metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 8 °C

Úterý 18. března 2025. Svátek má Eduard

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

  6:00
Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním vyrážejí na místa, kde právě jejich oblíbené filmy vznikaly. Na místa, kde se točily nesmrtelné scény. Svůj lov spojují s výlety plnými dobrodružství, s otázkami, jak to tam po těch letech vlastně vypadá.
Filmové políčko ve svém reálném prostředí. Významné snímky focené na reálných...

Filmové políčko ve svém reálném prostředí. Významné snímky focené na reálných lokacích po celém Česku. | foto: @filmovepolicko

„Překvapilo nás, že slavná chalupa z komedie Jak dostat tatínka do polepšovny vypadá dodnes naprosto stejně,“ přibližuje práci svou a svých kolegů Jiří Kuruc, který je jedním ze zakladatelů populárního webu filmovamista.cz

Další stovky kilometrů navíc během dovolené Kuruc tvrdí, že hledání míst je skutečně taková detektivní práce. „Využíváme všechny dostupné zdroje. Ohromným pomocníkem jsou letecké mapy, a to zejména ty 3D, Street View Googlu a Panorama Seznamu, ba dokonce i historické mapy – spousta míst se rychle mění,“ říká pro víkendové čtení deníku Metro. 

Filmové políčko ve svém reálném prostředí. Významné snímky focené na reálných lokacích po celém Česku.

Navíc jeho přátelé vyrážejí i za hranice Česka. To pak třeba během dovolené najezdí další stovky kilometrů navíc. Vycházejí jen třeba z kusé informace, že se natáčelo v nějaké evropské metropoli, a mají záběr malého kostelíku, a třeba pouze interiér. „Dáte informace do vyhledávače a procházíte fotky zdrojů. Buď máte štěstí, nebo také ne, a zjistíte, že pro jediný záběr putovali filmaři na opačný konec země,“ vysvětluje Kuruc. 

Zapojit se může kdokoli

  • Projekt Filmovámísta.cz je stále dobrovolnický a fanoušci se na něm podílí ve svém volném čase. Funguje od května 2006.
  • Přidat se může každý, stačí jednoduchá registrace. Přihlášený uživatel může přidávat nové filmy, seriály, a samozřejmě filmová místa – záběry. Ta ale musí být dobře rozpoznatelná, zajímavá a ideálně musí mít v rámci děje významnou roli.
  • Samozřejmě každý může připojit adresu hledaných míst, vlastní fotografie a tím databázi rozvíjet. Může se stát filmovým detektivem.
  • „Nepřáteli“ projektu jsou filmoví architekti, kteří dokážou určitá místa změnit k nepoznání. l Iniciativ „filmových detektivů“ je více. Jedná se o facebookovou stránku
  • Filmovépolíčko, kterou provozuje Marek Mičke. K objevům míst, jež filmařům posloužila jako lokace, se nově připojila facebooková stránka ŠpacírpoPraze, která zakládá příspěvky pod hashtagem #Prahavefilmu.

Práce filmových detektivů Bádání probíhá i v rámci záběru: kam padají stíny? Jak jsou dlouhé, v kolik hodin se asi natáčelo? Tím filmoví detektivové mohou zjistit, kterým směrem kamera kouká. „Samozřejmě zkoumáme samotný záběr: typické rozpoznatelné prvky, od budov – to je celkem snadné – po tvary komunikací, převýšení, horizont – u záběrů v přírodě a podobně. Naši filmoví detektivové často píší, že nad leteckou mapou strávili hodiny pro dohledání jednoho místa, o to větší je ale následně radost z nálezu a ještě větší radost při návštěvě onoho místa,“ popisuje pro deník Metro Kuruc. 

Adéla ještě nevečeřela u toho byla jako první Právě Kurucův projekt je zdrojem informací pro dalšího lovce, 25letého studenta psychologie na Univerzitě Karlově Marka Mičkeho. Kromě svých tří dětí si užívá právě fotografování filmových míst. Jeho práce je taková, že vytiskne fotku z jednoho záběru a pak se s foťákem vrací na místo činu a přesně ji do svého záběru zapasuje. Lidé pak mohou vidět, jak filmová lokace vypadala před lety a jak vypadá nyní. A dokonce díky němu objeví místa, o nichž netuší, že se tam něco natáčelo. To je třeba případ slavné pohádky S čerty nejsou žerty. 

„Spousta lidí netušila, že velká část se natáčela v Praze čtvrt hodinky od centra města,“ říká například o slavné scéně: „Máchale, spadlo ti to. Asi vítr, ne?“ Svůj projekt Filmové políčko rozjel na Facebooku v lednu. „Vždy mě bavilo hledat filmová místa. Když jsem nějaké našel, představoval jsem si, jak se tam herci pohybovali, a bůhvíproč mě tahle ujetá zábava bavila. No a spojení té reality a obrazu z filmu se mi hrozně zalíbilo poté, co jsem na podobný koncept narazil u zahraničního účtu Stepping through films. Přišlo mi jako skvělý nápad tohle udělat pro Česko, protože tady máme tolik krásných míst, kde se točily nádherné filmy,“ představuje se Marek. 

Filmové políčko ve svém reálném prostředí. Významné snímky focené na reálných lokacích po celém Česku.

V lednu zkusil nafotit scény z filmů Adéla ještě nevečeřela a Kobry a užovky. A dopadlo to parádně. Měl s fotkami velký úspěch. Marek na to jde ale mnohem citlivěji než filmoví detektivové z Filmových míst. Podle něj je vždy nejtěžší srovnat fotku s realitou tak, aby výsledek dopadl dobře. „Jde o správnou vzdálenost, ale i správný úhel – pár fotek už jsem fotil takřka vleže,“ říká. 

Filmové políčko ve svém reálném prostředí. Významné snímky focené na reálných lokacích po celém Česku.

Velmi těžké je srovnat všechno tak, aby sedělo každé okno, okap nebo schody. Marek dodržuje denní dobu, roční období a počasí. Nově začíná ještě s videy. A také to chce mít štěstí na dobré lidi Marek také přiblížil, jaké je domlouvání míst s lidmi, kteří tam žijí. „Musíte mít štěstí. Zatím jsem potkal velmi milé lidi. Teď jsem byl fotit v Kersku Slavnosti sněženek a dlouho jsem strávil povídáním s pánem, který bydlí v domě, kde se točily scény z obchůdku. Dozvěděl jsem se o filmu strašně zajímavých věcí,“ rozplývá se Marek. 

Pro deník Metro prozradil, jak se mu podařilo dostat do jednoho domu na pražském Žižkově a vyfotit místo, kde vznikla slavná scéna z filmu Vrchní, prchni! V ní neodbytný soused Pařízek představuje Dalibora Vránu, který pracuje jako knihkupec a falešný vrchní, jeho manželce jako inženýra Králíka. „Paní, která mě do domu pustila, byla moc milá. Asi nevypadám jako chuligán,“ uzavírá s úsměvem Marek, který má v hlavě plno nápadů, kam pro fotky oblíbených filmů vyrazí.

Filmy na fotkách

Server Filmová místa má z více než 3300 filmů přes 107 tisíc záběrů. V interaktivní mapě webu snadno najdete, co se natáčelo ve vašem okolí. Můžete si tato místa přidat jako cíle svých výletů.

Marek Mičke, který v lednu založil projekt Filmové políčko, říká, že vyfocení místa, kde vznikala nějaká zajímavá filmová scéna, mu trvá čtyři hodiny. „Fotky doplněné o zajímavosti pak dávám na sociální sítě. Čistého času mi jeden příspěvek zabere se vším všudy tak sedm až osm hodin,“ říká pro deník Metro.

Autor: Marek Peška

Hlavní zprávy

Host, který není „bůh do domu“. Loni „vloupačky“ vyšly na více než na čtvrt miliardy korun

vydáno 18. března 2025  19:26

Všichni chtějí žít v Českých Budějovicích, jak se praví v jedné z cimrmanovských her. Ve skutečnosti nás ale nejvíc žije v Praze. Má to mnoho benefitů,...  celý článek

„Díky, Karle Kryle. Nezapomeneme!“ Lidé mají příležitost poznat život básníka s kytarou

vydáno 18. března 2025  18:06,  aktualizováno  18:51

Songy Karla Kryla byly za normalizace symbolem roku 1968 i boje proti totalitě. Záhy po sametu se ale Kryl přestával „hodit“. Byl příliš kritický, bolavý,...  celý článek

MHD v Praze zdarma. Víme, jak cestovat levněji a co k tomu potřebujete

vydáno 18. března 2025  14:56

Pokud cestujete po hlavním městě, možná máte nárok na slevu na jízdném – nebo dokonce na dopravu zdarma. Víte, kdo všechno může využít zvýhodněné jízdné a...  celý článek

Pylová sezona je zpět. Zde je deset jednoduchých tipů, jak se vypořádat s alergiemi

vydáno 18. března 2025  16:22

Zhruba každého třetího Čecha trápí nějaká alergie, každý druhý alergik se navíc během alergie potýká s očními problémy. Ať už se jedná o alergie na pyl,...  celý článek