metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

„Chatovací roboti umějí vést také pracovní pohovory“

  10:23
Devatenáctiletý David Fiedler je expert na umělé inteligence v komunikaci. Programuje takzvané chatboty, chytré chatovací programy, které si například na e-shopech povídají se zákazníky. Podle Fiedlera jsou ale tyto komunikační programy stále dokonalejší a zdaleka už neřeší jen nejčastější dotazy uživatelů. Někteří z nich zvládají nábor nových zaměstnanců.
David Fiedler | foto: Archiv

„Běžný uživatel se do kontaktu s HR chatbotem dostane například tímto způsobem: večer přijde z práce, pustí si televizi a souběžně s ní otevře Facebook, kde hltá z hlavní stránky informace. Na ní je však mezi jinými příspěvky také jeden reklamní, který v pár stručných větách a grafice zaměřené na nábor zaujme uživatele. Ten na příspěvek klikne v záměru dozvědět se více a je tím způsobem automaticky přesměrován do Facebook Messengeru nebo na kariérní stránky, kde s ním chytrý chatbot zahájí konverzaci,“ říká Fiedler.

Chatboti, kteří loví zaměstnance, jsou podle Fiedlera velice efektivní. K prvnímu kontaktu, jenž je velice důležitý, totiž dochází nejčastěji v časovém rozmezí mezi osmnáctou a třiadvacátou hodinou, tedy v době, kdy jsou již všichni personalisté doma. „Uživatel ale nechce čekat na odpověď personalisty dlouho, chce zpětnou vazbu hned, a tak je chatbot ideálním řešením,“ dodává Fiedler.

Na základě krátkého on-line pohovoru v mobilu z pohodlí domova se pak může kandidát klidně již druhý den hlásit v nové práci. Chatbot s potenciálním zákazníkem vyřeší jeho zkušenosti v oboru, motivaci, platové podmínky, ideální délku směny a mnoho dalšího. „Nakonec získá kontakt na uživatele a ten ihned společně s veškerými daty předá zástupci personálnímu oddělení. Podobných chatbotů jsem pomáhal realizovat již více než dvacet, a to pro firmy, jako je například Škoda auto, Jablotron či ČEZ. Jeden chatbot pro firmu Foxconn, kterého jsem připravoval, získal během dvou měsíců 74 zaměstnanců,“ vysvětluje Fiedler.

Znalost jazyka
Lidé v dnešní době tráví velké množství času na sociálních sítích a na komunikačních platformách typu Facebook, Skype, Slack, Viber a dalších. A právě tam se je snaží Fiedler se svými chatboty zastihnout. Tvůrce chatbota musí především perfektně ovládat jazyk své cílové skupiny a být velmi empatický. „Společně s logickým myšlením a dobrými znalostmi psaného i mluveného slova. Tvůrce chatbota vždy musí správně definovat způsob, jakým daná cílová skupina komunikuje, a na základě toho v systému vytvořit a předpřipravit komunikační strukturu – sepsat texty a uspořádat je do logické posloupnosti a rámce,“ popisuje svou práci Fiedler. Fiedlerovi je nyní čerstvých devatenáct let a pracuje pro softwarovou firmu Feedyou.

Život na cestách
Nejvíce času nyní tráví pendlováním mezi Pardubicemi a Berlínem. Otevírá zde totiž německou pobočku a hlásí se tu také na vysokou školu. „Začínám si tedy zvykat na mezinárodní komunikaci a teď jsem vděčný, že jsem se jazyky ve škole učil. Je to pro mě nová velká výzva. Ale já výzvy miluju a věřím, že se nám podaří prorazit nejen v Německu, ale i jinde v Evropě. Digitalizace, automatizace, robotizace. To jsou trendy, které vládnou modernímu světu, a firmy si musí uvědomit, že dříve nebo později budou muset rutinní záležitosti automatizovat. Všem mladým lidem bych doporučil jednu důležitou věc – nebát se. Bude to znít jako klišé, ale není čas ztrácet čas,“ shrnuje Fiedler.

Devatenáctiletý programátor je také vášnivým cestovatelem. Společně s kamarády ze školy, mimo jiné i s Karlem Kovářem alias youtuberem Kovym vyrazil o letošních prázdninách do Ruska.

„Mentalita tam je úplně jiná. Dokonce mladí lidé často berou Stalina či Lenina jako hrdiny a dospělí jsou kolikrát přesvědčení, že celý šedesátý osmý rok byla jedna velká přátelská pomoc ze strany SSSR. Rusko je ale krásná země. Někdy trochu zvláštní a divoká, ale krásná. A vidět rozdíly mezi vyspělými hlavními městy, jejich předměstími a malými, rozpadlými vesničkami na venkově, to je zážitek,“ míní Fiedler.

Znáte je z praxe
V Česku si lze přes chatbota také nakoupit některé produkty a služby. Rohlíkobot Kája známý z platformy Rohlik.cz vám oznámí zpoždění při doručování potravin, přes chatbota firmy Goodlok si lze objednat čerstvý džus. Na Kiwi.com pomáhá stroj při výběru letenek. Zajímavý druh chatbota, který Fiedler připravoval pro firmu STRV, měl za úkol získat souhlas s GDPR. „Společnost nasadila chatbota i na svůj Facebook a LinkedIn, aby další nové kontakty už byly v souladu s GDPR. Data, která vždy program získá, jsou uložená přehledně v tabulkách, do kterých má daný zákazník přístup a na jejichž základě můžeme dále vylepšovat a učit naše chatboty opět nové věci,“ doplňuje pro deník Metro programátor Fiedler. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek