Chlupaté taxi, podnikaví beduíni i dechberoucí výhled. Výstup na Sinaj je zážitek

  5:52
Svítá. Měsíční krajinu začínají osvětlovat první sluneční paprsky. Beduíni sedí na zemi a čekají, až si turisté udělají selfie. Skupina černochů ve společné modlitbě chválí Boha. Jsme na Sinaji v Egyptě. Podle Bible zde dostal Mojžíš od Hospodina Desatero přikázání. Začíná nový den a nám se naskýtá úžasný pohled. Jsou nás tu stovky.
Beduín

Beduín | foto: Metro.cz

Vraťme se o pět hodin zpět. Je jedna hodina ráno a náš autobus právě dorazil pod Mojžíšovu horu. Sotva vystoupíme, už u nás jsou prodejci. „La, šukran. Ne, děkuji.“ Odmítám nabízenou svítilnu, deku i rukavice. Věřím, že svetr a bunda mi budou stačit. Než začneme stoupat, musíme projít bezpečnostním rámem a ukázat obsah batohů. Na prohlídku dohlíží voják se samopalem. Půjdeme územím beduínů. Proto tato opatření. Ale důvodů pro obezřetnost je víc. Sinaj je poutní místo plné lidí. A to i nyní, na začátku listopadu. 

„Habibušky,“ oslovuje nás beduínský průvodce Zachary. Co to znamená, jsem se dozvěděl později. Habib je arabsky miláček. Habibušky — zřejmě tedy miláčkové — je takové naše poznávací znamení. Heslo naší skupiny, které máme proto, aby nás Zachary při stoupání neztratil. Půjdeme totiž tmou a na horu se tuto noc vypravily další stovky turistů. Musíme se držet pohromadě – a k tomu slouží náš volací znak. „Let’s go,“ velí průvodce, který umí anglicky a rusky. Naučil se to na kurzu a své jazykové dovednosti piluje každý den. Však sedmkrát do týdne vyráží s turisty na vrchol.

Smradlavé taxi

Nečekané nástrahy
Nejprve jdeme po betonové cestě. Zachary nasadil ostré tempo a naše skupina šlape v hloučku. Brzy se ale cesta zužuje a my tvoříme štrúdl po dvojicích. Cesta začíná víc a víc stoupat a my čím dál víc kličkujeme mezi koblížky. Znáte tu písničku o Okoři? Tak já ji při stoupání na poutní horu přetextoval. „Na Sinaj je cesta, jako žádná ze sta. Roubená je bobkama.“ Ano, je to tak. Velbloudí exkrementy jsou prostě nedílnou součástí cesty na Mojžíšovu horu. Stejně tak sami statní přežvýkavci. 

Boží lid

  • Mojžíšova hora leží na Sinajském poloostrově. I přes svou výšku (2285 m n. m.) je oblíbeným poutním místem. Pro srovnání – Sněžka má 1603,3 m n. m. 
  • Podle biblického vyprávění se Mojžíš narodil židovským rodičům v Egyptě. Kvůli nařízení faraona zabít všechny chlapce – syny narozené Izraelitům – byl v ohrožení, ale jeho rodiče ho vložili do ošatky a pustili po Nilu. Tam ho nalezla faraonova dcera, která jej přijala za svého. Když Mojžíš dospěl, hájil ve sporu otroka a přitom zabil faraonova služebníka. Musel tedy z Egypta utéci. Usadil se v Midjanu a oženil se s dcerou midjánského kněze. V té době se mu v hořícím keři zjevil Bůh a poslal ho zpět do Egypta, kde měl vysvobodit svůj lid z otroctví. Kromě toho je Mojžíš významný především proto, že skrze něj dal Bůh Izraeli na hoře Sinaj Desatero a uzavřel s ním smlouvu, díky níž se Izrael stal Božím lidem. 

„Camel?“ ptá se mě asi po patnácti minutách cesty beduín, který kráčí s obrovským zvířetem proti mně. Za minutu potkáváme dalšího obchodníka. Také ten mi nabízí svezení. „This is good camel for you,“ tvrdí beduín v klasickém kostkatém šátku a péřové bundě. Nabídku na velblouda dostanu během stoupání ještě zhruba padesátkrát. Vždy statečně odmítnu. Stejně tak všichni z naší skupiny. 

Najdou se však tací, kteří chlupaté taxi využijí. Na jízdné se mě neptejte, jestli jsem ale slyšel jednoho z beduínů správně, tak chtěl za svezení na svém smradlavém sudokopytníkovi 15 dolarů. 

„Habibušky! We stop here. Five minutes,“ velí Zachary. Právě nás dovedl k malému baráčku, který nazval coffee shopem. Můžeme si tu dát čaj, kávu nebo třeba tyčinku Snickers. Podobných domečků ještě na cestě potkáme několik. Vyhřátá místnůstka docela bodne. Považuji se za sportovce, ale tohle ostré stoupání ve dvě ráno mi dává docela zabrat. Na chvíli bych si zdřímnul, ale Zarachy má jiný nápad. „Habibušky, let’s go!“ Každý, kdo kolem černovlasého průvodce cestou z odpočívadla projde, si s ním plácne. Frajerské gesto? Vůbec! Zachary si nás pro jistotu počítá a každé tlesknutí je pomyslná čárka na seznamu.

Schody a pět set světel
Opět rychlým tempem šlapeme po kamenité cestě. Opět odmítáme velbloudy. Ačkoli je kolem pěti stupňů, teče ze mě pot. Cíl je v nedohlednu. Doslova. Však jsou dvě ráno. Nevím, zda mi bere dech ten milion hvězd, co mám nad hlavou, nebo to tempo, které Zachary nasadil. Jsme zhruba v polovině cesty a já poprvé porušuji Desatero přikázání. „Bože, jak je to ještě daleko,“ brblám si pod fousy… Bohužel je to tak. Vzal jsem jméno boží nadarmo. 

Fotogalerie

Na vrchol údajně vedou dvě cesty. My šli po té delší a bezpečnější, která končí 750 schody. Druhou cestu tvoří 3000 příkrých schodů. Přiznám se bez mučení, že varianty B jsem si nikde nevšiml, a to ani cestou dolů při denním světle. Zpět ale k 750 schodům, které nás čekaly. I zde stáli beduíni s neodolatelnou nabídkou. Za ruku vás vyvedou po schodech. La, shukraan. Ne, děkuji. Odmítám ruku mladíka v sandálech, který skáče po balvanech podél stezky. 

„Five hundred,“ hlásí Zachary, když se podívá na hada světel z baterek, který se táhne po schodišti. Právě spočítal, kolik nás na vrchol stoupá. Jak to udělal? Na dvou třetinách schodů právě někdo stojí, takže nás tu je zhruba pět set. Možná i víc. Člověk předpokládal, že noční stoupání bude taková intimní turistika. Ale je to spíš komerční masovka. Alespoň už na schodech nejsou ty bobky. Velbloud totiž není kamzík. 

Je půl páté ráno, do svítání zbývá hodina a půl a my „rozbíjíme tábor“ zhruba sto schodů od cíle. Opět je tu malý domeček s teplými nápoji. Kousek od něj odpočívadlo, kde se dá posedět. Právě tady počkáme až těsně do svítání. Na vrcholu to fouká a není kam se schovat. Také zde jsou beduíni. Tentokrát za tři dolary nabízí deku. Rozhodně ji doporučuji… 

Svítá!

„Habibušky!“ vytrhl mě z polospánku Zachary. Dostáváme poslední instrukce a průvodce nás posílá do schodů. Počká na nás tady. Mystické svítání na Sinaji zažil už tisíckrát. Navíc nemá dopitý čaj. Pokyn je vlastně jen jeden. V 6.30 se máme hlásit opět zde.

Selfie s nebesy
Na vrcholu Sinaje je pár baráčků, trosky kostelíka, minikaplička a záchod. Vevnitř jsem nebyl, ale slečna, která s rukou před pusou vyběhla ven, se tvářila, jako by právě viděla ty nejhorší veřejné toalety na světě. Omlouvám se za tuto nevkusnou odbočku, ale napsat jsem to musel. Však už jste si všimli, že se tato reportáž nevyhnula ani velbloudím koblížkům. Střih. Konec negativ. 

Výhled bere dech.

Pojďte teď se mnou v myšlenkách do oblak… Mlčky a s pokorou tu stovky lidí hledí do dáli. Začíná nový den. Právě kvůli této posvátné chvíli sem přišly už tisíce poutníků. Majestátní hory začínají osvětlovat první paprsky. Kdybych byl básník, napíšu, že slunce roztahuje oponu a rozehrává divadlo barev. Poeta nejsem, tak jen napíšu, že je to nádhera. Možná ještě kouzelnější než pozorovat slunce je dívat se na lidi kolem. Skupinka křesťanů společně v transu děkuje svému Pánovi. Někteří muslimští beduíni fotí turisty bez vyznání. A já věřím (a to jsem ateista), že mezi diváky svítání je pár Židů. Však i Mojžíš byl Žid. Všichni jsme tu společně. Bok po boku. A je nám krásně. 

Kostel s mešitou

  • Pod horou se nachází klášter svaté Kateřiny. Založen byl v 6. století, ačkoli přítomnost křesťanů zde byla zaznamenána již na konci 3. století. Vystavěn je jako pevnost kolem biblického „hořícího keře“, který uvnitř kláštera roste dodnes. Keř se objevuje v biblické knize Exodus ve vyprávění o události na hoře Oreb (Sinaj). Při ní se Mojžíšovi zjevil v hořícím keři Bůh. 
  • Legendy tvrdí, že Kateřina Alexandrijská, podle níž má klášter jméno, byla křesťanskou mučednicí žijící kolem roku 300. Původně vzdělaná egyptská princezna se stala křesťankou pod vlivem jistého místního poustevníka. Během pronásledování křesťanů císařem Maxentiem vystoupila na obranu své víry. Maxentius – fascinovaný její osobností – jí nabídl místo po svém boku, ona však odmítla, protože se zasvětila panenství. Zhrzený vládce ji dal zabít. 
  • Zajímavostí je, že se v klášteře nachází mešita, která byla postavena v roce 1106 pro muslimské poutníky. 

Trvá to pár chvil a svítání mění noc v den. Opiti magickou chvílí ale okamžitě dostáváme kocovinu. Slunce totiž ukázalo, co tma skryla. Na Sinaji je hrozný nepořádek! Odpadky jsou všude. Obaly od snickersek, PET lahve, ztracené rukavice. Mojžíšova posvátná hora je turistickým lákadlem – a tohle je daň. 

Dej mi!
„Habibušky!“ zoufale volá Zachary. Je 6.30 a na srazu je nás sotva půlka. Pomalu se trousí zbytek. 

Opět dostáváme jedinou instrukci. Máme jít dolů a počkat u kláštera svaté Kateřiny. Po pár minutách svlékám bundu i svetr a nasazuji sluneční brýle. Přeskakuji bobky a šlapu z kopce. Nejhorší na ranním klesání je to, že vidíte, kolik vám ještě zbývá do cíle. A řeknu vám, že je to opravdu dálka. 

Internetové mapy ukazují, že ke klášteru jsou to tři kilometry. Stezkou plnou zatáček a kamenů mi to trvá necelé dvě hodiny. Jediné, co vám může zpestřit cestu, jsou malí beduíni. Co sto metrů vám chlapec v teplákách nabídne za dolar nějaký ten suvenýr. Najde se i pár takových, kteří po vás budou chtít i něco vyžebrat. Snědé smutné obličeje ale přehlížím. 

Hodiny mi hlásí, že jsem dnes udělal už 22 tisíc kroků – a to je osm ráno! Můj běžný průměr je něco přes 10 tisíc kroků za celý den. Unaven, ale šťasten si sedám do stínu jednoho z nejstarších křesťanských klášterů na světě. Sbíhají se ke mně místní kočky a čekají, co mi odpadne od úst. Po chvíli si přisedá kluk v teplákách. Jestli prý nechci sešit o svaté Kateřině. Kroutím hlavou. Oba chvíli mlčíme. Černovlasý chlapec se ale po chvíli osmělí. Tentokrát se ptá, jestli mu nechci dát alespoň zbytek toho jablka… 

Ulevte bolavým nohám

  • Na horu jsme se za tři hodiny dostali autobusem z letoviska Šarm el Šejch. Původně malé rybářské městečko na nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova bylo v minulosti obydleno beduíny, kteří využívali bohatství místního moře. V posledních desetiletích se však jeho tvář změnila.
  • V současnosti jsou zde luxusní hotely. Jedním z nich je i Rixos Seagate. Krásný hotel, kde si od cesty na Sinaj odpočinete. Areál připomíná malou vesničku. Pendlují tu prodloužené golfové vozíky, které návštěvníky vozí, kam potřebují. 
  • Hotel má hned několik bazénů, lázně, posilovnu a mnoho restaurací. Na pláži si můžete dát i vodní dýmku. Skoro 800 metrů dlouhé molo vás dovede ke korálovému útesu, kde zažijete parádní šnorchlování. Barevnost zdejších ryb vám připomene film Hledá se Nemo.
  • Do Šarm el Šejchu vás letecky vezme Exim tours. My tu byli v listopadu a každý den bylo počasí vhodné na koupání. Moře je tu krásně teplé.

Nejčtenější

KVÍZ: Jste adeptem na pokutu? Jak se orientujete v pravidlech pražské MHD

Jak dobře znáte pravidla městské hromadné dopravy? Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, který prověří vaše znalosti přepravního řádu a tarifů. Jste připraveni zjistit, zda byste obstáli před...

Nová tramvaj Škoda 52T poprvé sveze cestující. Vyjede nejspíš už v pátek na linku 12

Pražské ulice čeká tramvajová premiéra. V pátek 20. června vyjede na linku 12 nová Škoda 52T – poprvé s cestujícími na palubě. Informaci jako první zveřejnila facebooková stránka Tramvaje v České...

KVÍZ: Co víte o charismatických vousáčích českého filmu?

Začínali jako vyjukaní holobrádci, ale jak přibývala léta, filmové a divadelní role a zkušenosti, zarůstaly jejich tváře mužným vousem. Jejich kariéra i osobní život nebyly vždy přímočaré....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Oprášili jsme legendární linku k hostivařské přehradě. Retro autobus do kopce funěl, cestu ale zvládl

Vrátili jsme staré ertéóčko do časů, kdy ještě chill smrděl naftou a batoh voněl řízkem. Oprášili jsme pražskou rekreační linku 56 a vyjeli s ní znovu k hostivařské přehradě. Nekonečný kopec k vodě...

Top 5 přírodních koupališť v Praze: Poradíme, kde se v létě zchladit bez chloru

Vybrali jsme pro vás to nejlepší přírodní koupání v Praze. I v hlavním městě se můžete osvěžit bez chloru a další chemie. Objevte pět skvělých přírodních koupališť, kde si naplno užijete ten pravý...

Mlynařík zavedl v Plzni trolejbusy, po nástupu komunistů skočil z okna

Plzeň se v roce 1941 stala teprve druhým městem s trolejbusovým provozem na českém území. Zasloužil se o to František Mlynařík, tehdejší ředitel Elektrických podniků města Plzně. Významná plzeňská...

22. června 2025  7:22,  aktualizováno  7:22

Cheb začne brzy opravovat městskou knihovnu poškozenou požárem

Město Cheb začne brzy opravovat městskou knihovnu, kterou v roce 2022 poškodil požár. Vybralo už dodavatele rekonstrukce, která přijde zhruba na 18 milionů...

22. června 2025  5:30,  aktualizováno  5:30

Barokní plány olomouckého arcibiskupství jsou po sedmi letech v UNESCO

Mezi kulturními a historickými památkami Moravy, které patří do světového dědictví UNESCO, je od letošního května další drobná položka z majetku olomouckého arcibiskupství. Jedná se o plánek...

22. června 2025  6:52,  aktualizováno  6:52

Soutěž netradičních plavidel v Holešově ovládla loď Pohádky ovčí babičky

Loď v podobě téměř třímetrového vlka ze dřeva s ovečkami coby posádkou dnes zvítězila v soutěži netradičních plavidel na rodinném hudebním festivalu Holešovská...

21. června 2025  18:35,  aktualizováno  18:35

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Vimperk dnes slavnostně otevřel zrekonstruované Pivovarské terasy

Vimperk na Prachaticku dnes slavnostně otevřel zrekonstruované Pivovarské terasy. Město opravilo více než dvě desítky let opuštěný prostor, který chátral....

21. června 2025,  aktualizováno 

Litoměřice ožily Pány kluky. Město se vrátilo do časů oblíbeného filmu

Severočeské Litoměřice se vrátily v čase o půl století zpět. Do doby, kdy se ve městě natáčely některé scény pro ikonický film Páni kluci. Příběh party kluků, kteří vyvádějí drobné lumpárny, ožil v...

21. června 2025  19:32,  aktualizováno  19:32

Do Litoměřic se po padesáti letech vrátil legendární film Páni kluci

Do Litoměřic se po padesáti letech od natáčení vrátil film Páni kluci. Scénky z legendárního snímku režisérky Věry Plívové-Šimkové viděli lidé na obrazovkách v...

21. června 2025  17:55,  aktualizováno  17:55

CHKO Soutok vznikne až za deset dní, už má vlastní pamětní desku

Chráněná krajinná oblast Soutok sice vznikne až 1. července, od dnešního dne má ale vlastní pamětní desku, kterou požehnal papež Lev XIV. a také hraničník se...

21. června 2025  17:13,  aktualizováno  17:13

Ani vedro neodradilo desítky tisíc lidí od Bahen. Na armádní show dorazil i Pavel

Desítky tisíc lidí v sobotu zamířily do vojenského prostoru Zadní Bahna v Brdech, kde pozemní vojsko slavilo svůj den. Akce se konala už po pětatřicáté. Nadšenci vojenské techniky si tu mohli...

21. června 2025  17:32

Devítiletá prodleva stála město dvacet milionů korun

Zastupitelé Ostravy schválili záměr odkoupit téměř padesátiprocentní podíl ve společnosti Garáže Ostrava od firmy Asental ze skupiny Zdeňka Bakaly. Nešlo o první pokus představitelů města získat ve...

21. června 2025  16:52,  aktualizováno  16:52

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Létající auta a busy jako z Pátého elementu? Jsem spíše pro teleporty, věští budoucnost pražské MHD dopravní ředitel DPP Jan Barchánek

Jak bude vypadat MHD zítřka? Budou autobusy za pár dekád létat vzduchem? Kdy se stane z benzinu a nafty v metropoli sprosté slovo? O budoucnosti MHD jsme si povídali s dlouholetým zaměstnancem...

21. června 2025

Muže podezřelého z pokusu o vraždu v Sušici poslal soud do vazby

Sedmadvacetiletého muže, který je podezřelý ze středečního pokusu o vraždu v Sušici na Klatovsku, poslal dnes soud do vazby. Policie o tom informovala na síti...

21. června 2025  12:10,  aktualizováno  12:10
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.