metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 12 °C

Čtvrtek 29. února 2024. Svátek má Horymír
Zleva: Yahya Abdul-Mateen II. a Jake Gyllenhaal | foto: CinemArt

Nový film Ambulance režisérské legendy šlape a krouží

  19:46
Ve čtvrtek 17. března vstupuje do kin napínavá akční pecka Ambulance. Dáte jí na velkém plátně šanci?

Táhlé, patřičně epické, krouživé kamerové záběry, honičky a výbuchy. Podle těchto ingrediencí již po necelé minutě koukání spolehlivě poznáte filmy režisérské legendy – Michaela Baye. V kinech mohli jeho nové dílo fandové vidět naposledy v roce 2017, kdy šel do kin nepříliš povedený snímek Transformers: Poslední rytíř. Jeho film 6 underground: Tajné operace z roku 2019 totiž vznikl pro Netflix.

Jeho novinka s názvem Ambulance, která má ve čtvrtek premiéru, je přesně tím popcornovým hitem, na který budete chtít zajít s kamarády. Nestanou se z ní druzí Mizerové, Armageddon či Pearl Harbor. Takhle památný snímek to není. Přináší ale přesně ony ingredience, které mají fandové Baye rádi. A to nám, milovníkům akčních pecek, obvykle stačí.

Nedokonalá loupež
V plánu byla jednoduchá bankovní loupež. Vůbec nic ale nevyšlo, jak mělo, a tak teď dva lupiči ujíždějí před policií ulicemi Los Angeles vukradené sanitce. Všechno to přitom začalo poměrně klasicky. Danny Sharp (Jake Gyllenhaal) coby gauner charizmatik přibral na poslední chvíli do své loupeže parťáka. Tím byl jeho nevlastní bratr a válečný veterán Will Sharp (Yahya Abdul-Mateen II.), který potřebuje necelých tři sta tisíc dolarů na náročnou operaci své nemocné ženy. I když Will ví, že spolupráce s Dannym smrdí, v bezvýchodné situaci se dlouho přemlouvat nenechá. Danny je totiž profík. Potíž je v tom, že se situace pořádně zvrtne a lupiči se ocitnou v pasti, v podzemních garážích banky, obklíčení policií.

Jedinou únikovou cestu představuje právě sanitka, která přijela pro těžce zraněného policistu. Will a Danny ji unesou, společně s postřeleným mužem a záchranářkou Cam Thompsonovou (Eiza Gonzálezová), která i v nelehkých podmínkách dělá všechno pro to, aby pacienta udržela naživu. To je ostatně v zájmu i obou řidičů. Dokud bude převážený muž žít, jeho kolegové si zachovají odstup. Tedy alespoň teoreticky.

Sympaťáci ze sanitky
Co si budeme povídat, Baye a jeho filmy mám rád. A přesně proto jsem vyrazil na projekci Ambulance s jistotou, že se budu dobře bavit. A to se mi v podstatě splnilo. Podle očekávání mi tvůrci opět naservírovali popcornovou oddychovku, která uhání takovým tempem, že si ani nezačnete klást zbytečné otázky typu – proč proboha nahánění jedné sanitky může trvat víc než dvě hodiny.

Bay diváky podle očekávání krmí pompézními krouživými záběry snad ještě více než kdy dřív. Gyllenhaal, Abdul-Mateen i Gonzálezová jsou sympošové, kteří bez problému utáhnou i momenty, kdy se jen mluví. I když, pravda, zase tak moc jich v tomhle filmu nenajdete.

The Rock není jen herec
Bay ale přináší také několik novinek. Možná se pletu, ale nepamatuju se, že by v nějakém jeho snímku postavy citovali z jiné bayoviny a ještě si u toho stihli dělat legraci z přezdívky herce Dwayna Johnsona. Navíc je Ambulance technicky vzato remake. Původní odlišná dánská verze běžela ve zdejších kinech již před sedmnácti lety. Film to nemá nyní v kinech jednoduché. Studio Universal totálně zmastilo reklamní kampaň. V upoutávkách poletovala písmena, a to tak nešikovně, že si divák vůbec nemohl vychutnat vymazlené záběry.

Kolem prvního traileru bylo dokonce v internetových diskusích úplné ticho. Studio se rozhodlo experimentovat a výsledkem byla promarněná šance na to, dostat diváky do kin. Doufejme, že zapracuje stará dobrá šeptanda.

Legenda s celuloidem
O spolupráci s režisérem Bayem, který je velkým milovníkem klasického celuloidu, kolují mezi herci legendy. Texty, jež snímek propagují, hovoří například o tom, že byl herec Gyllenhaal na práci s Bayem pořádně zvědavý. Točit s touhle režisérskou legendou je prý totiž pořádná divočina.

Gyllenhaal nyní tvrdí, že se jeho očekávání splnila. „Vždycky jsem měl obrovský respekt k záchranářům, ale až teď jsem pochopil, jaké to je, řítit se městem velkou rychlostí a být přitom uvězněný v malém prostoru, kde je spousta ostrých hran a hrotů. Bolelo nás to,“ tvrdí herec.

Snímek Ambulance mohu doporučit. Má jen dvě vady. Je trochu pitomý a není to moc podívaná pro epileptiky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Orientační běžci se při Adamovském sprintu popasují s kopcovitým terénem

vydáno 29. února 2024

Čtyřapůltisícové město v úzkém údolí řeky Svitavy, odkud po obou stranách strmě stoupají stráně vzhůru – tak lze nejlépe popsat Adamov, který za svůj...  celý článek

Pokaždé se těším na emoce v sále, říká výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská

vydáno 28. února 2024  20:00

V sobotu 9. března budou v přímém přenosu České televize předány filmové ceny Český lev. Podle čeho se vybírají nejen moderátor a hudebníci a jak dlouho...  celý článek

Hluk a tma. Vlezli jsme do metra D. Pod Pankrácí se pracuje 24 hodin denně, sedm dní v týdnu

GALERIE
vydáno 28. února 2024  14:40

Nepříjemný pravidelný zvuk se rozléhá tunelem. Vydává ho couvající bagr. Kravál je to opravdu pronikavý. Musí být. V hlučném prostředí stavby metra to ani...  celý článek

V kostele na Malé Straně straší. Řádí tu vdova a mnich, co jej vozí bezhlaví kozlové v kočáře

vydáno 28. února 2024  11:00

Mezi ulicemi Říční, Všehrdova a Besední na samém okraji Malé Strany zůstal poněkud pozapomenutý Malostranský špitál. Spolu se středověkým kostelíkem,...  celý článek