metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Deset nejlepších studentských firem letošního roku. Která pojede na evropské klání?

  17:51
Příležitost stát se skutečným byznysmenem tento školní rok opět využily tisíce středoškoláků. Na středních školách se letos v programu JA Studentská firma přihlásilo 256 nových studentských firem. Deset nejlepších, které se představily na soutěžním veletrhu JA EXPO v Praze, se nyní utká v národním finále 19. května o titul Studentská firma roku 2022.
Studentská firma Booder company výrábí a prodává binder, který stahuje prsa transgender klukům. | foto: JA Czech

Jejich produkty a služby mají nápad, sociální kontext a obchodní potenciál. Zkušenosti, které v reálném byznysu studenti získají, fungují jako efektivní příprava na pracovní trh.

„Mladí lidé jsou v programu kreativní a mají inovativní nápady. Naučí se odpovědnosti, pracovat v týmu i prezentovat se na veřejnosti. Vše si za přispění pedagogů a mentorů z praxe musí řešit sami, od samotného podnikatelského nápadu po jeho realizaci a prodej koncovému zákazníkovi. Víme, že zhruba 28 procent účastníků do pěti let po škole rozjede vlastní podnikání,“ uvedl Martin Smrž, ředitel nevládní organizace Junior Achievement Czech (JA Czech). 

Studenti prokazují ohromnou vůli reagovat na aktuální dění ve společnosti, chovají se udržitelně a svým podnikáním chtějí pomáhat. Při generování zisku myslí na ekologické dopady a samozřejmostí je věnovat část zisku na charitu.

Nejlepší studentská firma bude zastupovat Česko v letním evropském finále JA GEN-E v Estonsku.

Které to jsou?

 • Top 10 JA Studentských firem letošního roku:
 • Belle – výroba kosmetických výrobků z měsíčku lékařského (Obchodní akademie Prostějov)
 • BeSchmexi – prodej oblečení s vlastním nebo zakázkovým designem (Střední škola automobilní a informatiky)
 • Booder company – výroba a prodej binderu, který stahuje prsa transgender klukům (Střední průmyslová škola dopravní, Praha)
 • Botelo – prodej dekorací vyrobených z nevratných použitých skleněných lahví (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
 • Cool hůl – elegantní doplněk či opora – hůl na míru, podle představ zákazníka (Střední škola a vyšší odborná škola umělecká a řemeslná, Praha)
 • Eco it – aplikace na třídění odpadu pomocí recyklačních symbolů (SOŠ Hranice)
 • Herbaneos – poznání přírody z krásné perspektivy (Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava)
 • Královské sezení – podsedáky přizpůsobeny na školní židle (gymnázium, Kojetín)
 • Relivio – motivační a seberealizační zápisník, který majitele povede na cestě za lepším já (Obchodní akademie, Střední odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Hradec Králové)
 • Seen – designové reflexní prvky (gymnázium, Ostrava-Hrabůvka)
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek