metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Středa 4. prosince 2024. Svátek má Barbora

Z katakomb pod Stalinem až na Vinohradskou. Radio 1 slaví kulatiny

  15:54
Je tomu přesně třicet let od chvíle, kdy kultovní stanice Radio 1 získalo licenci pro vysílání na frekvenci 91,9 FM. Kulaté narozeniny slaví nejen ve své základně ve Vinohradské ulici, ale také zde na metro.cz.

Další 1 fotografie v galerii
Programový ředitel Radia 1 Zdeněk Lichnovský | foto: Radio 1Metro.cz

Radio 1 začalo vysílat pod názvem Radio Stalin z katakomb pod někdejším Stalinovým pomníkem v Praze na Letné. Vysílačka i technické zařízení byly darem francouzského rádia Energie (NRJ) na podporu svobody projevu v tehdejším Československu. Radio Stalin vysílalo pirátsky od 19. do 25. října 1990 v rámci výstavy Totalitní zóna a vzbudilo mimořádný ohlas. Po týdnu vysílací zařízení zabavila policie a vysílání muselo skončit.

„Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na třicet tisíc lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno a 25. března 1991 se Radio 1 stalo historicky první českou soukromou rozhlasovou stanicí v Československu. Radio 1 se od začátku své existence lišilo od ostatních komerčních stanic svou alternativní hudební dramaturgií, která není svázaná hitparádovými pravidly,“ říká Zdeněk Lichnovský, programový ředitel stanice, jež si ke kulatinám nadělila nový web. Hlavní charakteristikou Radia 1 je podle jeho kolegyně – moderátorky Kláry Nemravové –  maximální otevřenost, a to jak k různorodým hudebním žánrům, tak i v přístupu k posluchačům. „Během své existence se Radio 1 stalo významným kulturním fenoménem, zcela ojedinělým v evropském prostoru,“ dodává Nemravová.

Radio 1 je možné poslouchat na frekvencích 91,9 FM (Praha a okolí), 97,5 FM (Plzeň), 98,7 FM (Liberec) a 100,2 FM (České Budějovice). Samozřejmě také po internetu a digitálně v síti DAB+. Více informací najdete na radio1.cz/jak-naladit/, kde jsou ke stažení i mobilní aplikace.

Do prostoru podcastů se taktéž vydáme, říká programový ředitel Zdeněk Lichnovský

Odkdy v Radiu 1 pracujete?
Celé to začalo dobrodružnými nočními směnami, na které jsem začal docházet před deseti lety. Do kanceláře mě pak pozvali před sedmi lety, a již tři roky mám na starost program Radia 1.

Co vám práce v Radiu 1 dala a vzala?
Ukázala mi, jak moc důležité je propojování komunit a že nadšení pro věc dokáže předat mnohem víc než profesionální praxe. Naučila mě, že tolerance a empatie jsou jedny z nejdůležitějších lidských vlastností, a stvrdila mi, že se hudbě věnuji až v nádherně nezdravé míře.

Jaký máte vztah k historii Radia 1?
Étos roztažitosti a svobodomyslnosti Radia 1 je zásadní, nadále k němu přistupujeme s úctou a aplikujeme ho do současnosti. Onen základ “vysílej si sám” pořád funguje. I díky němu otevíráme studio dalším vysílajícím a rozličným kulturním komunitám.

V čem se změnila v průběhu let práce v rádiu?
Nevím, jak se to přesně projevilo v klasickém formátu rozhlasové stanice, protože tou Radio 1 rozhodně není. Práce se (nejen) v současném bezčasí mění každým dnem a schopnost improvizovat a adaptovat se je naprosto zásadní. Naštěstí právě tomu charakter Radia 1 a jeho neuchopitelnost skvěle nahrává.

Jak je podle vás důležité se aktuálně přizpůsobovat moderním trendům, jako je on-line vysílání?
V době internetu už nějakou dobu pobýváme, čili vysílání skrze něj je už pár let velmi přirozené. Minulý rok naznačil poměrně silný tah směrem k poslechovému formátu, viz podcasty. Do toho prostoru se taktéž vydáváme, stejně jako okupujeme různé sociální sítě a užíváme videoformáty. Principem ale bude osobitost jednotlivých vysílajících a jejich představování té nejpestřejší alternativy k šedi tuzemského hlavního proudu.

Jaké jsou vaše oblíbené pořady ostatních kolegů a jaká jiná média sledujete a proč?
Ze své pozice nemohu a nechci nikomu nadržovat. Podstatné je zapálení pro věc a neodbytné nutkání nezamrznout na místě. Koncem tohoto týdne nám naskočí zbrusu nové webové stránky, tak doporučuji prolistovat naše tučná programová schémata. Jinak pracovně i nadšenecky sleduji vícero zahraničních hudebních blogů a z našich končin mi v poslední době udělal radost magazín Full Moon s fantasticky pojatým tématem “ženy v rapu”. Mimochodem, jeho šéfredaktor Michal Pařízek, u nás tento měsíc začal vysílat vlastní hudební pořad Šejkr. Taková spojení mám moc rád.

Vždy si stojím za tím, co pouštím, uvádí moderátorka Klára Nemravová

Odkdy v Radiu 1 pracujete?
Od roku 1994.

Co vám práce v Radiu 1 dala a vzala?
Nevzala mi nic, dala mi hodně. Přátele, hudební rozhled, spoustu zážitků a možností se potkat a dělat rozhovory s mými oblíbenými muzikanty.

Moderátorka Radia 1 Klára Nemravová

Jaký máte vztah k historii Radia 1?
Radio 1 je prostě legenda, moc nevím, jak to jinak nazvat. Po revoluci to bylo totální zjevení v českém éteru. Já jsem ho začala poslouchat na střední škole a pamatuji si, jak jsem měla v kazeťáku neustále připravenou kazetu, kdyby náhodou hrálo něco, co musím mít i mimo dosah rozhlasových vln. Tenkrát by mě nenapadlo, že jen o pár let později začnu na této frekvenci vysílat, a dodnes jsem vděčná za to, že toho můžu být součástí.

V čem se změnila v průběhu let práce v rádiu?
Díky technickému pokroku se dost zjednodušila, dneska jede všechno z počítače, pult je digitální, pryč jsou doby, kdy člověk musel všechno obsluhovat sám, pouštět reklamy z DATky a pak z Minidiscu, už nám do éteru nešumí přenos z kazet a jediný, co se nám zachovalo, jsou poškrábaná CDčka, ale to uslyšíte už jen opravdu vzácně. Takže i vysílaní je takový uhlazenější, možná i o něco méně spontánní, prostě už to není takový punk, jak to bývalo, což je možná trochu škoda. Nicméně pořád je to rádio bez playlistu, a to je, myslím, velká rarita.

Jak je podle vás důležité se dnes přizpůsobovat moderním trendům, jako je on-line vysílání a podobně?
Co se týká hudební tvorby a žánrů, je rozhodně dobré jít s dobou a nějak ji reflektovat, ale ne úplně slepě a za každou cenu. U nás platí, že mě to především musí bavit a musím si stát za tím, co pouštím. Jestli je to nejčerstvější singl vycházejícího talentu, anebo x let starej hit, není zase až tak podstatné. Co se týká technického vybavení studia a možností dosahu posluchačů, je určitě potřeba být moderní. On-line vysílání je důležitou součástí našeho provozu, ne všichni mají v práci nebo doma rozhlasový přijímač a je pro ně jednodušší si rádio pustit přes net, navíc si nás naši věrní posluchači můžou pustit i v zahraničí, což před třiceti lety nešlo.

Jaké jsou vaše oblíbené pořady ostatních kolegů a jaká jiná média sledujete a proč?
Novinky na Alternativní scéně, Breakbeat Conference, Zátiší atd. Já mám to naše rádio tak nějak celkově oblíbené. Jinak poslouchám hodně podcasty a bohužel i YouTube se stal mým každodenním společníkem, poslední rok mě dost uklidňují videa surfařů na velkých vlnách.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Průměrný plat revizora je 63 tisíc. Půlku z toho si musejí nachytat. „Jinak to nejde,“ tvrdí nadřízení

vydáno 4. prosince 2024  4:00

„Maturita, psychotesty, zkoušky z jazyka, ale také ochota pravidelně se školit v asertivitě, psychologii, právu či sebeobraně. To vše musí mít a splňovat...  celý článek

Zážitky z otcovské dovolené přetavil do knížky. Příště leda s chůvou, říká novopečený spisovatel

vydáno 3. prosince 2024  14:20

Novinář, oblíbený kolega, kamarád, táta dvou dětí, ale také rozevlátá postavička, kterou nejen v jeho domovském Podolí na dálku poznávají nejenom...  celý článek

Lodní neštěstí na Vltavě. Výbuch parníku František Josef I. zabil tři lidi

vydáno 3. prosince 2024  5:23

Stalo se to ráno chvíli před tím, než měl parník vyplout od přístaviště u Palackého mostu. Za příčinu nehody byl označen přetlak v kotli a jeho drobné...  celý článek

Ukažte o Vánocích dobré srdce. Podpořte potravinou sbírku nebo darujte něco ze svého šatníku

vydáno 2. prosince 2024  18:25

Nejen, že se blíží Vánoce, ale v prosinci si také připomínáme hned tři mezinárodní dny, které upozorňují, jak je důležité pomáhat těm, kdo neměli v životě...  celý článek