metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Poslední beat festival se blíží. Legendární akce se poprvé konala už v roce 1967

  11:11
Tradiční akce všech fanoušků nejen rockové hudby – Československý beat festival – se neděli odehraje novodobě již potřetí, a to na půdě pražské Lucerny.
Pavel Sedláček (vlevo) a Ivan Rössler | foto: Mirek Vídeňský

„Vystoupí zde rokenrolová legenda počátku šedesátých let Pavel Sedláček se svou skupinou Cadillac. Následovat budou brněnské Synkopy 61, které letos slaví symbolických 61 let. Z Bratislavy přijede Pavol Hammel a jeho legendární Prúdy. Flamengo letos slaví 50 let desky Kuře v hodinkách a pod názvem FLAMENGO reunion session uvede to nejlepší ze zmíněné desky,“ uvádějí organizátoři v čele s bývalým šéfem zábavy televize Nova Ivanem Rösslerem.

Z vystupujících kapel bude letos tou nejmladší Precedens. Skupina byla fenoménem až v osmdesátých letech, ale nyní už se řadí k legendám a do Lucerny bezpochyby patří. Michal Prokop a Framus five se do Lucerny vrací po 55 letech.

„V roce 1967 se Prokop poprvé postavil k mikrofonu jako zpěvák, předtím působil jako kytarista, a hned mu na Československém beat festivalu udělili titul zpěvák roku. Jeho vystoupení bude vrcholem letošního beat festivalu,“ lákají organizátoři.

Závěr bude patřit skupině The Primitives Group. Překvapili na obou historických festivalech, ale v roce 1968 předvedli takovou psychedelickou show, jaká v té době neměla obdoby. Zopakovali ji v roce 2017 a určitě s něčím můžeme počítat i letos, už z toho důvodu, že Ivan Hajniš v Lucerně oslaví své pětasedmdesáté narozeniny.

Československý beat festival se poprvé konal v roce 1967, pak ještě v roce 1968 a 1971. Poté byl zakázán. V roce 2017 jej Rössler a jeho tým s velkým úspěchem po padesáti letech obnovili, původně jako jednorázovou akci. Dobré ohlasy ale organizátory přivedly na myšlenku v tomto projektu pokračovat. V roce 2018 byl festival dokonce dvoudenní. „Festival jsem obnovil po padesáti letech. 16. října jej budu pořádat potřetí a také naposled,“ uzavírá pro Metro Rössler.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek