metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Provázky zabíjejí ptáky, do hnízd si je nosí sami

  17:56
Opeřenci v hlavním městě mají v posledních měsících tichého nepřítele. Tím jsou odhozené kousky provázků, které, pokud se do nich pták zamotá, zpravidla vedou ke smrti jedince. Kvůli lidské neukázněnosti musela být utracena poštolka z Ďáblic. Podobný případ se odehrál i na Proseku.

Další 1 fotografie v galerii
Malý provázek způsobil poštolce velké problémy. | foto: Český svaz ochránců přírodyMetro.cz

„Kromě už notoricky známých rybářských vlasců, co likvidují vodní ptactvo, jsou čím dál častější případy, kdy se ptáci zamotají do odhozených plastových provázků, motouzů či vláken. Dlouho zaškrcené končetiny většinou nelze zachránit, a akce zvířecích záchranářů tak končí až na výjimky milosrdným usmrcením pacienta. V Ďáblicích takto například dopadla mladá poštolka,“ říká pro Metro Kateřina Landová z Pražské zvířecí záchranky.

Ta v metropoli pomáhá zpravidla divokým zvířatům, kterým ublížil člověk. Úplně zbytečné a o to smutnější jsou podle záchranářů právě případy, kde jsou na vině odhozené odpadky. „Pěvci, ale i dravci si na vystlání hnízda nosí různý posbíraný materiál. Plastové provázky či roztrhaná síťovina nejsou výjimkou. Kdo má na zahradě budku pro ptáky, nejspíš při čištění na nějaký ten provázek v hnízdě také narazí. Pokud se do něj zamotá noha ptáčete, může to skončit tragicky,“ dodává Landová.

Ptáče většinou neuhyne hned, zůstává na místě, rodiče jej dále krmí, noha roste a o to více se zaškrcuje. Takový byl i případ zmiňované mladé poštolky v Ďáblicích. Ptačí matce se do hnízda pod střechou rodinného domu povedlo přivést na svět pět mláďat, která se měla k světu. Paní domácí dokonce poštolky bedlivě sledovala a z vývoje měla radost.

„Situace se zkomplikovala až s posledním mládětem. Opustilo úkryt krátkým letem a s sebou z hnízda vytáhlo na noze smotek provázků, za který se téměř hned zachytilo a zavěsilo hlavou dolů na konec větve košatého ořechu. Paní ihned kontaktovala Pražskou zvířecí záchranku,“ popisuje Landová.

S pomocí hasičů se následně záchranářům podařilo do koruny stromu bezpečně vylézt a speciálními prodlouženými nůžkami tenkou větev na dálku odštípnout. „Následná kontrola veterinářky ovšem potvrdila obavy, že zaškrcení končetiny, nekróza a několikanásobná zlomenina již bohužel nelze dát dohromady. Pták byl jinak dobře živený, ale bez nohy dravci kvalitně žít nemohou,“ kroutí hlavou Landová.

Podobný případ se odehrál na Proseku v Praze 8, kdy za nohu viselo mládě sojky a zoufalí rodiče jej ovšem takto i krmili. Při vyprošťování na záchranáře agresivně nalétávali a mládě bránili, co jen mohli. I zde se ale potvrdila rozsáhlá nekróza a malá sojka i přes veškerou péči uhynula.

„Když na svých výjezdech potkáme podobné pasti, provázky, vlasce, pokoušíme se je vždy zlikvidovat a odvézt je tam, kam patří. Proto také kvitujeme každou iniciativu k uklízení odpadků z přírody, a to jak osobní, či akce typu Ukliďme svět. Snad teď někteří pochopí, že i malý provázek může způsobit velké neštěstí. Běžně se dospělosti dožívá asi čtvrtina ptačích mláďat, takže člověka mrzí, když musíte jedince nechat uspat. Pokud bychom ale nezasáhli, zvíře by umíralo dlouho a v bolestech,“ uzavírá pro Metro Landová.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: hnízdo, Ďáblice, Prosek

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek