metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Film jako antidepresivum? Deník Metro přináší tipy na skvělé trháky, které „nakopávají“

  14:02
Tyhle populární inspirativní snímky vám dodají chuť do života. Možná se i stanou fajn společníkem během sychravých podzimních večerů. Znáte je všechny? Některé snímky dojímají, jiné lekají, další rovnou způsobují depresivní náladu. Pak jsou tu ale ty, které jsou jako vzduch – inspirují, dodávají chuť žít a někdy i krátkodobou potřebu být lepšími. Přinášíme seznam trháků, které „nakopávají“.
Slavný filmy Forrest Gump | foto: Paramount Pictures

Jíst, meditovat, milovat (2010)
Čerstvě rozvedená Elizabeth v podání herečky Julie Robertsové se vzdává pohodlí a riskuje všechno, aby změnila svůj dosavadní život. Respektive má prostě dost pachtění se za kariérou a dokonalým partnerským soužitím, a tak se sbalí, objede kus světa a u toho si srovná v hlavě, kým vlastně je. Náš seznam inspirativních filmů ani nemohl začít ničím jiným. Pokud vás film vyloženě nepovzbudí, může klidně zafungovat i jako propagace cestovního ruchu – Itálie, Indonésie a Indie, a tedy jako inspirace na dovču. Případně se budete divit, jak je možné, že jste zvládli dokoukat romantický film s Robertsovou v hlavní roli.

Yes Man (2008)
Carl Allen (Jim Carrey) je zahořklý bankovní úředník, který se dosud nevyrovnal s odchodem manželky. Pokud to jde, zapírá se před kamarády, večery tráví u videa, je protivný a téměř na všechno odpovídá slůvkem ne. Z bludného kruhu rutiny jej však vyvede slib, že bude odpovídat na každou otázku pouze „ano“. Vzápětí musí svézt bezdomovce a ještě mu dát peníze. V bance začne žadatelům schvalovat podivné půjčky a na podivném koncertu se setká se svou budoucí láskou Allison. Kromě dobrého pocitu se vás film pokusí naučit i to, že přemíra pozitivního myšlení také někdy škodí.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013 )
Walter (Ben Stiller) je nesmělý a věčně zasněný fotoeditor časopisu Life. Jeho stereotypní život se změní ve chvíli, kdy má za úkol opatřit fotku, která bude na obálce posledního čísla. Musí se kvůli tomu vydat na dobrodružnou cestu okolo světa. A zjistit, že je občas skvělé opustit bezpečný přístav a vydat se za dobrodružstvím.

Čokoláda (2000)
Poklidné francouzské městečko prožívá postní období. Přijíždí sem však neprovdaná a volnomyšlenkářská Vianne (Juliette Binocheová), která si tu pronajme místní cukrárnu. Lekci nakonec dostanou všichni. Kočovnice Vianne se zbaví závislosti na cestování a místní se ve většině případů zbaví upjatosti. Vyhrají všichni. A hlavně divák, který bude mít po zhlédnutí Čokolády dobrou náladu. A taky chuť na sladké.

P.S. Miluji Tě (2007)
Film P.S. Miluji Tě vyučuje předmět, jak správně žít ještě trochu jinak. Vypráví příběh Holly v podání Hilary Swankové, která přišla ve svých třiceti o nejlepšího manžela na světě (Gerard Buttler). Ten ji však chce ze záhrobí navést na cestu ke štěstí. Posílá jí proto dopisy ze záhrobí, ve kterých jí dává různé úkoly. Třeba vyrazit z Ameriky do Skotska. Nebo to bylo Irsko? Už nevím.

Forrest Gump (1994)
Doporučovat tuhle klasiku je možná zbytečné. Přesto na seznam rozhodně patří. Forrest Gump pojednává o tom, že i když svět patří někdy chytřejším a silnějším, se správným nastavením lze dosáhnout mnoha věcí.

127 hodin (2010)
Lezec po skalách Aron Ralston (James Franco) se vydá do národního parku v Utahu, aby po nešťastném pádu skončil s rukou přiskřípnutou pod obrovským kamenem. Musí si poradit sám a najít sílu, aby se dokázal vyprostit, vyšplhat z propasti a dojít pustinou zraněný zpět. Je to podle skutečného příběhu, takže je konec předem jasný. Od Ralstona bychom se chuti do života mohli učit všichni.

Dálnice 60 (2002)
Dnešní svět přináší množství absurdit všeho druhu. O to složitější je v něm najít sebe sama. Hlavní hrdina snímku Dálnice 60 v podání Jamese Marsdena to zkusí. Jeho pohádková pouť po fiktivní dálnici je skvělá i po dvaceti letech.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

vydáno 23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek