metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 2 fotografie v galerii
Lovec Kraven to letos v kinech balí. Dorazí později. | foto: Sony

Panika v Hollywoodu. Po Disneym odsouvá premiéry i Sony. Warneři vyčkávají

  12:00
Všechny strany nejspíš doufaly, že stávka scenáristů se nějak a co možná nejrychleji vyřeší. A že bude moci Hollywood pracovat tak, jak je zvyklý. Zároveň ale všechny strany nejspíš tušily, že to nevyjde. A když se do stávky přidali před pár týdny také herci, bylo již jasné, že se budou ve velkém odsouvat premiéry hollywoodských trháků. A tato nepříliš bohulibá činnost vrcholí právě v těchto dnech.

Současná situace nyní bolestivě připomíná covidový rok 2020. Všechny důležité zprávy z filmového světa v tento rok hovořily pouze o tom, co se odkládá na ten následující. Po komerční stránce tehdy selhal pouze jediný covidový trhák, který byl studiem Warner Bros. a také režisérem Christopherem Nolanem celosvětově nasazen do povětšinou uzavřených kinosálů – sci-fi snímek Tenet.

Vzpomínka na pandemii
Přesuňme se do současnosti, která bohužel tehdejší atmosféru okolo filmových novinek bezesporu připomíná, ne-li ji přímo kopíruje. Po Disneym, který se k velkému čarování s premiérami uchýlil již v polovině června, totiž čerstvě odsouvá svoje plánované premiéry i Sony. A týká se to i následujících měsíců, tedy i prokazatelně hotových filmů. Na podzim měl jít do kin třeba očekávaný komiksový Lovec Kraven. Titulní roli thrilleru, který se odehrává před osudovým střetem Kravena se superhrdinou Spider-Manem, ztvárňuje Aaron Taylor-Johnson. Film se však nakonec dočká premiéry až v srpnu 2024 a všichni se ptají: Co se bude odsouvat dál? S komiksovou Madame Web od téhož studia se příští rok nově počítá na svatého Valentýna, třetí Venom zase vyfasoval datum premiéry na 12. července 2024.

Odklad na neurčito potkal i třetího animovaného Spider-Mana. Pokračování letošního hitu Spider-Man: Napříč paralelními světy mělo původně dorazit příští rok na jaře.

Třetí kreslený Spider-Man byl odsunut na neurčito.

Bobřík mlčení u Warnerů
Doposud mlčí zástupci studia Warner Bros., jehož sci-fi thriller Meg 2: Příkop s Jasonem Stathamem v hlavní roli se své premiéry minulý týden dočkal. Navzdory stávce scenáristů a hlavně herců, kteří oficiálně nesměli snímek dodatečně propagovat. Webové magazíny typu Variety v těchto dnech spekulují o tom, že odklad potká především dvojku sci-fi trháku Duna (v hlavních rolích se mají opět představit Timothée Chalamet a Zendaya), také tvůrčími neshodami a potížemi všeho druhu pronásledovaného Aquamana. Snímek Aquaman a ztracené království si má zatím stále oficiálně odbýt premiéru na konci letošního roku. Podmořský superhrdina s tváří Jasona Momoy by se tak v této roli objevil letos v kinech již podruhé. Krátce se totiž mihl i v komiksovém snímku Flash, který ovšem kasovně propadl.

Marketingové kolečko
V případě snímku Duna: Část druhá je odklad nasnadě. Zendaya, Chalamet, Rebecca Ferguson, Florence Pugh a další hvězdy by byli totiž za normálních okolností v nejrůznějších talkshow a dalších pořadech na přelomu října a listopadu pečení vaření. Pokud by do té doby stávka neskončila, studio by přišlo o důležitý pilíř marketingu, tedy závěrečné propagační kolečko. A to pro Warnery nezní jako příliš výhodné rozhodnutí. Duna byla navíc kompletně natočená IMAX certifikovanými kamerami. Bylo by tedy třeba propagovat také fakt, že je nejlepší na druhou Dunu vyrazit do kin IMAX, tedy v případě České republiky na pražskou Floru. S velkou pravděpodobností se dá v tuto chvíli odhadnout pouze to, že rozhodnutí o odsunu nebo neodsunu padne do konce srpna.

Ve snímku Duna: Část druhá má zazářit Florence Pugh (na snímku), Timothée Chalamet, Zendaya, Javier Bardem a Stellan Skarsgard.

Avatar, Hvězdné války, Avengers i Deadpool
Jak už jsem zmínil, také u Disneyho ohlásili velké přesouvání premiér. A jde opravdu o trháky s velkým „T“. Ve většině případů patří mezi hlavní důvody nedokončené scénáře. Už nějaký čas proto víme, že se, zatím jen o půl roku, odložily premiéry marvelovek Blade a Thunderbolts. Komiksový drsňák a vymítač upírů ze zemského povrchu nedorazí v září 2024, ale až v únoru 2025. Týmovka marvelovských pseudozáporáků sice v roce 2024 zůstává, ovšem místo července ji uvidíme až 20. prosince. U obou těchto titulů je ale potřeba dodat, že možná nepůjde o poslední přesun dat premiér.

Proč to je?

  • Stávka herců a scenáristů pokračuje a zatím nic nenasvědčuje blížící se dohodě s producenty.
  • Lidé z oboru chtějí lepší peníze a mají také strach z rozvoje technologií, které by je mohly nahradit. Největší obavy panují mezi herci malých rolí a komparzisty.
  • Tak velká stávka se v Hollywoodu nekonala od roku 1960.
  • Filmový svět se nezastavil úplně. Stále probíhá natáčení některých nezávislých filmů.

Před zahájením stávky neměly hotové scénáře i další disneyovské, respektive marvelovské trháky. Jde o další díly Avengers, konkrétně pětku vybavenou podtitulem Kang Dynasty. Ta měla dorazit do kin 2. května 2025, místo toho ji máme vidět o téměř rok později, 1. května 2026. Tou dobou už bylo přitom v plánu, že kinosálům začne vládnout jiný šestý díl superhrdinské série s podtitulem Secret Wars. Ten nakonec dorazí 7. května 2027.

Snímek Captain America: Brave New World se pak posouvá na 26. srpna 2024, tedy na slot původně určený Thunderbolts. Začátkem roku 2025 se rovněž měla představit Fantastická čtyřka, ta se ovšem stěhuje z únorového slotu na květen. Pozitivní zprávou pro komiksové fandy je tak jedině to, že zhruba půlroční posun premiéry čeká i třetího Deadpoola od studia Sony. Ukecaného hrdinu ale potkal přesun směrem vzad. V kinosálech totiž plánuje hláškovat už příští rok, a to nikoliv v listopadu, ale už v květnu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek