metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

  18:10
Důležitá služba pokulhává. Péči porodní asistentky si české rodičky musí platit z vlastní kapsy. Prostoru pro zlepšení jsou si vědomi i porodníci.
Rodičky by návštěvu doma ocenily. | foto: Profimedia.cz

Předporodních kurzů, které ženu na velký okamžik jejího života připravují, je nespočet. Ale kolem šestinedělí, tedy období po porodu, se chodí téměř po špičkách a panuje o něm představa, že je lepší nechat rodičku být a počkat, „až si tím projde“.

Jinde je to jiné
U sousedů v Německu je běžné, že se na ženu a dítě přichází pravidelně podívat porodní asistentka, která dojíždí na místo bydliště a matku v křehkém šestinedělí zkontroluje. Přestože i v Česku jsou porodnice, které tuto službu poskytují, stále u nás tato péče značně pokulhává. „Žena podporu v šestinedělí skutečně potřebuje. Tím myslím i v tom smyslu, že se nemusí táhnout po náročném porodu nebo třeba se zánětem a ještě s miminkem v náručí veřejnou dopravou na odborné pracoviště,“ říká Lilia Khousnoutdinova, podnikatelka a zakladatelka Nadačního fondu Propolis33, který mimo jiné přispívá rodičkám na péči porodní asistentky.

„Byť by ženy teoreticky měly mít po porodu nárok na tři návštěvy porodní asistentky v domácnosti, tak prakticky jsou stále tyto návštěvy podmíněny indikací gynekologů,“ pokračuje Khousnoutdinova. „Takové služby jsou standardem v mnoha zemích včetně například Německa, Anglie, Skandinávie nebo Holandska. „Je velká škoda, že v Česku si ženy takové služby musí hradit ze svého, často právě ty, které je velmi potřebují, jako oběti domácího násilí, samoživitelky, ženy z chudších poměrů, a které na to zkrátka nemají,“ říká Khousnoutdinova.

„V současné chvíli je možnost pozvat si soukromou komunitní porodní asistentku či laktační poradkyni domů, ale není to standardní péče poskytovaná nemocnicí či porodnicí,“ objasňuje Alžběta Němcová, porodní asistentka Gynekologicko-porodnické kliniky U Apolináře v Praze. „Na část služeb přispívá i řada pojišťoven v rámci různých porodnických a těhotenských balíčků. Situace se lepší, je to i velmi probírané téma na ministerstvu. Porodní asistentky, které by se o ženy systémově staraly v rámci standardní péče po propuštění domů, jsou potřebné. Obzvlášť teď, kdy je trend časného odchodu z porodnice,“ uvádí Němcová.

Zlepšit by se měla také informovanost rodiček
Prostoru pro zlepšení si jsou vědomi i samotní lékaři. „Péče po porodu u nás skutečně nebyla zcela dostatečná, zejména ne ve srovnání s velmi intenzivní péčí během těhotenství,“ potvrzuje David Cibula, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Situace se i podle něj postupně lepší. „Vytváří se síť komunitních porodních asistentek, které si ženy mohou pozvat na návštěvu domů. Podobně působí i laktační poradkyně. Jedná se však o služby hrazené ženami,“ vysvětluje Cibula.

Zlepšit by se mohla také informovanost samotných rodiček. „Poslední dítě jsem rodila akutním císařem, neměla s ním předchozí zkušenosti a informace, hlavně ohledně péče o tělo po císaři, mi chyběla,“ přiznává Kristýna Tumpachová, zakladatelka MimiConceptu, e-shopu zaměřujícího se na produkty pro novorozence a batolata.

„Proto jsem ráda, že MimiConcept je součástí nového projektu Císařovna, který se právě problematikou císařského řezu, vaginálním porodem po císařském řezu a následnou péčí zabývá a snaží se zvýšit osvětu,“ říká Tumpachová. Nejen po císařském řezu by rodičky návštěvy odborníků doma ocenily. „Mimo velká města existují pediatři, kteří za dětmi jezdí, což je skvělé. Bohužel například v Praze je to stále spíš poměrně drahá nadstandardní služba,“ komentuje Khousnoutdinova.

„Mnoho služeb, ať už se jedná o kontroly po zdravotní stránce, péči o jizvy, psychickou podporu a samozřejmě i podporu v kojení nebo péči o dítě, může ze začátku do velké míry zastoupit i správně nasměrovat porodní asistentka. I proto může být její přítomnost v životě ženy během šestinedělí klíčová,“ zdůrazňuje Khousnoutdinova.

Intuice napoví
Ke zlepšení současného nastavení společnosti je podle druhé zakladatelky e-shopu Silvie Skala potřeba o samotném šestinedělí více mluvit. „Témata, jako je vztah mezi matkou a miminkem, mezi rodiči, sexualita po porodu nebo vztahy s rodinnými příslušníky, by se měla ve společnosti i v rodině otevírat častěji,“ myslí si Skala. „Někdy mi přijde, že lidé možná nevědomky, ale často dávají prvorodičkám nevyžádané rady, které mohou snižovat sebevědomí a jistotu mámy. A přitom intuice každé z nás je ten nejlepší rádce,“ popisuje Skala.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek