metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

Holka s crohnem. Mladá matka dělá osvětu o zákeřné nemoci

  10:27
Život s crohnem aneb jak se z toho nepos..t. Tak zní motto třicetileté Martiny Mechlové z Prahy, která pod přezdívkou Holka s crohnem šíří na sociálních sítích osvětu o této zákeřné nemoci postihující trávicí trakt – Crohnově chorobě. „Jak přijmout fakt, že jsi chronicky nemocný? V první řadě je důležitý vědět, že neexistuje nic, co bys mohl udělat jinak, aby ses vyhnul nemoci. A také je třeba se obrnit trpělivostí. Lidé moc nechápou, že nejde jen o to strávit dlouhý čas na toaletě například po večírku,“ říká pro deník Metro Martina, která s chronickou chorobou úspěšně bojuje deset let.
Život s crohnem aneb jak se z toho nepos..t. Tak zní motto třicetileté Martiny Mechlové z Prahy. | foto: FB/holkaScrohnem

Kdy jste se dozvěděla o své nemoci?
Ve svých dvaceti letech. Bylo to ve zkouškovém období v prvním ročníku na vyšší odborné škole. Pro mě to ale bylo jen vyústění všech mých dosavadních problémů, ať fyzických, nebo psychických.

Jak reagovalo vaše okolí?
Moje nejbližší okolí reagovalo tím způsobem, že říkalo, jaká tragédie se mi stala, a jen mě litovalo. To člověk v takové situaci ale vážně nepotřebuje.

Než u vás nemoc propukla, věděla jste vůbec o její existenci?
Dokud mi nebyla diagnostikována, neměla jsem o ní ani páru. Pokud lidi nejsou zasvěceni, moc nechápou, že se jedná o chronickou nemoc a nejde jen o to, že člověk stráví nějaký čas na toaletě například po alkoholovém mejdanu. Nejedná se jen o průjmy a zácpy, jak se někdo může domnívat. Nemoc může napadnout jakoukoliv část zažívacího traktu, ve které se tvoří zánětlivá ložiska, která pak mají na starosti další komplikace s nemocí spojené.

Jak vás nemoc omezuje v životě?
U mě konkrétně jde o postižení tenkého střeva, ale ty mimostřevní příznaky jsou zlo. Díky špatnému vstřebávání železa se člověk cítí neustále unavený bez jakékoliv fyzické námahy. Můžete mít nejrůznější kožní problémy, jako je ekzém, lupénka a podobně. Afty a boláky po celém těle nejsou výjimkou. Bolest kloubů, osteoporóza je u crohna taky dost obvyklá. Při horším průběhu pak může dojít ke zúžení střev, kdy je nutná operace, která může skončit vývodem. Díky tomu, že jsem změnila stravu a myšlení, což je pro mě alfou a omegou žití, jsem nyní pátým rokem v remisi, takže mě sem tam „vyřadí z provozu“ spíše mimostřevní příznaky, jako je třeba velká únava, bolest kloubů, obzvlášť tedy bolest zad. Většinu času jsem ale schopná dělat vše na maximum. Nemoc a její průběh jsou o postoji. Buď žijete nemocí, anebo s nemocí.

Kdy vás poprvé napadlo se o své zkušenosti s nemocí podělit na Instagramu a Facebooku?
Psát o nemoci veřejně mě napadlo v květnu 2018, kdy jsem oslavila desáté výročí s nemocí. Vím, jak ze začátku bylo opravdu těžké zpracovat už jen to, že jsem nevyléčitelná, a pak následně vyhledávat veškeré informace o průběhu nemoci, možných komplikacích, těhotenství a podobně. Na internetu vesměs nic povzbudivého člověk nenajde. Díky zkušenostem jsem chtěla být nápomocná ostatním.

Jaké jsou reakce lidí na vaše aktivity na sociálních sítích?
Reakce lidí, kteří mě na Instagramu jako Holku s crohnem sledují, jsou pozitivní. Rádi vědí, že v tom nejsou sami. Sem tam se najde člověk, kterému jsem nesympatická a dá mi to najevo, ale to mě určitě neodradí.

V současnosti jste na mateřské dovolené. Jakou práci jste před ní vykonávala a omezila vás nějak nemoc i v zaměstnání?
Před mateřskou dovolenou jsem pracovala jako vedoucí e-shopu a tu práci jsem dělala ráda. Byla to makačka, ale když člověk dělá, co ho baví, tak ho nestresuje (stres je jeden z hlavních spouštěčů nemoci), a tím pádem na mou nemoc práce vliv neměla. Pokud se ale přece jen dostavily zdravotní problémy, tak jsem mohla kdykoliv z práce odejít. O invalidní důchod jsem si nezažádala, ale doporučuji to lidem, kteří jsou na tom mnohem hůř než já. Jejich stav jim bohužel často ani nedovolí do práce docházet.

U Crohnovy choroby je nejběžnějším lékem Pentasa. Ta ale měla v minulosti výpadky v dovozu do Česka a lidé si museli tento každodenní lék navzájem mezi sebou půjčovat na tematických fórech. Jak se k tomu trendu stavíte?
Nyní jsem pátým rokem v remisi, takže jestli se to odehrálo během této doby, tak jsem to nezaznamenala. Jinak ten trend je vážně super. Vůbec se mi líbí, že si přestáváme být navzájem lhostejní, začínáme se starat o druhé. Také se mi líbí trend jíst zdravě a sportovat, to všechno nám chronikům nahrává.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek