metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Medonosné včely z Alp sídlí nečekaně na Jižním Městě

  5:32
Celkem šest nových úlů si nechal v areálu své chodovské prodejny umístit prodejce automobilů.
Včelař Augustin Uváčik (vlevo) a zástupci společnosti při instalaci úlů. | foto: MERCEDES-BENZMetro.cz

Včelám je v Praze dobře. Na tomto faktu se odborníci shodují již několik let. Ve velkých městech se totiž do jejich medu paradoxně dostává méně pesticidů a jiné chemie ze zemědělství, následkem čehož je lepší nejen med, ale i zdraví hmyzu. Městské včelaření proto například na střechách zažívá v současnosti velký rozmach. Šest nových úlů je nově k vidění přes plot areálu tuzemského sídla Mercedes-Benz na Chodově.

„Tímto krokem chceme v první řadě ukázat, že k ochraně přírody a rozvoji ekologických aktivit může přispět skutečně každý. Pobočka v Praze na Chodově nabízí včelám vynikající prostředí: v okolí se nachází několik parků a zelených ploch, kde je dostatek květů pro zdravý

vývoj včelstev. Nedaleko od naší firmy se rozkládá dokonce rozlehlý sad,“ říká generální ředitel společnosti Mercedes-Benz Česká republika Wolfgang Karl Bremm von Kleinsorgen.

Med bude do roka
První stáčení medu z úlů automobilka očekává již příští rok a vedení společnosti plánuje sesbíraný med využít k další propagaci ochrany přírody nejen mezi svými zaměstnanci. Výběr vhodných včelstev, instalaci úlů a péči o včely svěřila společnost do rukou zkušeného specialisty Augustina Uváčika, který má s chovem včel v městském prostředí dlouholeté zkušenosti. Odborné analýzy podle něj v minulosti potvrdily, že med od včel z Prahy plně vyhovuje všem hlediskům stanoveným příslušnými vyhláškami.

„Chování včel ve městě však má svá pravidla, například je třeba zajistit, aby hmyz neobtěžoval v době rojení, vhodné je zvolit i horský druh, který je mírný a pracovitý,“ vysvětluje včelař Uváčik. Mladé včely v chodovských úlech mají z tohoto důvodu alpský původ, „V každém úlu jich je zpočátku 25 až 30 tisíc,“ dodává včelař.

Na střechách i komunitně
V Praze se včelaří také na vršcích městských staveb. Úly naleznete v hlavním městě také na střeše Národního divadla, na vršku budovy magistrátu, hotelu i řadě dalších komerčních budov. Zaměstnanci Lesů hlavního města Prahy dokonce v květnu letošního roku zřídili na kraji Kbel komunitní včelín. Do chuti místního medu se prý pozitivně promítá také fakt, že se zde mohou včely pást na mnoha ovocných stromech, lesních dřevinách i na lučních porostech.

Za pronájem úlu se včelstvem v produkční síle zaplatí zájemce deset tisíc korun. V ceně je vybavený úl s náhradními nástavky a vybavení na získávání medu. Pokud se včelaři nebude dařit, přesto neodejde s prázdnou. Do celkové čásky je totiž již započítáno pět kilogramů vlastnoručně vytočeného medu navíc. 

Návrat včel do pražských lesů

  • Včelařství v pražských lesích má bohatou minulost. Dříve bylo samozřejmostí mít u každé hájovny také několik úlů.
  • S útlumem včelařství v minulosti a postupným vymíráním zkušených včelařů úly z pražských lesů takřka vymizely. Přitom se ukazuje, že právě Praha, díky výhodné poloze, mírným teplotám i díky městským parkům s bohatou druhovou rozmanitostí dřevin je výbornou včelařskou oblastí.
  • Lesy hlavního města Prahy zahájily v roce 2011 projekt Návrat včel do pražských lesů, v jehož rámci se organizace snaží obnovovat a zakládat včelnice v pražské přírodě.
  • První úly byly poté zbudovány v Kunratickém lese. O rok později pak v lokalitě Milíčovského lesa a také v Ďáblicích.
  • Kromě včelnice v ekocentru Prales, kde je možné komunitně včelařit, vybudovaly Lesy například před čtyřmi lety zázemí včelařského provozu Medárna. Zde poté započalo zpracovávání vosku. Prostor vyrostl v Pračské ulici na Praze 10, kde dříve stála oprýskaná budova nepoužívaných dílen.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek