metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

  13:25
Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.

Další 1 fotografie v galerii
Želvušky jsou malé jako zrnko máku, patří však k největším zázrakům přírody. | foto: STEFAN DILLER

V Brně se v současnosti vyrábí přibližně třetina celosvětové produkce přístrojů, které svými možnostmi dalece překonávají běžné optické mikroskopy.

Elektronová mikroskopie je v této době nezbytnou součástí lékařství, kriminalistiky, archeologie, výzkumu materiálů či leteckého průmyslu. Díky elektromagnetickému poli a proudu elektronů dosahují tyto mikroskopy zvětšení, pod nímž se zviditelní viry, molekuly i atomy, což jsou detaily až deset milionkrát menší, než jaké vidí lidské oko. Jedná se o podobné zvětšení, jako byste ze Země dokázali vidět stopy astronautů na Měsíci.

Symbolem letošního ročníku Dnů elektronové mikroskopie jsou želvušky. „I když v reálném světě toto podivuhodné zvířátko stěží zahlédnete – i ty největší mají velikost makového zrnka – jsou téměř nesmrtelné. Podobně jako hrdinové z komiksových dobrodružství přežijí horko vařící vody i chlad vesmíru. Nevadí jim radioaktivní ani ultrafialové záření, snesou nejrůznější jedovaté plyny, vydrží tlak odpovídající tlaku dvě stě kilometrů pod zemským povrchem,“ říká Lucie Fojtová ze spolupořádající Hvězdárny a planetária Brno. Obří model želvušky v nadživotní velikosti si můžete prohlédnout až do nedělního podvečera v nákupní galerii Vaňkovka stejně jako výstavu fotografií z elektronových mikroskopů.

Další z nafukovacích modelů vytvořených pro elektronovou mikroskopii, desetimetrová nanostruktura, je k vidění na Moravském náměstí.

Ani zde nechybí fotografická výstava. Její autor, anglický inženýr Jeremy Poole, se o své zážitky podělí na zítřejší přednášce. Na brněnské hvězdárně povypráví i o své zálibě v pavoucích. „Není mnoho lidí, kteří provozují elektronovou mikroskopii jako své hobby, a to do té míry, že si ze své garáže udělají malou laboratoř a pořídí si do ní elektronový mikroskop. Nyní už je v důchodu, a tak se svému koníčku věnuje poměrně intenzivně a jeho fotografie jsou opravdu krásné,“ říká o hlavním hostu letošního ročníku Fojtová. I Jeremy Poole používá pro svou zálibu mikroskop vyrobený v Brně.

Dny elektronové mikroskopie zamíří kromě hvězdárny, Galerie Vaňkovka a Moravského náměstí na mnoho dalších míst. Ve vědeckém centru VIDA! se konají tematické rodinné show, samotní výrobci mikroskopů pořádají exkurze ve svých areálech, program pro širokou veřejnost připravili i v Technickém muzeu, na VUT či na Masarykově univerzitě. Kompletní program je k dispozici na webu dembrno.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek