metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 12 °C

Sobota 2. března 2024. Svátek má Anežka

Další 1 fotografie v galerii
Želvušky jsou malé jako zrnko máku, patří však k největším zázrakům přírody. | foto: STEFAN DILLER

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

  13:25
Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.

V Brně se v současnosti vyrábí přibližně třetina celosvětové produkce přístrojů, které svými možnostmi dalece překonávají běžné optické mikroskopy.

Elektronová mikroskopie je v této době nezbytnou součástí lékařství, kriminalistiky, archeologie, výzkumu materiálů či leteckého průmyslu. Díky elektromagnetickému poli a proudu elektronů dosahují tyto mikroskopy zvětšení, pod nímž se zviditelní viry, molekuly i atomy, což jsou detaily až deset milionkrát menší, než jaké vidí lidské oko. Jedná se o podobné zvětšení, jako byste ze Země dokázali vidět stopy astronautů na Měsíci.

Symbolem letošního ročníku Dnů elektronové mikroskopie jsou želvušky. „I když v reálném světě toto podivuhodné zvířátko stěží zahlédnete – i ty největší mají velikost makového zrnka – jsou téměř nesmrtelné. Podobně jako hrdinové z komiksových dobrodružství přežijí horko vařící vody i chlad vesmíru. Nevadí jim radioaktivní ani ultrafialové záření, snesou nejrůznější jedovaté plyny, vydrží tlak odpovídající tlaku dvě stě kilometrů pod zemským povrchem,“ říká Lucie Fojtová ze spolupořádající Hvězdárny a planetária Brno. Obří model želvušky v nadživotní velikosti si můžete prohlédnout až do nedělního podvečera v nákupní galerii Vaňkovka stejně jako výstavu fotografií z elektronových mikroskopů.

Další z nafukovacích modelů vytvořených pro elektronovou mikroskopii, desetimetrová nanostruktura, je k vidění na Moravském náměstí.

Ani zde nechybí fotografická výstava. Její autor, anglický inženýr Jeremy Poole, se o své zážitky podělí na zítřejší přednášce. Na brněnské hvězdárně povypráví i o své zálibě v pavoucích. „Není mnoho lidí, kteří provozují elektronovou mikroskopii jako své hobby, a to do té míry, že si ze své garáže udělají malou laboratoř a pořídí si do ní elektronový mikroskop. Nyní už je v důchodu, a tak se svému koníčku věnuje poměrně intenzivně a jeho fotografie jsou opravdu krásné,“ říká o hlavním hostu letošního ročníku Fojtová. I Jeremy Poole používá pro svou zálibu mikroskop vyrobený v Brně.

Dny elektronové mikroskopie zamíří kromě hvězdárny, Galerie Vaňkovka a Moravského náměstí na mnoho dalších míst. Ve vědeckém centru VIDA! se konají tematické rodinné show, samotní výrobci mikroskopů pořádají exkurze ve svých areálech, program pro širokou veřejnost připravili i v Technickém muzeu, na VUT či na Masarykově univerzitě. Kompletní program je k dispozici na webu dembrno.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek