metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Provázky zabíjejí ptáky, do hnízd si je nosí sami

  17:56
Opeřenci v hlavním městě mají v posledních měsících tichého nepřítele. Tím jsou odhozené kousky provázků, které, pokud se do nich pták zamotá, zpravidla vedou ke smrti jedince. Kvůli lidské neukázněnosti musela být utracena poštolka z Ďáblic. Podobný případ se odehrál i na Proseku.

Další 1 fotografie v galerii
Malý provázek způsobil poštolce velké problémy. | foto: Český svaz ochránců přírodyMetro.cz

„Kromě už notoricky známých rybářských vlasců, co likvidují vodní ptactvo, jsou čím dál častější případy, kdy se ptáci zamotají do odhozených plastových provázků, motouzů či vláken. Dlouho zaškrcené končetiny většinou nelze zachránit, a akce zvířecích záchranářů tak končí až na výjimky milosrdným usmrcením pacienta. V Ďáblicích takto například dopadla mladá poštolka,“ říká pro Metro Kateřina Landová z Pražské zvířecí záchranky.

Ta v metropoli pomáhá zpravidla divokým zvířatům, kterým ublížil člověk. Úplně zbytečné a o to smutnější jsou podle záchranářů právě případy, kde jsou na vině odhozené odpadky. „Pěvci, ale i dravci si na vystlání hnízda nosí různý posbíraný materiál. Plastové provázky či roztrhaná síťovina nejsou výjimkou. Kdo má na zahradě budku pro ptáky, nejspíš při čištění na nějaký ten provázek v hnízdě také narazí. Pokud se do něj zamotá noha ptáčete, může to skončit tragicky,“ dodává Landová.

Ptáče většinou neuhyne hned, zůstává na místě, rodiče jej dále krmí, noha roste a o to více se zaškrcuje. Takový byl i případ zmiňované mladé poštolky v Ďáblicích. Ptačí matce se do hnízda pod střechou rodinného domu povedlo přivést na svět pět mláďat, která se měla k světu. Paní domácí dokonce poštolky bedlivě sledovala a z vývoje měla radost.

„Situace se zkomplikovala až s posledním mládětem. Opustilo úkryt krátkým letem a s sebou z hnízda vytáhlo na noze smotek provázků, za který se téměř hned zachytilo a zavěsilo hlavou dolů na konec větve košatého ořechu. Paní ihned kontaktovala Pražskou zvířecí záchranku,“ popisuje Landová.

S pomocí hasičů se následně záchranářům podařilo do koruny stromu bezpečně vylézt a speciálními prodlouženými nůžkami tenkou větev na dálku odštípnout. „Následná kontrola veterinářky ovšem potvrdila obavy, že zaškrcení končetiny, nekróza a několikanásobná zlomenina již bohužel nelze dát dohromady. Pták byl jinak dobře živený, ale bez nohy dravci kvalitně žít nemohou,“ kroutí hlavou Landová.

Podobný případ se odehrál na Proseku v Praze 8, kdy za nohu viselo mládě sojky a zoufalí rodiče jej ovšem takto i krmili. Při vyprošťování na záchranáře agresivně nalétávali a mládě bránili, co jen mohli. I zde se ale potvrdila rozsáhlá nekróza a malá sojka i přes veškerou péči uhynula.

„Když na svých výjezdech potkáme podobné pasti, provázky, vlasce, pokoušíme se je vždy zlikvidovat a odvézt je tam, kam patří. Proto také kvitujeme každou iniciativu k uklízení odpadků z přírody, a to jak osobní, či akce typu Ukliďme svět. Snad teď někteří pochopí, že i malý provázek může způsobit velké neštěstí. Běžně se dospělosti dožívá asi čtvrtina ptačích mláďat, takže člověka mrzí, když musíte jedince nechat uspat. Pokud bychom ale nezasáhli, zvíře by umíralo dlouho a v bolestech,“ uzavírá pro Metro Landová.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: hnízdo, Ďáblice, Prosek

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek