metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Kos vytlačil sýkorku, zvonků dál ubývá. Chystá se další amatérské pozorování

  19:35
Akcí zaměřených na amatérské pozorování opeřenců je celá řada. O víkendu mohou zájemci přispět do programu Ptačí hodinka.
Kos černý | foto: Archiv ČSOP

Nejčastěji pozorovaným druhem je kos černý. Alespoň podle předběžných výsledků vánočního kola programu Živá zahrada, ve kterém Český svaz ochránců přírody (ČSOP) spolu s veřejností už devatenáct let sleduje divoká zvířata na zahradách.

„Vrátil se tak na první místo poprvé od roku 2017, kdy ho předstihla sýkora koňadra. Zároveň pokračuje úbytek dříve běžného zvonka zeleného. Celkově se ptačích druhů na zahradách vyskytlo méně, než bývalo obvyklé,“ říká pro deník Metro člen svazu Petr Stýblo.

Zimní kola soutěže Živá zahrada probíhají tradičně během vánočních svátků. Lidé na svých zahradách v předepsaných dnech zapisují výskyt jednotlivých druhů ptáků. Na konci pozorovacího období pak své poznatky sepíšou a zašlou svazu ochránců přírody. Ten jim za pozorované druhy přidělí soutěžní body.

„Jen ty nejlepší zahrady pak po několika letech získají titul Živá zahrada. Vánoční kolo proběhlo mezi 23. až 26. prosincem loňského roku. Část výsledků již je zpracována a ukazuje následující data: Kos černý se vyskytl na devadesáti procentech všech soutěžních zahrad. Vystřídal sýkoru koňadru, která byla pozorována pouze na 85 zahradách ze sta. Na třetím místě se umístila sýkora modřinka s osmdesáti procenty,“ říká Stýblo.

Pozorování rovněž prokázala již zmiňovaný pokračující úbytek dříve hojného zvonka zeleného. „Tento druh se ještě před deseti lety vyskytoval na sedmdesáti procentech zahrad, v loňském roce to bylo méně jak třicet čtyři procent!“ krčí rameny Stýblo.

Celkově bylo na zahradách právě s výjimkou kosa pozorováno méně druhů než v loňském roce. Zda se tak stalo vlivem netradičního počasí, či jde o dlouhodobou změnu, ukážou pozorování Živé zahrady v příštích letech. Další kolo akce proběhne letos od 26. do 28. května. V té době se nebudou pozorovat jenom ptáci, ale i další skupiny divokých živočichů. Přihlášku zahrady do soutěže Živá zahrada lze vyplnit kdykoli během roku na webu zivazahrada.cz.

Napovědět může i projekt Ptačí hodinka, který už na tento víkend chystá Česká společnost ornitologická. Ke sledování v rámci této akce se může rovněž přidat kdokoli, není nutné mít se sčítáním ptáků předešlé zkušenosti. Ptáci se sčítají podle dané metodiky pokaždé jednu hodinu na základě výběru účastníka, kdy se pro všechny ptačí druhy zapisuje největší počet jedinců pozorovatelných najednou. Více informací o programu si zájemci mohou přečíst na webových stránkách ptacihodinka.cz, kde se dozvědí mimo jiné to, jak přesně zaznamenávat své údaje či kam výsledky sledování vložit. Pozorovatelé si také pomocí kvízů mohou procvičit svou znalost určování ptáků.

„Lidé si mohou vybrat z více různých kvízů. Od těch pro úplné začátečníky s pěti nejčastějšími druhy na krmítku až po kvízy pro pokročilé,“ uvádí koordinátor Ptačí hodinky Ondřej Belfín z ČSOP.

Ornitologové zároveň radí, jak svou zahradu pro sčítání nachystat. Například ještě než klesnou teploty k bodu mrazu, mohou účastníci vytvořit úkryty třeba pro hejna vrabců tím, že na hromádku naskládají staré dřevo a větve. Pod shrabaným listím pak ptáci mohou najít larvy nebo brouky.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek