metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Nový film Ambulance režisérské legendy šlape a krouží

  19:46
Ve čtvrtek 17. března vstupuje do kin napínavá akční pecka Ambulance. Dáte jí na velkém plátně šanci?
Zleva: Yahya Abdul-Mateen II. a Jake Gyllenhaal | foto: CinemArt

Táhlé, patřičně epické, krouživé kamerové záběry, honičky a výbuchy. Podle těchto ingrediencí již po necelé minutě koukání spolehlivě poznáte filmy režisérské legendy – Michaela Baye. V kinech mohli jeho nové dílo fandové vidět naposledy v roce 2017, kdy šel do kin nepříliš povedený snímek Transformers: Poslední rytíř. Jeho film 6 underground: Tajné operace z roku 2019 totiž vznikl pro Netflix.

Jeho novinka s názvem Ambulance, která má ve čtvrtek premiéru, je přesně tím popcornovým hitem, na který budete chtít zajít s kamarády. Nestanou se z ní druzí Mizerové, Armageddon či Pearl Harbor. Takhle památný snímek to není. Přináší ale přesně ony ingredience, které mají fandové Baye rádi. A to nám, milovníkům akčních pecek, obvykle stačí.

Nedokonalá loupež
V plánu byla jednoduchá bankovní loupež. Vůbec nic ale nevyšlo, jak mělo, a tak teď dva lupiči ujíždějí před policií ulicemi Los Angeles vukradené sanitce. Všechno to přitom začalo poměrně klasicky. Danny Sharp (Jake Gyllenhaal) coby gauner charizmatik přibral na poslední chvíli do své loupeže parťáka. Tím byl jeho nevlastní bratr a válečný veterán Will Sharp (Yahya Abdul-Mateen II.), který potřebuje necelých tři sta tisíc dolarů na náročnou operaci své nemocné ženy. I když Will ví, že spolupráce s Dannym smrdí, v bezvýchodné situaci se dlouho přemlouvat nenechá. Danny je totiž profík. Potíž je v tom, že se situace pořádně zvrtne a lupiči se ocitnou v pasti, v podzemních garážích banky, obklíčení policií.

Jedinou únikovou cestu představuje právě sanitka, která přijela pro těžce zraněného policistu. Will a Danny ji unesou, společně s postřeleným mužem a záchranářkou Cam Thompsonovou (Eiza Gonzálezová), která i v nelehkých podmínkách dělá všechno pro to, aby pacienta udržela naživu. To je ostatně v zájmu i obou řidičů. Dokud bude převážený muž žít, jeho kolegové si zachovají odstup. Tedy alespoň teoreticky.

Sympaťáci ze sanitky
Co si budeme povídat, Baye a jeho filmy mám rád. A přesně proto jsem vyrazil na projekci Ambulance s jistotou, že se budu dobře bavit. A to se mi v podstatě splnilo. Podle očekávání mi tvůrci opět naservírovali popcornovou oddychovku, která uhání takovým tempem, že si ani nezačnete klást zbytečné otázky typu – proč proboha nahánění jedné sanitky může trvat víc než dvě hodiny.

Bay diváky podle očekávání krmí pompézními krouživými záběry snad ještě více než kdy dřív. Gyllenhaal, Abdul-Mateen i Gonzálezová jsou sympošové, kteří bez problému utáhnou i momenty, kdy se jen mluví. I když, pravda, zase tak moc jich v tomhle filmu nenajdete.

The Rock není jen herec
Bay ale přináší také několik novinek. Možná se pletu, ale nepamatuju se, že by v nějakém jeho snímku postavy citovali z jiné bayoviny a ještě si u toho stihli dělat legraci z přezdívky herce Dwayna Johnsona. Navíc je Ambulance technicky vzato remake. Původní odlišná dánská verze běžela ve zdejších kinech již před sedmnácti lety. Film to nemá nyní v kinech jednoduché. Studio Universal totálně zmastilo reklamní kampaň. V upoutávkách poletovala písmena, a to tak nešikovně, že si divák vůbec nemohl vychutnat vymazlené záběry.

Kolem prvního traileru bylo dokonce v internetových diskusích úplné ticho. Studio se rozhodlo experimentovat a výsledkem byla promarněná šance na to, dostat diváky do kin. Doufejme, že zapracuje stará dobrá šeptanda.

Legenda s celuloidem
O spolupráci s režisérem Bayem, který je velkým milovníkem klasického celuloidu, kolují mezi herci legendy. Texty, jež snímek propagují, hovoří například o tom, že byl herec Gyllenhaal na práci s Bayem pořádně zvědavý. Točit s touhle režisérskou legendou je prý totiž pořádná divočina.

Gyllenhaal nyní tvrdí, že se jeho očekávání splnila. „Vždycky jsem měl obrovský respekt k záchranářům, ale až teď jsem pochopil, jaké to je, řítit se městem velkou rychlostí a být přitom uvězněný v malém prostoru, kde je spousta ostrých hran a hrotů. Bolelo nás to,“ tvrdí herec.

Snímek Ambulance mohu doporučit. Má jen dvě vady. Je trochu pitomý a není to moc podívaná pro epileptiky.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek