metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Brigád je dost. Firmy chtějí mít vydezinfikovaná skladiště

  12:20
E-shopy jedou na plný výkon. Hodně práce mají i firmy, které se starají o úklidy.
Skladník | foto: MAFRA

Flexibilita vládne. Zvláště v zásilkové sféře. Když se do distribučních center spedičních firem „nahrnou“ předvánoční zásilky v objemech vyšších o desítky procent denního průměru, nastupují brigádníci.

Barmani do skladů

Povolává se málem jako při válečné mobilizaci. Přednost mají ti, kteří mohou ihned. Zatímco kancelářské práce jsou v útlumu, poptávka po silných pažích a lidech zvládajících „chaos“ v rostoucích objednávkách internetových obchodů stoupá. „Nápor nakupujících kvůli epidemickým opatřením směřuje především na e-shopy, prodeje jim rostou skokově. Před Vánoci je tradičně poptávka po brigádnících a vypadá to, že nedostatku zaměstnanců se nevyhneme,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia. cz. Nabídka z maloobchodního sektoru je podle něho velká, ale stejně tak je i vysoká poptávka. „Loni reagovalo na nabídku na předvánoční brigádu v obchodech v průměru osm zájemců, letos je to o pět víc,“ konstatuje Novák. Skutečnost, že některé branže jsou nyní značně utlumené, hlavně pohostinství a ubytování, se promítla i do zájmu o brigády.

Akce čisté sklady

„Dovoz“ cizinců trvá

Zvláště loňský vysoký růst mezd vedl v některých profesích k vyšší poptávce po zahraničních pracovnících.

  • V roce 2019 našlo v Česku práci kolem pěti tisíc lidí ze zemí východní a jihovýchodní Evropy na různé typy pozic v IT, inženýringu nebo na kvalifikované výrobní pozice, které se dlouhodobě nedařilo obsadit českými uchazeči.

O brigádníky se ale perou i tam, kde například museli stálí zaměstnanci do karantény, jsou nakažení nebo jako rodiče musejí pečovat o děti. „Hlavně e-shop jede teď na plný výkon, chybějící síly musíme nahrazovat brigádníky,“ potvrzuje Adam Rožánek z Trenýrkárny. Nabídku okamžité práce ale nenabízejí jenom obchodníci, aby uspokojili nápor zákazníků během předvánočních nákupů. Zvýšený důraz na hygienu se promítl i do zakázek firem, které zajišťují úklid. Sice klesly objednávky od domácností a firem, které mají zaměstnance v režimu home office, na druhé straně je poptávka po častějším úklidu a dezinfekci obchodních center a skladů.

Nízká nezaměstnanost

Přes probíhající epidemickou krizi a momentální vysoký zájem o některé profese na trhu práce je ale nezaměstnanost v Česku stále relativně nízká. Což se ale projevuje i v tom, že obecně atraktivita zahraničních firem o zakázky v Česku klesá. Zájem o to, aby tu vznikaly další pobočky zahraničních společností, a tím i nová pracovní místa, klesá.
„Česko je poměrně malým trhem s velmi nízkou nezaměstnaností, což znamená, že obsazení velkého množství otevřených pozic je poměrně náročné a nákladné. Vysoká poptávka po zaměstnancích na nekvalifikované pozice ve výrobě a logistice v posledních pěti letech přinesla vysoké tempo nárůstu mezd,“ konstatuje Jaroslava Rezlerová z personální společnosti ManpowerGroup. „Pozornost cizích zaměstnavatelů se proto přesunuje například do Srbska, Turecka, ale i do Maroka nebo Tuniska,“ dodává Rezlerová.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Naši pozůstalí si často přejí, aby obřad nebyl truchlivý, říká zakladatelka spolku Ke kořenům

vydáno 29. května 2024  12:00

Za okny prší. Chmurné dopoledne by mohlo umocňovat i téma rozhovoru. Je to ale jinak. Při povídání s Blankou Javorovou panuje dobrá nálada. Jedna ze...  celý článek

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Zlínský festival přiveze na tři stovky příběhů pro děti z celého světa

vydáno 29. května 2024  17:12

Ve Zlíně ve čtvrtek začíná nejstarší soutěžní přehlídka filmů pro děti a mládež. 64. ročník Zlín Film Festivalu připomene výročí slavných filmařů, nabídne...  celý článek

Senior nezvládl řízení, s autem sjel ve Vráži do kolejiště. Stál provoz vlaků

vydáno 29. května 2024  16:52

Osobní auto ve středu ve Vráži na Berounsku vyjelo ze silnice a skončilo v kolejišti. Kuriózní nehoda se obešla bez zranění, provoz na trati Praha-Beroun...  celý článek