metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

  14:48
Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní sedmdesátníci jsou průkopníky oblasti technologií a že nepatří do „starého železa“.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Traduje se, že senioři IT technice příliš nehoví. A také že snadno naletí šmejdům z internetu. Není to vždy tak.

Jsem na internetu od kolébky, žádný strach
Příkladem mohou být čeští miliardáři Eduard Kučera a Pavel Baudyš, zakladatelé světoznámé antivirové a softwarové firmy Avast. Majetek každého z nich podle prestižního časopisu Forbes přesahuje 21 miliard korun. Svou kariéru rozjeli před 30 lety a dotáhli to až na světové burzy. O těchto dvou mužích by si tedy málokdo troufal tvrdit, že jsou v internetovém prostoru vyplašenými neználky. To jen pro ilustraci, jak je to s digitálními schopnostmi generací. Tvrdá fakta totiž ukazují, že to se zaostalostí starších nebude tak horké. „V on-line prostředí se cítím bezpečně, vždyť se tam pohybuji od dětství nemůže mě nic překvapit,“ parafrázuje Václav Forst ze společnosti STEM/MARK postoje mladých lidí. Výzkum, který prováděli tazatelé pro mBank, ukázal, že míra bohorovnosti a neopatrnosti je v internetovém prostoru vlastní spíše vnoučatům než babičkám a dědečkům – ve výzkumu lidé starší 65 let.

Než na něco kliknu, tak si to nejdřív přečtu
Průzkum také zaznamenal, že mladší uživatelé přiznali, že přišli o nějaké peníze ve zhruba deseti procentech případů, kdy byl jejich webový účet, nebo dokonce finanční transakce napadeny podvodníky. „U seniorů to bylo asi o tři procenta méně,“ konstatuje Martin Podolák, ředitel produktové a procesní divize mBank. Jak si to vysvětlit? Starší lidé si jednak víc prověřují, a hlavně čtou, co se po nich před odkliknutím nejrůznějších nabídek a podmínek požaduje. „Mají také větší strach, což je vede k vyšší opatrnosti,“ konstatuje Forst z výzkumné agentury. Ukázalo se také, že velká lehkomyslnost vládne mezi mladšími lidmi například při připojování na nejrůznější veřejné wifiny. A to dokonce v okamžicích, kdy se přihlašují do internetového bankovnictví.

Rodičové, prarodičové! Pomozte mi!
Starší lidé si v případě nejasností a potíží, které na internetu nastanou třeba při hackerském průniku, vědí spíš rady než generace jejich vnoučat. „Zatímco s radou, jak dál, pokud měli problémy s útokem hackerů, se senioři obracejí na rodinné příslušníky jen asi ve čtyřiceti procentech, mladší generace přiznávají, že v takových případech je někdo z rodiny na prvním místě v takřka sedmdesáti procentech. S čím mají ve světě digitální techniky senioři větší problém než mladí, to jsou jejich smyslová omezení, která rostou s věkem. „Epidemie nás donutila rychleji vstoupit do této oblasti,“ konstatuje Michaela Žáčková, ředitelka sociálních služeb Prahy 9. Izolaci od vnějšího světa včetně příbuzných vyřešili například nákupem tabletů a co nejčastějším spojením seniorů s rodinou alespoň na dálku.

S prostředníkem to není vždy příjemné
„Ukázalo se ale, že technika často nebere v úvahu, že s vysokým věkem se u řady seniorů mění schopnost ovládat dotykové displeje,“ konstatuje Žáčková. Také zhoršený sluch limituje seniory při komunikaci na dálku přes počítač. „To vyžadovalo mnohdy přítomnost a pomoc sestry, což při osobních rozhovorech není jak pro seniora, tak pro jeho příbuzné vždycky nejpříjemnější,“ upozorňuje ředitelka sociálních služeb Žáčková.

Robot pomůže s roznášením medikamentů
Na druhou stranu v domově seniorů využili ve spolupráci s centrem informačních technologií High Tech Park „hračku“, robota Robina, která dokázala některým osamělým seniorům během izolace částečně nahradit kontakt s nejbližšími. Robin byl schopen si s klientem domova popovídat, převyprávět audioknihy.

Navíc měla přítomnost malého humanoida další pozitivní přínos. Robot může v případě nákazy donést seniorovi oběd či léky, aniž by sním alespoň v tomto případě přišel pracovník domova do styku a musel se kvůli tomu převlékat do ochranných oděvů.

Prospěšná IT epidemie

  • Generace mladších lidí přiznala v průzkumu, že během epidemie začala IT techniku, nákupy na internetu a platby v on-line prostředí využívat o tři čtvrtiny častěji než před vypuknutím pandemie.
  • Senioři nad 65 let sáhli po počítačích a internetu více o 34 procent. V českém průměru se užívání moderních technologií zvýšilo v průměru o 46 procent. Přibývá placení také přes mobilní telefony.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek