metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Chceš kapesné větší o inflaci? Bohužel! Českým dětem musí stačit to, co braly dosud

  20:21
Průzkum ukázal, že téměř 90 procent rodičů bude kvůli rostoucím cenám a výdajům dávat kapesné dětem stejné nebo o něco nižší.
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Někteří si mohou alespoň částečně oddychnout. Tíže ekonomické krize už neleží jen na nich samých. Týká se to například Daniely. Její syn letos v létě školu dokončil a teď už pracuje. „Takže se mě vysoké kapesné po pěti letech vysoké už netýká,“ říká s ulehčením matka samoživitelka.

Syn sice žil ve společné domácnosti, ale dostával pravidelnou částku, ze které si hradil úplně všechno. Od učebnic přes obědy až po oblečení a případnou zábavu. „Pokud chtěl něco nad rámec základních potřeb, přilepšoval si pravidelnými brigádami, takže jsme po celou dobu studia vystačili s téměř neměnným kapesným,“ vysvětluje Daniela. Peníze z brigád dokázaly v posledním roce zmírnit i postupující inflační vlnu.

Teď by to už prý bylo horší a konec vysoké přišel jako na zavolanou. Stoupající ceny, které začaly užírat z reálné hodnoty peněz, nemusela do posledních měsíců synova studia nějak výrazně promítat.

Inflace už je v dětském slovníku
Jak naložit s kapesným, nyní řeší tisíce rodin. Někteří už vyslechli prosbu potomků. „Tati, zvýšíš mi kapesné o inflaci? To na mě nedávno vyvalil desetiletý syn,“ říká s humorem Petr. Z dotazu je ale jasné, že v médiích i mezi lidmi frekventované slovo „inflace“ proniklo už i do slovníku a myšlení dětí.

Menšina

Pouze 12 procent rodičů upravilo nebo zvýší dětem kapesné s ohledem na inflaci. Ostatní děti zůstanou na stejných částkách, nebo se jim kapesné dokonce sníží.

Jak dokládá nejnovější průzkum UniCredit Bank (UCB), 88 procent dětí musí v současnosti počítat buď s menším kapesným, nebo se stejnou částkou, s jakou vstupovalo do tohoto roku. „Zjistili jsme ale i to, že se letos snížil i počet dětí, které kapesné dostávají,“ říká Petr Plocek, mluvčí UCB. Příjemců pravidelné měsíční částky prý ubylo deset procent.

Přijdou měsíčně i o víc než pětistovku
Tam, kde musí rodiče dětem ubírat, dojde u dvou třetin rodin o ponížení maximálně do sta korun. Asi třetina dětí, které budou letos brát méně, se musí smířit s kapesným nižším o stovku. Přibližně šest procent však inflace zasáhne mnohem razantněji. Budou si muset vystačit s kapesným nižším o tři sta, ale i o více než pět set korun měsíčně.

U těch šťastnějších rodin se děti dočkají alespoň nějakého inflačního dorovnání. „V této skupině se zhruba čtyřicet procent dětí dočká zvýšení nejčastěji o částku sto korun,“ dodává Plocek. Pokud se dětem peníze v rodinách ubírat nebudou, zvětší se zřejmě tlak na zásluhovost. Víc pomáhat s úklidem, lepší známky, méně odmlouvání, když dítě povinnost nesplní nebo odflákne.

Dětské kapesné je drahotou a snižující se hodnotou peněz postižené napříč kontinentem. Svědčí o tom třeba zjištění britské banky Halifax. Děti si letos v této zemi týdně přijdou v průměru na 4,99 libry, zatímco v roce 2021 jim podle zjištění banky rodiče do prasátek každý týden dávali téměř šest a půl libry. Aby bylo na dětské kapesné, je část Britů ochotna se vzdát třeba každodenního piva v pubu.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek