metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 15 °C

Středa 16. října 2024. Svátek má Havel

Howard Hughes, Samuel L. Jackson či Simon Pegg. Jsou komiksoví hrdinové skuteční?

  16:07
V historii existovala a ještě existuje celá řada komiksových umělců, kteří se, alespoň co se vzhledů a povah svých postav týče, inspirují okolním světem. Tradice „obsazování“ skutečných herců jako postav na stránkách komiksů přitom sahá až ke zrodu tohoto média.
Batmanovský záporák Joker bývá vyobrazován i jako německý herec Conrad Veidt....

Batmanovský záporák Joker bývá vyobrazován i jako německý herec Conrad Veidt. Mysleli jste si, že je to náhoda? | foto: REPRO YOUTUBE

Deník Metro zapátral například v dílech legendárních autorů, od Jacka Kirbyho, Steva Ditka a Johna Romita po Johna Byrna, kteří všichni ve svých dílech používali známé tváře. Po přečtení našeho článku vám již bude jasné, proč Tony Stark alias Iron Man vypadá v některých svých raných vyobrazeních jako herec Errol Flynn nebo filmový režisér a producent Howard Hughes či odkdy přesně nosí Nick Fury tvář herce Samuela L. Jacksona.

Opravdový Železňák¨
Génius, miliardář, playboy a filantrop. Tak se Tony Stark alias hrdina Iron Man popsal ve filmu Avengers z roku 2012. Stejně tak dobře tenhle popis sedí i na jeho předobraz ze skutečného světa: obchodního magnáta z počátku 20. století Howarda Hughese. Autoři Stan Lee, Larry Lieber, Don Heck a Jack Kirby používali Hughese jako hlavní zdroj inspirace při vytváření problémového miliardářského superhrdiny. Co se vzhledu komiksového Železňáka týče, má být komiksový hrdina mixem Hughese a amerického herce australského původu Errola Flynna.

Konstruktér, podnikatel a pilot Howard Hughes

Iron Manův příležitostný komiksový parťák Doctor Strange si měl pak půjčit tvář herce Vincenta Price, který je pro své role ve filmových hororech padesátých a šedesátých let 20. století dosud označován za jednoho z průkopníků tohoto žánru.

Multimilionář Tony Stark je v sešitech také vynálezce. Ve filmech Iron Mana hraje Robert Downey jr.

Rosomák na ledě
Málokdo si už představí ve spojení s postavou komiksového mutanta Wolverina tvář jiného herce než Hugha Jackmana. Ten se však od svého kresleného předobrazu poměrně značně liší. Minimálně je o hlavu vyšší a mnohem méně výrazně ochlupený. Není však mnoho fandů, kteří tuší, že i kreslený Wolverine měl kdysi inspirační zdroj z masa a kostí. Tím byl herec Paul D’Amat, konkrétně jím ztvárněná postava věčně naštvaného hokejisty a rváče Tima „Dr. Hooka“ McCrackena z filmu Nakládačka (1997).

Herec Paul D’Amat a jeho Tim „Dr. Hook“ McCracken

Podobně měl prostovlasý herec Yul Brynner[, kterého čeští diváci znají hlavně ze Sedmi statečných (1960), inspirovat Wolverinova soukmenovce profesora Charlese Xaviera. Toho později v několika filmech ztvárnil Patrick Stewart.

Komiksový Wolverine je herci z Nakládačky podobný. Ve filmech hrdinu ztvárňuje herec Hugh Jackman.

Mary Jane? Kdepak. Ann-Margret
Ale nezůstaňme jen u mužských postav. Legendární komiksový umělec, nejlépe známý pro svou práci na sérii The Amazing Spider-Man, John Romita sr. vytvořil postavu hrdinovy femme fatale, tedy zrzavé krásky Mary Jane Watsonové, rovněž podle skutečné osobnosti. Tou byla herečka Ann-Margret, která autorovi učarovala v muzikálové komedii z roku 1963 Bye Bye Birdie. Ve filmech Mary Jane o mnoho let později ztvárnila herečka Kirsten Dunstová.

Ve Spider-Manovi se rovněž objevuje postava věčně nevrlého šéfredaktora J. Jonaha Jamesona. Toho si ve filmech zahrál například J. K. Simmons. Vzhled původní kreslené postavy, kterou stvořili umělci Stan Lee a Steve Ditko, je totiž nápadně podobný vzhledu prvně jmenovaného matadora ze studia Marvel. Nejde o náhodu. Oba umělci tuto skutečnost v minulosti potvrdili.

Jednooký frajer
Nick Fury je v komiksových sešitech bývalý voják a agent CIA, který se stal ředitelem nadnárodní protiteroristické a špionážní agentury jménem SHIELD. Na filmovém plátně se poprvé objevil v roce 1998, kde si Furyho zahrál David Hasselhoff. Tento film byl v celé Americe naprostý propadák, naštěstí šlo jen o film pro televizi. Později ho ztvárnil Samuel L. Jackson, a to například ve filmu Iron Man (2008) či Avengers (2012).

Vtip je v tom, že byl Fury dříve v komiksových sešitech zobrazován jako běloch. Když se však v sérii The Ultimates Nick Fury objevil jako černoch, byl Jacksonovi velice nápadně podobný. Následně však přišlo obsazení herce do role filmového Furyho, což mělo za následek zpětné přiznání inspiračního zdroje. Herec se nechal dříve slyšet, že by se klidně za jiných okolností o svůj obličej použitý v komiksech soudil.

Hughie je Simon Pegg
Garth Ennis se zase při tvorbě postavy Hughieho v krvavé komiksové Bandě neinspiroval nikým jiným než hercem Simonem Peggem. Podobnosti mezi Peggem a Hughiem jsou zřejmé a nejsou zdaleka jen kosmetické. Kromě toho, že vypadá přesně jako herec, má Wee Hughie mnoho povahových rysů, které sdílí s mírným geekem Timem Bisleym z filmu Spaced, jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších Peggových rolí. Pegg sám pak v seriálové verzi komiksu nehraje Hughieho, ale jeho otce.

POSTAVY ZALOŽENÉ NA SKUTEČNÝCH LIDECH

  • Věděli jste, že byla Supermanova láska Lois Lane inspirovaná herečkou Glendou Farrel, že batmanovský záporák Joker záměrně vypadá jako německý herec Conrad Veidt nebo že se tvůrci hrdiny filmu Green Lantern s velkou pravděpodobností inspirovali u herce, filantropa a automobilového závodníka Paula Newmana?
  • Být vyobrazován v komiksech ale není vždycky jenom pocta. Záporák M.O.D.A.A.K. se objevil v roce 2016 jako alternativní verze velkohlavého padoucha M.O.D.O.K. Tato verze marvelovského padoucha funguje na Zemi-65 a je celkem jasné, kým se její tvůrce inspiroval. M.O.D.A.A.K – obrovská hlava na podivném mechanickém těle – totiž podezřele připomíná pozdějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.
  • Stejně jako Trump, i M.O.D.A.A.K. nenáviděl cizince a měl obavy z toho, že si o něm někdo myslí, že má malé ruce. Pokud si je Trump vědom toho, jakého darebáka inspiroval, je pravděpodobné, že mu to nejspíš moc nelichotí.
  • Když se William Moulton Marston v roce 1941 rozhodl, že svět potřebuje ženskou superhrdinku, nehledal inspiraci příliš daleko. Wonder Woman byla inspirována dvěma nejdůležitějšími ženami v Marstonově životě: jeho manželkou Elizabeth a jeho asistentkou a přítelkyní Olive Byrneová. Marston měl polyamorní vztah, s oběma ženami žil a zplodil s nimi také potomky.
  • Svůj lidský předobraz měl svého času i Pepek námořník. Tvůrce E. C. Segar vytvořil Pepka podle muže jménem Frank „Rocky“ Fiegel. Ve filmech si ikonického požírače špenátu zahrál Robin Williams, konkrétně v roce 1980.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Kolébkou filumenie býval i pražský Smíchov. Sbírání nálepek na sirky má stoletou tradici

vydáno 16. října 2024  9:52

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který i tuzemské nadšence baví už takřka sto let. Nejen čeští nadšenci se o tomto víkendu, jako již každoročně,...  celý článek

Topit dřevem se vyplatí, je to násobně levnější. Musíte to ale umět a záleží i na otopu

vydáno 16. října 2024  6:36

Fake news na nás útočí ze všech stran. Migrace, válka, covid, nefungující cílové fotografie na dostizích, green deal. Teď se prý smráká i nad topením...  celý článek

Nejsilnější nástroj únosce je ticho, říká český elitní vyjednavač Adam Dolník

vydáno 15. října 2024  19:50

Nová kniha přibližuje práci člověka, který ze zajetí únosců dostal už desítky rukojmích. Během kariéry školil agenty FBI i Scotland Yardu.  celý článek

Harampádí je plné her. Na Žižkově je dobrodružné město, jaké jste u nás ještě neviděli

vydáno 15. října 2024  16:49

Stavění bunkrů z trámků, prolézačky z trubek a lan a houpačky z pneumatik. V Česku se testuje nový koncept dětských hřišť původem ze Skandinávie.  celý článek