metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich

Další 1 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Vezeme vám zásilku, matou hackeři v předvánočním čase

  16:36
Přesun do digitálního prostoru zažil letos v Česku revoluci. Zloději dat mají žně.

„Za chvíli vám dovezeme zásilku, ale nemáme vaši adresu. Prosíme, sdělte nám ji obratem, abychom ji v pořádku doručili.“ V těle e-mailové zprávy jsou sáhodlouhé, rádoby oficiální údaje, logo renomované doručovací firmy, ale jako příloha také malý, ale velmi nebezpečný soubor s koncovkou exe.

Dárek, který zlikviduje počítačová data
Skokově vyšší nakupování na internetu a dovoz zboží až do ruky vede k tomu, že se mezi další triky internetových zlodějů teď před Vánoci zařadily i útoky na počítače pod záminkou dodání zboží, případně dárku od přátel či jako předvánoční pozornost obchodních partnerů. Nemusí se proto jednat jenom o objednaný nákup. Komu by zpráva, že se může těšit na pozornost, neudělala radost? Jenže kliknutí na nenápadný „exe“ soubor spustí zavirování počítače, krádež dat či jinou neplechu v soukromých, ale i firemních datech.

Všechno nevyzvoníme

  • 94 procent bankovních klientů by nikdy přes telefon neposkytlo, ani své bance, PIN nebo další důležitý údaj pro vstup na účet. Lidé vědí, že takovou informaci banka po zákazníkovi ani požadovat nebude. Například když dojde na účtu k podezřelým výběrům. Na druhou stranu více než sedmdesát procent účastníků průzkumu nosí svá hesla k účtu, e-mailu či na e-shopy v hlavě, což může svědčit o tom, že hesla nejsou příliš složitá.

„Je to hodně častý způsob hackerů, že vyvolají v člověku pocit stresu, že se něco stane, něco pokazí, pokud ihned nezareagují,“ vysvětluje Pavel Matějíček, manažer technické podpory z antivirové společnosti Eset. Často používanou vějičkou je zpráva o dluhu, o exekuci. „Šance, že se trefí do někoho, kdo nějaký, byť malý dluh má, že může mít nějakou dosud nezaplacenou fakturu, je poměrně vysoká,“ říká expert. V tu chvíli přestává dotyčný používat rozum, nastupují city a místo chladného uvažování začne klikat na všechno, co mu útočníci pošlou.

Nejlíp chrání naše údaje banky, stát je až dvojka
Nejobezřetněji se Češi chovají ve vztahu k bezpečnosti na internetu v oblasti bankovnictví. Tento sektor má současně v našich očích největší respekt a důvěru, co se týká ochrany údajů a peněz. „Přibližně sedmdesát procent dotazovaných se domnívá, že právě internetbanking je nejsilněji chráněn, lidé nemají strach o ztrátu údajů, identity nebo peněz,“ říká Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace. Asociace k tomu dospěla na základě každoročního průzkumu kyberbezpečnosti mezi tisícovkou respondentů. Až s velkým odstupem je v otázce bezpečnosti dat státní správa, té důvěřuje necelých pětatřicet procent lidí.

Snadná brána do vašeho účtu
Klíčem hackerů k otevření soukromých či firemních údajů je pochopitelně heslo. Čím jednodušší, tím pro vetřelce radostnější zjištění. Zarážející je, že čtyři procenta dotazovaných, kteří spravují své finance prostřednictvím internetbankingu, si nechávají jako vstupní heslo to, které jim banka vygenerovala při založení účtu, a vůbec ho nezměnili. Hesla typu 1234 nebo rok narození jsou stále „populární“. „Index kyberbezpečnosti se, bohužel, v české populaci v porovnání s loňským rokem zhoršil,“ konstatuje Jana Hamanová, ředitelka výzkumu společnosti SC&C, která dotazování prováděla.

Pandemické napadání

  • S nějakým typem hackerského útoku či podvodného telefonátu se za poslední rok setkalo asi padesát procent lidí.
  • Necelých čtyřicet procent uživatelů si svá hesla mění jednou ročně.
  • Zhruba patnáct procent uživatelů netuší, jestli mají proti virům zajištěný svůj mobilní telefon.
  • Index kybernetické bezpečnosti dosáhl v Česku  v roce 2020 61 procent. V roce 2019 to bylo 65 procent.

Papír neprolomí ani počítačoví géniové
Dobrou radu mají odborníci pro ty, kteří potřebují více hesel pro banku, e-shopy, e-mail a další digitální vstupy, a mají proto problém si všechna hesla, především složitá a hůře prolomitelná, zapamatovat. Ostatně již dlouhou dobu se podobný postup vyplácí ruským tajným službám a armádě. Mnohé tajné dokumenty z ještě tajnějších porad se místo do počítače přepisují na psacím stroji s více průklepy. „Zvláště u starší generace se setkáváme s tím, že si hesla raději poznamenají na papír,“ říká Brychová. Není-li takto uchovávaný PIN k platební kartě či vstup do e-mailu a uložený spolu s kartou v peněžence, experti to nezavrhují. „Papír nikdo nehackne,“ říká Matějíček a dodává, že notýsek s hesly uschovaný doma v zásuvce se řadí k poměrně bezpečným variantám. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek