metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

  13:25
Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.

Další 1 fotografie v galerii
Želvušky jsou malé jako zrnko máku, patří však k největším zázrakům přírody. | foto: STEFAN DILLER

V Brně se v současnosti vyrábí přibližně třetina celosvětové produkce přístrojů, které svými možnostmi dalece překonávají běžné optické mikroskopy.

Elektronová mikroskopie je v této době nezbytnou součástí lékařství, kriminalistiky, archeologie, výzkumu materiálů či leteckého průmyslu. Díky elektromagnetickému poli a proudu elektronů dosahují tyto mikroskopy zvětšení, pod nímž se zviditelní viry, molekuly i atomy, což jsou detaily až deset milionkrát menší, než jaké vidí lidské oko. Jedná se o podobné zvětšení, jako byste ze Země dokázali vidět stopy astronautů na Měsíci.

Symbolem letošního ročníku Dnů elektronové mikroskopie jsou želvušky. „I když v reálném světě toto podivuhodné zvířátko stěží zahlédnete – i ty největší mají velikost makového zrnka – jsou téměř nesmrtelné. Podobně jako hrdinové z komiksových dobrodružství přežijí horko vařící vody i chlad vesmíru. Nevadí jim radioaktivní ani ultrafialové záření, snesou nejrůznější jedovaté plyny, vydrží tlak odpovídající tlaku dvě stě kilometrů pod zemským povrchem,“ říká Lucie Fojtová ze spolupořádající Hvězdárny a planetária Brno. Obří model želvušky v nadživotní velikosti si můžete prohlédnout až do nedělního podvečera v nákupní galerii Vaňkovka stejně jako výstavu fotografií z elektronových mikroskopů.

Další z nafukovacích modelů vytvořených pro elektronovou mikroskopii, desetimetrová nanostruktura, je k vidění na Moravském náměstí.

Ani zde nechybí fotografická výstava. Její autor, anglický inženýr Jeremy Poole, se o své zážitky podělí na zítřejší přednášce. Na brněnské hvězdárně povypráví i o své zálibě v pavoucích. „Není mnoho lidí, kteří provozují elektronovou mikroskopii jako své hobby, a to do té míry, že si ze své garáže udělají malou laboratoř a pořídí si do ní elektronový mikroskop. Nyní už je v důchodu, a tak se svému koníčku věnuje poměrně intenzivně a jeho fotografie jsou opravdu krásné,“ říká o hlavním hostu letošního ročníku Fojtová. I Jeremy Poole používá pro svou zálibu mikroskop vyrobený v Brně.

Dny elektronové mikroskopie zamíří kromě hvězdárny, Galerie Vaňkovka a Moravského náměstí na mnoho dalších míst. Ve vědeckém centru VIDA! se konají tematické rodinné show, samotní výrobci mikroskopů pořádají exkurze ve svých areálech, program pro širokou veřejnost připravili i v Technickém muzeu, na VUT či na Masarykově univerzitě. Kompletní program je k dispozici na webu dembrno.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Co krok, to dopravní značka či tabulka se zákazem. Česko se „výhrůžkami“ jenom hemží

vydáno 29. dubna 2024  11:59

Možná si ještě vybavíte pražskou „aféru“, kdy strážníci vykazovali ze svahů Petřína sáňkující děti. Aby pak udělalo město výjimku, když nechalo drobotinu...  celý článek

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Řidič auta taženého na laně si zamkl volant, neovladatelný vůz skončil v kolejišti

vydáno 29. dubna 2024  18:02

K neobvyklé nehodě vyjížděli policisté a hasiči na místo nedaleko Hanušovic na Šumpersku, kde skončilo auto převrácené na kolejích. Řidič totiž vyjel ze...  celý článek