Deník Metro oslovil státní i městské policisty napříč republikou, aby prolistovali hlášení a našli okamžiky, které tolik nečpí naháněním lidí bez roušek nebo opilce porušující zákazy nočního vycházení. Některé věci dojmou, jiné vyvolají minimálně lehký úsměv...
Honili uprchlého ptáka
Honička v Bruntále nesměřovala k dopadení zločince, ale pštrosa. Protože nebyl veterinář k zastižení, muži zákona proto museli ptáka pronásledovat sami. „Zvíře se pohybovalo od obchodního domu směrem na sídliště a to v době, kdy zde bylo velké množství osob,“ popisuje Pavla Jiroušková z moravskoslezského policejního krajského ředitelství. Policisté nasměrovali statného ptáka do zahrádkářské kolonie, kde se do akce zapojili i zahrádkáři, poskytly dokonce kus pletiva. Po konzultaci s odborníkem použili policisté na znehybnění uprchlíka, který unikl z patnáct kilometrů vzdálené farmy, taser. Poté ho předali dostavivšímu se majiteli.
Nebyl to úchyl, přišla na něho potřeba
Hlídka policistů vyrazila na dámské záchodky do jednoho z obchodních domů ve Čtyřech Dvorech v Českých Budějovicích. „Na linku policie 158 volala žena, že společně s dalšími zamkla na dámském WC muže, který tam ženy určitě očumoval,“ popisuje příhodu Jiří Matzner z tiskového oddělení českobudějovického krajského ředitelství. Z kabinky tam vysvobodili muže, který vysvětloval, že opravdu nutně, ale opravdu nutně potřeboval použít kabinku. Na pánském WC však nebyla volná a tak se uchýlil na dámské toalety. Ženy, které muž měl sledovat, ani ženy, které muže uzamkly, již na místě nebyly. „Policisté proto dotyčnému muži jeho verzi nevyvraceli. Vytrestán byl nakonec sám dost,“ připomíná policejní mluvčí Matzner.
Neměli inzerovaný gril, naštvaná žena vytáhla nůž
Strážníci městské policie do vyjeli do jednoho z olomouckých hypermarketů, poté, kdy zjevně rozzlobená seniorka vzteky rozřezala kartónovou reklamu. „Příčinou bylo její zklamání, když si přišla koupit gril, na který byla reklama, ale byl už vyprodaný. Po celou dobu byla žena velmi agresivní a směřovala vulgární nadávky na adresu daného obchodního řetězce,“ popisuje příhodu Petr Čunderle, mluvčí olomouckých strážníků.
Místo ulice nastoupili jako pečovatelé
Nejen armáda či studenti lékařských fakult pomáhají ve zdravotnických či sociálních zařízeních. Několik policistů z Libereckého kraje střídá službu v terénu s pomocí starým lidem. „Koncem listopadu nastoupilo do služby v penzionu pro seniory a osoby se zdravotním postižením Na Blatech v České Lípě, kde se střídají ve dvanáctihodinových směnách,“ říká Ivana Baláková, tisková mluvčí policie Libereckého kraje. Jejich úkolem je vypomáhat pečovatelkám v jejich každodenní činnosti spočívající například v podávání stravy, asistenci při zajišťování hygieny ubytovaných anebo jejich polohování na lůžku.
Zabalili krabici, potěšili vítkovické seniory
Nejen „jobovky“ přivážejí lidem policisté. O tom se přesvědčili například v domově seniorů v Syllabově ulici v Ostravě-Vítkovicích. Letos totiž nemohli policisté kvůli přísným hygienickým pravidlům seniory navštěvovat na pravidelných preventivních přednáškách, jak se vypořádat s nejrůznějšími „šmejdy“ či jinými nástrahami. „Začátkem prosince nám policisté z oddělení prevence dovezli jako vánoční dárek krásně zabalenou krabici s deskovými hrami, křížovkami a dalšími pomůckami pro trénování paměti,“ říká Marek Tejzr, ředitel vítkovického Domova seniorů Sluníčko.