metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Benzin teče i v kině. Závodnické filmy baví diváky již od šedesátých let

  10:29
Závratná rychlost, adrenalin kolující v žilách, nezkrotná touha po vítězství. To jsou obvyklé ingredience, které na plátnech kin neodmyslitelně patří k závodnickým filmům. Včera vtrhl do tuzemských kin nový přírůstek tohoto žánru – životopisný film Le Mans ’66. Ten mapuje události z roku 1966, kdy se na slavném stejnojmenném závodním okruhu setkaly dva fenomény automobilového světa – Ferrari a Ford.

Další 3 fotografie v galerii
Matt Damon | foto: CinemArt

Podle reakcí prvních diváků se zdá, že tvůrci servírují nadčasový příběh ze zákulisí jednoho z nejslavnějších závodů všech dob. „V roce 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na absolutním vrcholu, vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě, 24 hodin Le Mans. Po největším triumfu tohoto neohroženého Texasana přijde drtivá rána – lékaři odhalená srdeční vada mu znemožní pokračovat v závodění. Shelby tak začíná novou kariéru jako velmi vynalézavý konstruktér,“ popisuje český distributor – společnost CinemArt – děj snímku.

Ikonická filmová auta

  • V roce 1998 vypadl z dílny producenta Luka Bessona komediální francouzský snímek Taxi. Taxikář Daniel v něm prohání ulicemi Marseille svůj upravený peugeot. Ten se stal legendou.
  • Ještě ikoničtější je DeLorean DMC-12. V tomto upraveném voze lze ve filmu Návrat do budoucnosti (1985) cestovat časem. 

Shelbyho poté okolnosti dovedou ke spolupráci s týmem, do něhož patří i vynikající zkušební jezdec a britský šampion Ken Miles (Christian Bale). Ten je nejen špičkový závodník, ale také nesnesitelně arogantní a naprosto nekompromisní člověk. „A právě tento tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II., aby pro jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodní auto. Ford se totiž rozhodne, že se pomstí Enzovi Ferrarimu za to, že nakonec odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company,“ dodává CinemArt a vysvětluje, že se tak na plátně střetnou vozy stáje Ferrari s malým týmem a jejich vozem Ford GT40.

Noví Rivalové
Nepočítáme-li snímky z filmové série Rychle a zběsile, jejíž pokračování se z klasických závodnických filmů přetavila spíše v sympatická akční béčka, žánr závodnických trháků naposled ožil na plátnech v roce 2013. Režisér Ron Howard tehdy uvedl do kin perfektní Rivaly. Film vyprávějící příběh dvou soků – perfekcionisty Nikiho Laudy a živelného Jamese Hunta, kteří spolu v roce 1976 sváděli souboj o titul mistra světa – tehdy udělal radost i těm, kterým závodnické filmy do té doby nic neříkaly. O jeden z předešlých neúspěšných pokusů ztvárnit svět formule 1 se totiž na stříbrném plátně snažil také Sylvester Stallone se svým filmem Formule! Životopisný film Le Mans ’66 je nyní naštěstí přirovnáván právě k Rivalům.

Zákruty nejen na plátně, ale i v ději
Výběr významných závodnických snímků, které vývoj žánru výrazně ovlivnily, je poměrně dlouhý. Mezi klasiky nyní patří například snímky jako Stroker Ace (1983) s Burtem Reynoldsem, Grand Prix (1966) s Jamesem Garnerem, původní Le Mans (1971) se Stevem McQueenem či Bouřlivé dny (1990) s Tomem Cruisem a Nicole Kidman v hlavních rolích. Mezi novodobé zábavné trháky patří již zmiňované Rychle a zběsile (první díl vznikl v roce 2001), komedie Můj auťák brouk (2005), sci-fi béčko Rallye smrti (2008) či animovaná pohádka Auta (2006). Slavná honička, která se zaryla do srdcí diváků, se odehrála také ve filmu Bullitův případ z roku 1968. V kaskádovitých ulicích San Franciska si to tehdy rozdaly legendární vozy Ford Mustang 390 GT a slavný Dodge Charger R/T 400. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek