metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 16 °C

Pondělí 4. března 2024. Svátek má Stela

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: ARCHIV

Když současná plastická chirurgie dokáže téměř nemožné

  16:08
Plastické operace nejsou jen o úpravě prsů, aby byly hezčí a větší, vylepšeném nose, puse nebo rovnou celém obličeji. Jsou to i rekonstrukční zákroky, které navracejí lidem to, o co například přišli, nebo to vylepšují, pokud se narodili s nějakou anomálií.

„Rekonstrukční plastická chirurgie léčí vrozená nebo získaná postižení vzhledu nebo funkce. S deformitou se člověk může již narodit, třeba s rozštěpem obličeje. Nebo ji v průběhu života získá, ať už úrazem, nebo třeba nádorovým procesem,“ říká plastický chirurg MUDr. Jiří Bayer, jenž se specializuje na rekonstrukční plastickou chirurgii.

Vždy jste chtěl být plastickým chirurgem?
Na medicínu jsem vstupoval s vidinou velké chirurgie, hrudní nebo břišní. Měl jsem ale štěstí, že jsem studoval na 3. lékařské fakultě a ve Fakultní nemocnici na Královských Vinohradech, kde jsem na největší a nejstarší klinice plastické chirurgie v českých zemích ochutnal, jak tvůrčí tento obor může být. Dává velký prostor pro improvizaci a individuální uvažovaní. Operační možnosti jsou opravdu široké. Díky mikrochirurgické technice je možné například nahradit jícen částí tenkého střeva, čelist kostí z kyčle nebo chybějící palec na ruce přenosem prstu z nohy. A to vám jiný obor nenabídne.

Asi nejčastěji se mluví o rekonstrukčních operacích prsou žen, které o ně přišly vinou zhoubného nádoru. Jsou i tyto zákroky ve vaší praxi nejčastější?
Ano, jsou. Dříve to byly především úrazy obličeje nebo ruky, kterým se věnuji stále, ale postupem času u mě začaly převládat pacientky po rakovině prsu. U dětí kromě úrazů operuji i vrozené vady rukou, jako jsou třeba srostlé nebo nadpočetné prsty. Pak je tu velká část mikrochirurgických operací, kde se přenáší části lidského těla do míst, kde v důsledku úrazu nebo nádoru chybějí. Takto se dají přenášet celé tkáňové celky obsahující kůži, tuk, svaly, kosti nebo nervy. Principem je pak obnovení průtoku těmito tkáněmi v místě přijetí napojením drobných cév pod operačním mikroskopem.

Co se týká rekonstrukce prsu, jaký bývá konečný výsledek?
Občas se stává, že je vzhled prsů po rekonstrukci lepší, než byly prsy původní, ale častěji je to boj s jizvami, následky ozáření a nedostatkem tkání. K tomu slouží celý arzenál operačních technik – od prsních implantátů, přenosu vlastního tuku, svalových nebo kožních laloků k doplnění tkáně a v nejtěžších případech i mikrochirurgickým technikám, kterými jsme schopni vytvořit zcela nový prs přenosem tkáně například z oblasti podbřišku. V rekonstrukci prsů ale nejde jen o řešení následků rakoviny. Patří sem i nemalá část žen, které sice zhoubný nádor dosud neměly, ale nesou vysoké riziko jeho vzniku na základě genetické mutace. U těch je potřeba prsní žlázy odstranit a prsy většinou současně v jedné operaci rekonstruovat.

Plastický chirurg Jiří Bayer

Věnujete se i estetické chirurgii – jaké zákroky z této oblasti děláte nejčastěji?
V současné době působím na pražské klinice Formé, kde provádím celé spektrum zákroků, tedy zmenšení, zvětšení či úprava tvarů prsů, operace břicha, prsních žláz u mužů, liposukce, korekce paží či stehen, operace poklesu obličeje nebo korekce očních víček.

Jsou zákroky, které máte vyloženě rád nebo naopak nerad?
Nejraději mám asi modelace prsů někdy i v kombinaci s prsními implantáty. Je to operace, která dokáže výrazně zlepšit vzhled prsů. Nejméně rád mám asi kosmetické operace nosů. Operační technika mě baví, ale bohužel tato oblast má svou specifickou klientelu a mezi řadou lidí, kterým korekce nějaké viditelné vady nosu opravdu pomůže, je i část, která se snaží operací řešit své problémy, které jsou často někde úplně jinde. Daleko raději se pustím do rekonstrukce zcela chybějícího nosu než řešit s pacientem, zda je pěkný nos dost pěkný.

Existují v estetické chirurgii i nějaké „módní“ trendy?
Základ je stále stejný. Přibývající věk a gravitace jsou neúprosné stejně jako před sto lety. Trendy jsou vždy uměle vytvořené. Mě osobně těší, že doba vyzáblých modelek pomalu odchází a lidé se nebojí přiznat i plnější postavu. Zdravé sebevědomí je fajn.

A co plastická operace jako dárek pod stromeček. Kupují muži svým ženám poukazy na estetické zákroky?
Samozřejmě se to děje, ale mě se to naštěstí moc netýká. Nejsem úplně poukázkový typ lékaře. K operačnímu zákroku by měl člověk dospět na základě svého rozhodnutí a svých potřeb, nikoliv tak, že jej dostane darem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek