metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Pavel Sedláček (vlevo) a Ivan Rössler | foto: Mirek Vídeňský

Poslední beat festival se blíží. Legendární akce se poprvé konala už v roce 1967

  11:11
Tradiční akce všech fanoušků nejen rockové hudby – Československý beat festival – se neděli odehraje novodobě již potřetí, a to na půdě pražské Lucerny.

„Vystoupí zde rokenrolová legenda počátku šedesátých let Pavel Sedláček se svou skupinou Cadillac. Následovat budou brněnské Synkopy 61, které letos slaví symbolických 61 let. Z Bratislavy přijede Pavol Hammel a jeho legendární Prúdy. Flamengo letos slaví 50 let desky Kuře v hodinkách a pod názvem FLAMENGO reunion session uvede to nejlepší ze zmíněné desky,“ uvádějí organizátoři v čele s bývalým šéfem zábavy televize Nova Ivanem Rösslerem.

Z vystupujících kapel bude letos tou nejmladší Precedens. Skupina byla fenoménem až v osmdesátých letech, ale nyní už se řadí k legendám a do Lucerny bezpochyby patří. Michal Prokop a Framus five se do Lucerny vrací po 55 letech.

„V roce 1967 se Prokop poprvé postavil k mikrofonu jako zpěvák, předtím působil jako kytarista, a hned mu na Československém beat festivalu udělili titul zpěvák roku. Jeho vystoupení bude vrcholem letošního beat festivalu,“ lákají organizátoři.

Závěr bude patřit skupině The Primitives Group. Překvapili na obou historických festivalech, ale v roce 1968 předvedli takovou psychedelickou show, jaká v té době neměla obdoby. Zopakovali ji v roce 2017 a určitě s něčím můžeme počítat i letos, už z toho důvodu, že Ivan Hajniš v Lucerně oslaví své pětasedmdesáté narozeniny.

Československý beat festival se poprvé konal v roce 1967, pak ještě v roce 1968 a 1971. Poté byl zakázán. V roce 2017 jej Rössler a jeho tým s velkým úspěchem po padesáti letech obnovili, původně jako jednorázovou akci. Dobré ohlasy ale organizátory přivedly na myšlenku v tomto projektu pokračovat. V roce 2018 byl festival dokonce dvoudenní. „Festival jsem obnovil po padesáti letech. 16. října jej budu pořádat potřetí a také naposled,“ uzavírá pro Metro Rössler.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek