metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Epidemická psychodramata na Čechy padnou pravděpodobně později

  6:00
Počet lidí s depresemi narostl během pandemie sedmkrát! Čeští psychiatři k takovým závěrům, které zní v zahraničí, ale nedospěli.
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Chvíli přemýšlí nad otázkou, jestli zkušeností z mnohaměsíční práce na covidovém oddělení nelituje, nebo by si raději tuto zkušenost odpustila? „Kdybychom to nemuseli vůbec absolvovat, nezlobila bych se,“ říká nakonec smířlivě Lenka Konečná, zdravotní sestra z pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). 

I přesto, že si lidé, se kterými po celou dobu pracovala a stále pracuje, dokázali obětavě pomáhat, že je spojilo společné nebezpečí i úsilí o záchranu životů, zřejmě by, pokud by měla možnost o tom rozhodnout, podobnou zkušenost oželela.

Některým lidem prázdné ulice potěšily duši
I přes každodenní riziko nákazy, těžce zasažené a umírající pacienty patří k té šťastné skupině zdravotníků, kteří přestáli všechny vlny koronaviru v relativní psychické pohodě. „Většina lidí v populaci, a to nejen mezi zdravotníky, přestála epidemii bez pocitů úzkosti nebo jen s minimálními následky,“ potvrzuje Martin Anders, přednosta Psychiatrické kliniky VFN, výsledky rozsáhlé studie. Ta porovnává vývoj psychických problémů od roku 2014 a srovnává je s výskytem během epidemického období.

Větší či menší míru úzkosti zaznamenala studie asi u patnácti procent z více než tisícovky dotazovaných lidí. Naopak více než sedmdesát procent uvedlo, že se s ní nepotýkají nebo jen zcela okrajově. „Některým lidem naopak epidemie prospěla, pochvalovali si prázdné ulice, celkový klid,“ říká Anders s připomínkou, že se jedná o malý zlomek populace.

Průzkum dělala agentura STEM/MARK jak mezi „civilisty“, tak mezi lékaři, protože obě skupiny prožívaly koronavirus v jiných podmínkách a prostředích. Kupodivu bez vážných psychických následků se ve většině případů covid nepodepsal na těch, kteří si nemocí prošli. Depresivní nálady se u pacientů ve velkém neprojevily.

Černé myšlenky mohou teprve na lidi přijít
V rámci průzkumu odpovědělo na otázky i více než 3600 lékařů a další zdravotníci, především sestry. „Minimální nebo zcela nízkou míru úzkosti jsme zaznamenali u takřka devadesáti procent zdravotníků,“ vypočítává klinický psycholog Radek Ptáček. Současně doplňuje, že detailně se teprve budou zpracovávat další údaje, které uváděli například ti zdravotníci, kteří se osobně setkali s úmrtím na covid ve svých rodinách nebo mezi spolupracovníky. „Jejich hodnocení může být samozřejmě méně pozitivní,“ připomíná klinický psycholog.

Uspokojivý psychický stav české populace včetně té lékařské však nemusí být konečný. Rozvoj úzkostí a depresivních stavů se může projevit až se zpožděním. „Když prožijete nějaké trauma, obtížnou a stresující situaci, může to člověka přivést do ordinace s odstupem dnů, týdnů i měsíců,“ říká známý psychiatr Jan Cimický. Je to však silně individuální a podle Cimického mohou být stresy horší, jestliže si je lidský mozek připustí a uvědomí až s delší časovou prodlevou. 

Radek Ptáček počítá s tím, že konečná čísla se proto mohou změnit někdy na podzim.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek