metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pátek 13. prosince 2024. Svátek má Lucie

Lidé, čtěte! Budete líp mluvit a možná snáze seženete práci

  11:56
Trvá věčnost, než se vymáčknete? Nejste schopní vyjádřit myšlenku bez „omáčky“a zbytečných „eee“?
Češi patří k nejpilnější čtenářům v Evropě. Mají hustou síť veřejných knihoven. | foto: MKP

Čeho si všímáme na návštěvě? Nezajímá nás jen nový koberec či výmalba. Často naše oči vyhledávají knihovnu. Bydlení bez ní je v Česku rarita. Alespoň malou najdete v devadesáti osmi procentech domácností.

Česko je také zemí, kde se kniha řadí k nejčastějším dárkům. Nechybí pod vánočními stromečky, dostáváme ji k narozeninám a dříve byla oblíbeným dárkem na rozloučenou při odchodu ze zaměstnání. Určitě platí, že děti okoukávají zvyky. Když mají čtoucí rodiče a prarodiče, je téměř jisté, že i ony budou jednou knihy kupovat nebo si je půjčovat.

Výdejní okénka fungovala nejen v restauracích
Covid čtenářskými aktivitami zalomcoval. Veřejné knihovny ale o své věrné nepřišly. „Zaznamenali jsme v obou covidových letech mírný úbytek nových čtenářů. Určitě však zafungovala výdejní okénka,“ popisuje hlavní koronavirovou éru Lenka Prucková, ředitelka Knihovny města Olomouce, nejlepší městské knihovny roku 2015. Výpůjčky se postupně vracejí k původním číslům, ročně se v Olomouci jedná o více než 330 tisíc vypůjčených knih a dalších položek.

Co se s covidem změnilo, to je čas strávený v knihovně. „Návštěvy čtenářů jsou kratší. Rychle vybrat a domů. Naučili se využívat objednávky knih a vůbec další služby přes internet,“ připomíná Prucková. Potěšitelná je v Olomouci i skutečnost, že do knihovny přicházejí celé rodiny, ty naopak tráví mezi policemi s knihami víc společného času.

S knihami jsme častěji, hlásí čeští čtenáři
On-line knihovnické prostředí si oblíbili více i v Městské knihovně Praha (MKP). „Už jim to nepřipadá jako bariéra, lidé si sami vyhledávají on-line služby, sledují naše přednášky na videokanálech,“ vypočítává Lenka Hanzlíková, mluvčí MKP. Digitální samostatnost se projevila i v tom, že čtenáři stále méně potřebují tištěné knihovní informace a letáky. „Vyfotí si to do mobilu a dál už hledají na síti,“ říká Hanzlíková.

Z nejnovějšího průzkumu Národní knihovny ČR ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu ČR a společností Nielsen Admosphere vyplynulo, že takřka čtyřicet procent dotazovaných věnuje čtení knih víc času než před pandemií. A téměř 45 procent považuje čtení knih za prospěšné vyvážení času stráveného u počítače.

Ještě jeden benefit knihy mají. Tomáš Ervín Dombrovský z agentury LMC, která se zabývá personálním poradenstvím a školením, jej potvrzuje z vlastních zkušeností z odborných kurzů. „Lidé, kteří hodně a pravidelně čtou, mívají větší úspěšnost například u pracovních pohovorů, jsou schopní lépe a kvalitněji komunikovat,“ říká Dombrovský.

Česko knižní

  • Šedesát procent české populace čte pravidelně nebo alespoň někdy. Pokud to považujete za katastrofu, evropský průměr je čtyřicet procent. Například v Portugalsku čte knihy jen dvacet procent obyvatelstva. Čtyřicet procent obyvatel naší země naopak nevezme knihu do ruky vůbec. Podle jednoho průzkumu v roce 2013 vyšli jako nejpilnější čtenáři Indové, kteří tehdy strávili nad knihou bezmála jedenáct hodin týdně. Japonci se dostali na pět hodin týdně.
  • Lidé, kteří tráví víc času s knihou, jsou schopni lépe navazovat kontakty. Dokládá to zkoumání Národní knihovny České republiky.
  • Knihy nám dávají větší slovní zásobu, a proto výhodu ve slovních diskusích a sporech.
  • Pilný čtenář knih je odolnější vůči dezinformacím.
  • Nejjednodušší cestou malých dětí k „písmenkové“ knize jsou obrázková leporela.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Děti otevřou dveře tam, kam bychom sami nešli, říkají neobyčejní cestovatelé

vydáno 13. prosince 2024  5:36

Dva cestovatelé, Matouš Vinš a Pavla Trávníčková, se svými rodinami cestují po světě. Jejich životy se propletly mimo jiné při tvorbě nedávno publikované...  celý článek

Každý čtvrtý Čech má problém porozumět obsáhlejšímu textu. Učňáky jsou tragické

vydáno 12. prosince 2024  19:30

V rámci mezinárodním srovnání dosáhlo Česko průměrných výsledků ve čtenářských dovednostech a schopnosti adaptivně řešit problémy. Horší výsledky však...  celý článek

Grinchův „táta“ měl problémy kvůli ginu. Než vytvořil zlého skřítka, kritizoval Hitlera

vydáno 12. prosince 2024  16:30

Je chlupatý a zelený a všichni se ho bojí. Tedy alespoň v knihách a filmech. V reálném světě ho naopak každý miluje. Zlý skřítek Grinch se na nás mračí z...  celý článek

Fenomén Winter Arc. Další trend na TikToku, nebo pořádná zimní výzva?

vydáno 12. prosince 2024  11:50

Venku je zima, brzo tma, může nám připadat, že je stále tma. Znáte ten pocit, když se vám nic nechce a třeba takové pomyšlení, že ráno vstanete a jdete...  celý článek