metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Klídek a pohoda. Zkuste zítra zpomalit. Je totiž Národní den bez spěchu

  6:00
Mladá řidička zemřela na Domažlicku po nárazu do stromu. V zatáčce dostala smyk. To je jedna z posledních smrtelných nehod, která se odehrála o velikonočním víkendu.
Před několika lety natočil Vít Klusák dokument 13 minut. Výpovědi řidičů, kteří měli naspěch a zavinili smrt. | foto: VÍT KLEMA

Možná jste to také zažili při přejezdu německo-české hranice na dálnici. Ne všude na německé straně platí neomezená rychlost a také tam mají limity. Po překročení hranice se z českých řidičů stávají rychlostní rekordmani. Přestanou se bát vysokých pokut. Stotřicítka je hlemýždí tempo, všem, kteří se táhnou maximální povolenou rychlostí, se přilepí na kufr a problikávají na znamení „uhni“.

Urbanová ve sto třiceti překáží, proto jede rychleji
Nahánět každou minutu a vteřinu je českým silničním sportem. Často se o tom zmiňují známí lidé, kteří mívají nabitý program. Zajímavou zkušenost s dodržováním dálniční rychlosti zmínila nedávno v rozhovoru pro Magazín Dnes operní zpěvačka Eva Urbanová. I když tím současně přiznává, že i ona pravidla porušuje.

„Na dálnici se snažím držet konstantní rychlost kolem 140 kilometrů, protože jinak na mě v levém pruhu stále někdo najíždí a vytlačuje mě mezi kamiony,“ popisuje známá pěvkyně.

V minulosti ji ale dopravní policie naměřila dvě stě kilometrů v hodině. Umělkyně to zdůvodnila nepozorností při procvičování operní árie za volantem, kdy pod vlivem emocí více přitlačila na rychlostní pedál.

Skoro 140 mrtvých spěchalo, ale neuspěchalo
Jestli se výše uvedená tragická nehoda z Domažlicka zařadí do kategorie vysoká nebo nepřiměřená rychlost, jestli za ní byla nezkušenost osmnáctileté řidičky, to ještě upřesní policejní vyšetřování. Každopádně platí, že spěch právě za volantem byl příčinou 138 úmrtí v roce 2023. Odložení některých aktivit může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven.

Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. „V tento konkrétní den dáváme lidem trochu víc času, aby zpomalili a uvědomili si, že ne všechno je naléhavá situace a že je často lepší být někde o pár minut později než tam nedojet vůbec,“ vysvětluje Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, která stála za zrodem iniciativy.

Ta Česko zpomalila už v loňském roce. „Zájem veřejnosti nás přesvědčil o tom, že má smysl v této aktivitě pokračovat, a proto jsme v letošním roce oslovili i další partnery z řad firem, které tuto myšlenku mohou dále šířit mezi své zaměstnance a zákazníky,“ připomíná Matoušek.

Slavní. Žijí intenzivně a rychle. Někteří ale krátce
Jedním z partnerů nespěchacího dubnového dne je i Fotbalová asociace ČR. V přímém přenosu na ČT sport bude pozdržen konkrétně výkop semifinále MOL Cupu mezi Opavou a Spartou.

Pravdou je, že fotbalisté patřívají občas mezi ty, kteří nedokážou zkrotit stovky koní pod kapotami svých rychlých aut. Před 25 lety vjel v Praze do protisměru fotbalový brankář Zdeněk Jánoš. Na tachometru měl v okamžiku nehody 150 kilometrů v hodině.

Snaha stihnout oblíbenou partii tenisu, představení či večírek nebo snaha uniknout pozornosti nutí exponované lidi všech profesí přitlačit pedál plynu k podlaze. Princezna Diana ujížděla před bulvárními novináři. Bylo jí 36 let. Textař Jiří Štaidl zase k rodičům do Říčan. Zemřel ve třiceti. Čtyřiapadesátiletý Ivan Hlinka se vydal na svůj oblíbený golf u Karlových Varů a v táhlém stoupání jel o dvacet kilometrů rychleji a nestačil reagovat na odbočující náklaďák.

To je jen malý výběr obětí dopravních nehod, při nichž hrála roli vysoká rychlost. Ti lidé spěchali a stálo je to bohužel život.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek