metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Holí všude. U domu ztraceného chlapce, v nákupáku i v pasáži

  5:51
Pánských holičství alias barber shopů vzniká v Praze pomalu více než kaváren. Sídlí i na zvláštních místech.

Další 1 fotografie v galerii
Kolem holičství v pasáži mohou lidé chodit z obou stran. | foto: ORIGINAL BARBER POINT

Kousek od břehu Vltavy, na rozhraní městských částí Podolí a Braník, vyrostlo před zhruba rokem moderní pánské holičství. Barber shop našel svůj domov na místě s velmi pohnutou historií. Sídlí totiž hned vedle domku, ve kterém ještě před dvaadvaceti lety bydlel devítiletý klučina Jan Nejedlý. Tomu se přezdívá nejdéle hledaný chlapec v Česku. Beze stopy totiž zmizel již v roce 1998.

„Že sídlíme na místě s takovou historií, jsem se dozvěděl až od zákazníka. Později mi to říkal druhý, třetí a tak to šlo dál. Předtím jsem o tom neměl vůbec páru,“ říká pro deník Metro majitel BRO’s Barbershop Lukáš Salachna.

Trend barber shopů

  • Barber shop, to je čistě pánský prostor, kde si (někdy i v rámci značně košatého rituálu) necháte upravit vlasy či vousy odborníky specializovanými na pánské střihy. Zákazník se většinou musí objednat dopředu. 
  • Masové rozšíření moderních pánských holičství způsobilo nejen v hlavním městě zvýšenou mužskou oblibu upravených kratších a středně dlouhých plnovousů. V současnosti je tento trend na mírném ústupu. 
  • Kvalitní barber shopy jsou i na Moravě. V Brně mají například Local Barber Shop ve Smetanově ulici či Kentaur v Marešově. Kreativně se postavili ke svému holičství v Českých Budějovicích. Dali mu název Wous.

Jeho podnik si podle něj zakládá především na tom, že své služby nijak složitě nekomplikuje, jako to dělají někteří konkurenti. Nedílnou součástí návštěv některých salonů totiž bývají nejrůznější masáže, opalování chlupů či peelingové masky. „Nabízíme střih za 650 korun a střih s úpravou vousů za 850. Jinak je to u nás stejné jako všude jinde,“ dodává Salachna.

Dům v sousedství se podle webu ministerstva průmyslu a obchodu dosud nachází v majetku rodiny Nejedlých.

Sestřih v historickém centru
Barber shopů začíná být v hlavním městě jako naseto. Není proto divu, že se některé nacházejí na poměrně neobvyklých místech s ještě zvláštnějším geniem loci. V centru metropole je jich hned několik v historických budovách a pasážích, kde se takříkajíc psaly dějiny. Mezi nimi lze jmenovat Thomas’s Barber shop v Pasáži Černá růže či v Navrátilově ulici kousek od bývalého Dobytčího trhu, dnes Karlova náměstí. Několik kroků od Národního muzea, v Opletalově ulici, sídlí salon Toniandguy zaměřující se i na zahraniční klientelu. 

Suché oholení v nákupáku
Na okrajích metropole je situace zcela opačná. Příkladem budiž unikát v podobě holičství s názvem Original Barber Point. Ten se nachází v obchodním centru Černý Most, které bylo do nynější podoby dobudováno teprve před sedmi lety.

„Jde o barber shop v nejnověji postavené budově v Praze. Při holení zde můžete střešními okny pozorovat oblohu. To jsem v žádném jiném barber shopu v hlavním městě nezažil,“ svěřil deníku Metro jeden z pravidelných zákazníků.

Holičství sídlí v prostorách zmíněného obchodního centra na neobvyklém místě i proto, že v nákupní pasáži kolem něj prochází lidé z obou stran. Podle zjištění deníku Metro ale přineslo unikátní místo také unikátní problém. Místní holiči se tu musí při práci obejít bez přívodu vody. Ta sem podle zástupců holičství, se kterými jsem dříve komunikoval, sice zavedena je, ale co chybí, je kanalizace. Na problém deník Metro upozorňoval před dvěma a půl rokem. Dodnes nedošlo k nápravě. „Holičství v obchodních centrech opravdu mají hodně daleko do klasických barber shopů,“ napsal na Facebooku Metra čtenář Marťas Somr.

Holičství v diplomatické čtvrti
V klasickém moderním barber shopu vám běžně obsluha nabízí kávu, sklenici vody či panáka něčeho ostřejšího. Obvykle jde o skotskou whisky, ale výjimečně narazíte i na tu irskou. Trochu jiný barber shop se v tomto směru nachází v diplomatické čtvrti Prahy 6, nedaleko Pražského hradu. Moderní pánské holičství s názvem Diplomat se totiž, jak už jeho název prozrazuje, nachází přímo ve stejnojmenném hotelu.

„Díky prostředí hotelu Diplomat se můžete těšit na kompletní barový servis z hotelové restaurace,“ lákají k návštěvě zaměstnanci holičství. Díky zázemí hotelu zde navíc dotyčný, pokud si skleničku alkoholu odpustí, může zdarma zaparkovat přímo v areálu hotelu. „Řada historických staveb, jimiž je Praha proslulá, je od hotelu v docházkové vzdálenosti,“ uvádějí.

Barber shop pro celebrity
Samostatnou kapitolou jsou taková holičství, kde utváří jejich legendu nejen historie míst, kde se nacházejí, ale také samotní zákazníci. Eddie’s Barber sídlící v Korunní ulici na Vinohradech je například známé tím, že sem chodí i známé televizní osobnosti. Přesto nejde o žádnou snobárnu. Podobnou pověst má také luxusní pánské holičství Laky Royal se sídlem ve Vodičkově ulici. To proslulo také tím, že se zde nechává stříhat a holit raper Patrik Vrbovský alias Rytmus.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek