedl prezident Rádia Svobodná Evropa Jamie Fly.

Averzní strana medaile je dílem MgA. Martina Daška a zobrazuje mapu střední Evropy s motivem rádiových vlny Svobodné Evropy. Reverzní stranu pak zdobí portrét Ferdinanda Peroutky, který si zapaluje dýmku a je obklopen opisem: VOLÁ HLAS SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA - FERDINAND PEROUTKA - PRVNÍ ŘEDITEL RFE. Uncová zlatá medaile je vyrobena v limitované edici 100 a každá je ručně očíslovaná a opatřená certifikátem původu.

Kromě zlaté uncové medaile je Rádiu Svobodná Evropa věnována ještě zlatá čtvrtuncová a stříbrná. "Medaile je vzpomínkou na naše novináře, kteří stejně jako ti současní přinášeli svobodu a naději svým posluchačům. Je to také poděkování českým obyvatelům, kteří nás poslouchali, podporovali a někteří s námi už 25 let pracují,“ dodal Fly.

Kontakt:

Jaroslav Černý

www.ceskamincovna.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek