Recepty máte od vaeho dědečka. Učí vás postupy?
Ano, první z výrobků, které jsme začali nabízet, byly původní výrobky, které děda tefan Čongrády vyráběl desítky let na vesnických zabijačkách. Od játrové po bůčkovou nebo vepřové maso ve vlastní ávě. Postupy jsme se učili rovnou při výrobě patik u dědy doma v Chtelnici. Byl to pro nás základ k dnenímu fungování.
Radí vám, nebo raději experimentujete sami?
Děda nám dal základy, ale dnes u víc experimentujeme sami a přináíme i dalí výrobky. Stále vak s postupy, které jsme se naučili od dědy. Zkouíme různé druhy masa, různé obaly. Trh je ivý organismus a je třeba mu nabízet stále něco nového, inovovaným způsobem. Hlavně v posledním období to tak cítíme.
Dědeček byl původně řidičem autobusu. Jak se k zabíjačkám vůbec dostal?
Od mládí měl kladný vztah k vaření. Byl mezi sourozenci nejstarím, a protoe v mládí přili o mámu, pomáhal a staral se o rodinu. Jeho láska k jídlu přerostla do váně a stal se mistrem řezníkem a kuchařem. Desítky let svou praxi zlepoval, spolupracoval s mistry řezníky, kteří ovládali poctivé řeznické řemeslo a mohl se tak učit co nejvíce přímo z první ruky.
Co je nejtěí?
Na receptech není nic sloitého. Nae výrobky děláme co nejjednoduí. Vezmeme kvalitní suroviny a s nimi pracujeme. Moná je komplikovanějí to, e nemůeme nic urychlit. Zvlátě v dnení komplikované době. Ale příprava patik vyaduje čas, přesné postupy a nic nejde zbytečně urychlit.
Co vás dovedlo k tomu vařit patiky i pro veřejnost?
Děda tvrdil, e výrobky, co byly v minulosti dobré a kvalitní, ztratily v masové produkci kvalitu. Říkal, e to, co je v regálech obchodů, se nedá porovnat s tím, jaké byly výrobky v minulosti. Rozhodli jsme se tak, e bychom chtěli alespoň svou malou produkcí vrátit na stoly kvalitní, poctivé výrobky. Chtěli jsme, aby i nae děti poznaly, jak v minulosti tyto potraviny chutnaly.
Jak vypadaly začátky?
Stejně jako kdy začínali vichni podnikat. Trochu hekticky. Představy a plány se neztotoňovaly s realitou. Tím, e nejsme vyučení potravináři, učili jsme se za pochodu, občas formou pokus omyl. Výrobu jsme spustili v pronajatém prostoru s malou plničkou na klobásky od dědy a malou řezačkou na maso. Díky blogu, který psal Tomá, lidé věděli o nás, co chystáme, take při rozjetí jsme měli alespoň prvních pár odběratelů. Produkce byla malá, prodávali jsme na farmářských trzích, kde se lidé o nás dozvídali, kde nás nali i majitelé farmářských prodejen. Občas se něco nepodařilo, občas se zadařilo. Myslím, e jsme stále na začátku. Kadý den se učíme nové věci, a u v rámci výroby, obchodu...
Naráíte na nějaké mýty?
Lidé mají předsudky proti patikám. Bojí se nízké kvality, na kterou naráeli za posledních deset let. U jen tím, e jsme balili výrobky do plechových obalů, vyráběli jsme retro výrobky. Zpočátku nás házeli do jednoho pytle. Ale mnoho zákazníků se na nás dívá jako na synonymum českých patik.
Zjistili, e do patik se nemusí mlít jen ten největí odpad, namíchaný s moukou a mnostvím vody. Dostali jsme na trh výrobky, které mohou být hrdými patikami. Osobně sním, e jednou budou i české patiky mít ve světě dobré jméno, tak jako ty francouzské, italské ... Máme na to.
Kolik konzerv tedy výrobků prodáte za měsíc?
Postupně jsme se dopracovali k prodeji průměrně přes 6 000 kusů měsíčně. Plánujeme výrobu nových výrobků, čím věříme, e nai produkce mírně navýíme. Nechceme vak růst skokově, ale postupně, přizpůsobovat se trhu a poadavkům naich zákazníků.
Co nejvíc lidem chutná?
Oblíbenou je klasická játrová patika, která se stala i Regionální potravinou Ústeckého kraje z roku 2016. Teď na podzim jsme připravili bůčkovou patiku s chilli, která se stala nejvíc prodávaným a oblíbeným výrobkem. Na jaře si lidé rádi chodí na nae Sádlo s medvědem česnekem.
Vae výrobky jsou bez lepku a z lokálních surovin. Čím se lií od jiných patik?
Často říkám, e naí výhodou je, e děláme výrobky jen z masa a koření. Bez syntetických látek, aditiv, krobů. Je mnoho dobrých mistrů, hlavně na vesnicích, kteří dělají určitě i lepí výrobky, ale drí si je doma. My se snaíme domácí výrobky poskytovat iroké veřejnosti. Zakládáme si na kvalitě a lokálnosti. To je v této době ji automatické. Nae výrobky nejsou anonymní, stojí za nimi hodně lidské práce, mnoho drobných dílčích činností. Nae firma působí v kraji, kde není mnoho pracovních moností. Je to krásný kraj, ale bohuel troku zapomenut. Věříme, e i díky naim výrobkům se tato oblast zviditelní a přispěje ke zvýení ivotní úrovně, rozvoji moné agroturistiky...
Na trhu jste u od roku 2013, měli jste někdy chu skončit?
Je to jako s kadým podnikáním. Občas přijdou krize, a u ve výrobě, finanční, personální a to vám hodně energie nedodává. Mnohdy jsme měli chvíle, e jsme nevěděli u jak dál. Ale odhodlání a sny, které máme, nás vdy vrátí zpět na cestu. Třeba hledat stále něco nového ve svém podnikání, nové výzvy. To je to, co nás drí v tom, co děláme.
Jaké jsou Vae sny do budoucna?
Velmi rádi bychom se dostali s výrobky i do zahraničí, kde by nae výrobky reprezentovaly Česko, práci nás a naich zaměstnanců, reprezentovaly by dnení trend lokálnosti s ohledem na kvalitu zpracování. Věříme, e i svou malou trokou přispějeme do zviditelnění a zlepení stavu oblasti Podbořansko, Dolního Poohří a dáme práci více lidem v této oblasti. No a hlavně chceme udret stejnou kvalitu, kterou dnes nabízíme nebo ji posunout jetě vý.




















