metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

  13:25
Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.

Další 1 fotografie v galerii
Želvušky jsou malé jako zrnko máku, patří však k největším zázrakům přírody. | foto: STEFAN DILLER

V Brně se v současnosti vyrábí přibližně třetina celosvětové produkce přístrojů, které svými možnostmi dalece překonávají běžné optické mikroskopy.

Elektronová mikroskopie je v této době nezbytnou součástí lékařství, kriminalistiky, archeologie, výzkumu materiálů či leteckého průmyslu. Díky elektromagnetickému poli a proudu elektronů dosahují tyto mikroskopy zvětšení, pod nímž se zviditelní viry, molekuly i atomy, což jsou detaily až deset milionkrát menší, než jaké vidí lidské oko. Jedná se o podobné zvětšení, jako byste ze Země dokázali vidět stopy astronautů na Měsíci.

Symbolem letošního ročníku Dnů elektronové mikroskopie jsou želvušky. „I když v reálném světě toto podivuhodné zvířátko stěží zahlédnete – i ty největší mají velikost makového zrnka – jsou téměř nesmrtelné. Podobně jako hrdinové z komiksových dobrodružství přežijí horko vařící vody i chlad vesmíru. Nevadí jim radioaktivní ani ultrafialové záření, snesou nejrůznější jedovaté plyny, vydrží tlak odpovídající tlaku dvě stě kilometrů pod zemským povrchem,“ říká Lucie Fojtová ze spolupořádající Hvězdárny a planetária Brno. Obří model želvušky v nadživotní velikosti si můžete prohlédnout až do nedělního podvečera v nákupní galerii Vaňkovka stejně jako výstavu fotografií z elektronových mikroskopů.

Další z nafukovacích modelů vytvořených pro elektronovou mikroskopii, desetimetrová nanostruktura, je k vidění na Moravském náměstí.

Ani zde nechybí fotografická výstava. Její autor, anglický inženýr Jeremy Poole, se o své zážitky podělí na zítřejší přednášce. Na brněnské hvězdárně povypráví i o své zálibě v pavoucích. „Není mnoho lidí, kteří provozují elektronovou mikroskopii jako své hobby, a to do té míry, že si ze své garáže udělají malou laboratoř a pořídí si do ní elektronový mikroskop. Nyní už je v důchodu, a tak se svému koníčku věnuje poměrně intenzivně a jeho fotografie jsou opravdu krásné,“ říká o hlavním hostu letošního ročníku Fojtová. I Jeremy Poole používá pro svou zálibu mikroskop vyrobený v Brně.

Dny elektronové mikroskopie zamíří kromě hvězdárny, Galerie Vaňkovka a Moravského náměstí na mnoho dalších míst. Ve vědeckém centru VIDA! se konají tematické rodinné show, samotní výrobci mikroskopů pořádají exkurze ve svých areálech, program pro širokou veřejnost připravili i v Technickém muzeu, na VUT či na Masarykově univerzitě. Kompletní program je k dispozici na webu dembrno.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek