metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Česká televize připomene srpen 1968. Na programu je i film Dubček

  6:55
V srpnu roku 1968 informovala Československá televize z provizorních studií do poslední chvíle o postupu vojsk Varšavské smlouvy při okupaci Československa. Po padesáti letech nabídne reflexi tehdejších událostí Česká televize v souboru unikátních dokumentů, zpravodajskou rekonstrukcí i televizním programem z roku 1968.
Plakát filmu Dubček | foto: Rozhlas a televízia Slovenska/Česká televize

V den výročí, 21. srpna, uvede ČT na svém prvním programu ve 20 hodin premiéru filmu Dubček. První hraný snímek o politikovi, který je pevně svázán s pražským jarem, je podán formou retrospektivy a začíná osudnou cestou Alexandera Dubčeka do Prahy roku 1992, během níž vzpomíná na přelomové události svého života. Film pokrývá tři fáze Dubčekova života, rok 1968, život ve společenské izolaci a později po roce 1989. 

„Překvapilo mě, jak málo jsem před studiem historických pramenů věděl o událostech roku 1968. Bylo pro mě důležité si osobu Dubčeka bezvýhradně obhájit. Lidsky, protože politicky to pro mě bylo velmi komplikované,“ říká představitel titulní role Adrian Jastraban.

Už v noci z 20. na 21. srpna začne ČT vysílat pořad Dnes před 50 lety, který formou zpravodajských vstupů zpřítomní srpnové události v odpovídající chronologické posloupnosti. „Vysílání uzavře hlavní večerní zpravodajský pořad, pro nějž máme připraveny nejen příběhy, které zasadí události do souvislostí, ale také mnoho přímých svědků. Pracujeme i s dobovými záběry, z nichž některé jsou málo známé,“ říká moderátor Jakub Železný.

Soubor dokumentárních projektů, kterými ČT připomene srpnové události, zasazuje okupaci do širokého kontextu změn tehdejší společnosti. Na půdorysu příběhů jedenácti žijících pamětníků – mezi nimi i režiséra Jiřího Menzela – a jejich fotografií zpřítomňuje konec pražského jara pětidílný cyklus Ten okamžik. Cyklus doplňuje dokument režiséra Zdeňka Tyce Můj osmašedesátý. 

Projekty k okupaci v ČT

Unikátní filmy i dokumenty.

  • Průběh okupace v moravskoslezské metropoli mapuje dokument Ostravské jaro 1968. Koprodukční projekt ČT Okupace očima okupantů nabídne pět pohledů na srpnové události z pěti zemí.
  • Osobní optikou na srpen ’68 nahlíží film Můj neznámý vojín režisérky Anny Kryvenko.
  • Na webu totostoleti.cz vzniká archivní počin TV program 1968. V něm je věrně zrekonstruováno tehdejší vysílání.
Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

vydáno 16. června 2024  20:22

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Vozík se zasekl a...  celý článek