metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Práce rukama je stejně dobře placená jako programování

  17:30
„Dobře si vybral, maminko,“ říká ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný otec detektivního praktikanta Hlaváčka. Podobně si mohou mnout ruce rodiče, kteří pošlou dítě „do učení“.
elektrikáři | foto: MAFRA

Pavel je elektrikář. I když není plátce DPH, v posledních letech má problém, aby povolenou hranici příjmů, od kdy se už „dépéháčko“ platí, nepřekročil.

„Hlavně teď před Vánoci je to šrumec,“ vysvětluje. Sice nedělá pro žádné developery a ani pro prodejce spotřebičů, ale zákazníků, kteří potřebují do nové kuchyně nainstalovat troubu či varnou desku nebo vyměnit dosluhující spotřebiče za nové, je víc než dost. „To, co vydělám za rok, mi stačí, mohl bych makat víc, ale nemíním se uštvat,“ přiznává řemeslník. Určitě si ale nestěžuje, kdyby prý byl číšník nebo kuchař, asi by si teď rval vlasy.

Zájem o řemesla stoupá už delší dobu

„Letošní covidové období prokázalo, že kvalitní řemeslníci nemají problém s nedostatkem práce a zakázek,“ řekl deníku Metro Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel Praha – Střední školy technické na Zeleném pruhu. Souhlasí s názorem, že právě současná situace se projeví i zvýšeným zájmem žáků základních škol o přihlášky na jejich školu a na „vyučení“ vůbec. Zájem se podle něj ale zvyšuje už pár let po sobě, léta, kdy jejich škola nebo podobné střední školy bojovaly o každou dušičku, jsou minulostí. „I když se kvůli omezením nekonaly prosincové dny otevřených dveří, předpokládám, že zájem naučit se kvalitní řemeslné práci bude opět mírně vyšší,“ dodává ředitel školy na Zeleném pruhu.

Nejvíc hledají informace o elektrikářích

Realita vypluje na povrch až v březnu, kdy začnou přicházet už potvrzené přihlášky. To si myslí ve Střední škole řemesel a služeb v Moravských Budějovicích. „Sledujeme na našich webových stránkách, kolik návštěvníků chodí a co kdo konkrétně čte. Za poslední měsíc hledají návštěvníci nejvíc informace kolem maturitních oborů elektrikář – silnoproud, automechanik, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, opravář zemědělských strojů a také kuchař-číšník,“ říká Tomáš Doleský, ředitel moravskobudějovické školy. Ze zájmu, a to i o posledně jmenovaný obor gastronomie, která je nyní těžce zasažená, se domnívá, že budoucí uchazeči (ale mohou to být i jejich rodiče) uvažují v delším časovém horizontu, než jak dlouho trvá jedna krize. „Reálně odhadují své schopnosti, zohledňují, co je baví,“ doplňuje Doleský. Připomíná však, že letošní nábory jsou hodně „naslepo“, komunikace s deváťáky se odehrává ve virtuálním prostoru, také v Moravských Budějovicích se dny otevřených dveří konaly jen on-line.

Ceny? V průměru jsou o pětinu vyšší

Nedostatek řemeslníků se v posledních letech promítl nejen do mírně stoupajícího zájmů o studium odborných škol. Pocítili to i zákazníci na cenách, ty poskočily o deset až pětadvacet procent , v průměru si v posledních dvou až třech letech přilepšili elektrikáři, instalatéři a další řemesla asi o pětinu.

Mezi nejžádanější řemeslníky patří vedle elektrikářů a instalatérů také truhláři, odborníci na obsluhu strojů a zařízení. Výrazně se nyní ale zvýšila i poptávka po lidech v odpadových službách, což souvisí s růstem e-shopů a pobytem lidí doma – a tím pádem s nárůstem odpadů. Svozové firmy nabízejí i čtrnáct platů ročně včetně služebních bytů.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek