metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Slavný filmy Forrest Gump | foto: Paramount Pictures

Film jako antidepresivum? Deník Metro přináší tipy na skvělé trháky, které „nakopávají“

  14:02
Tyhle populární inspirativní snímky vám dodají chuť do života. Možná se i stanou fajn společníkem během sychravých podzimních večerů. Znáte je všechny? Některé snímky dojímají, jiné lekají, další rovnou způsobují depresivní náladu. Pak jsou tu ale ty, které jsou jako vzduch – inspirují, dodávají chuť žít a někdy i krátkodobou potřebu být lepšími. Přinášíme seznam trháků, které „nakopávají“.

Jíst, meditovat, milovat (2010)
Čerstvě rozvedená Elizabeth v podání herečky Julie Robertsové se vzdává pohodlí a riskuje všechno, aby změnila svůj dosavadní život. Respektive má prostě dost pachtění se za kariérou a dokonalým partnerským soužitím, a tak se sbalí, objede kus světa a u toho si srovná v hlavě, kým vlastně je. Náš seznam inspirativních filmů ani nemohl začít ničím jiným. Pokud vás film vyloženě nepovzbudí, může klidně zafungovat i jako propagace cestovního ruchu – Itálie, Indonésie a Indie, a tedy jako inspirace na dovču. Případně se budete divit, jak je možné, že jste zvládli dokoukat romantický film s Robertsovou v hlavní roli.

Yes Man (2008)
Carl Allen (Jim Carrey) je zahořklý bankovní úředník, který se dosud nevyrovnal s odchodem manželky. Pokud to jde, zapírá se před kamarády, večery tráví u videa, je protivný a téměř na všechno odpovídá slůvkem ne. Z bludného kruhu rutiny jej však vyvede slib, že bude odpovídat na každou otázku pouze „ano“. Vzápětí musí svézt bezdomovce a ještě mu dát peníze. V bance začne žadatelům schvalovat podivné půjčky a na podivném koncertu se setká se svou budoucí láskou Allison. Kromě dobrého pocitu se vás film pokusí naučit i to, že přemíra pozitivního myšlení také někdy škodí.

Walter Mitty a jeho tajný život (2013 )
Walter (Ben Stiller) je nesmělý a věčně zasněný fotoeditor časopisu Life. Jeho stereotypní život se změní ve chvíli, kdy má za úkol opatřit fotku, která bude na obálce posledního čísla. Musí se kvůli tomu vydat na dobrodružnou cestu okolo světa. A zjistit, že je občas skvělé opustit bezpečný přístav a vydat se za dobrodružstvím.

Čokoláda (2000)
Poklidné francouzské městečko prožívá postní období. Přijíždí sem však neprovdaná a volnomyšlenkářská Vianne (Juliette Binocheová), která si tu pronajme místní cukrárnu. Lekci nakonec dostanou všichni. Kočovnice Vianne se zbaví závislosti na cestování a místní se ve většině případů zbaví upjatosti. Vyhrají všichni. A hlavně divák, který bude mít po zhlédnutí Čokolády dobrou náladu. A taky chuť na sladké.

P.S. Miluji Tě (2007)
Film P.S. Miluji Tě vyučuje předmět, jak správně žít ještě trochu jinak. Vypráví příběh Holly v podání Hilary Swankové, která přišla ve svých třiceti o nejlepšího manžela na světě (Gerard Buttler). Ten ji však chce ze záhrobí navést na cestu ke štěstí. Posílá jí proto dopisy ze záhrobí, ve kterých jí dává různé úkoly. Třeba vyrazit z Ameriky do Skotska. Nebo to bylo Irsko? Už nevím.

Forrest Gump (1994)
Doporučovat tuhle klasiku je možná zbytečné. Přesto na seznam rozhodně patří. Forrest Gump pojednává o tom, že i když svět patří někdy chytřejším a silnějším, se správným nastavením lze dosáhnout mnoha věcí.

127 hodin (2010)
Lezec po skalách Aron Ralston (James Franco) se vydá do národního parku v Utahu, aby po nešťastném pádu skončil s rukou přiskřípnutou pod obrovským kamenem. Musí si poradit sám a najít sílu, aby se dokázal vyprostit, vyšplhat z propasti a dojít pustinou zraněný zpět. Je to podle skutečného příběhu, takže je konec předem jasný. Od Ralstona bychom se chuti do života mohli učit všichni.

Dálnice 60 (2002)
Dnešní svět přináší množství absurdit všeho druhu. O to složitější je v něm najít sebe sama. Hlavní hrdina snímku Dálnice 60 v podání Jamese Marsdena to zkusí. Jeho pohádková pouť po fiktivní dálnici je skvělá i po dvaceti letech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek