metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Na úzkost jsou účinné výtažky z chmele nebo meduňky. Pomáhá i inhalovat levandulový olej

  5:52
Nepříjemné opakující se stavy, nespavost, bušení srdce, špatná nálada. Více než dříve na sobě můžeme cítit účinky stresu právě v posledních měsících poznamenaných pandemií.

I když řada lidí pracuje v režimu home office, méně práce určitě nemají. „Jsem v jednom kole. Sice mi odpadlo vození dětí do školy a cestování do práce, ale jinak jsem zapřažená na více než 100 procent. Pomáhám dětem s učením, do toho každý den vařím obědy i večeře, uklízím, peru, dělám věci do práce a ještě musím zvládnout nákupy, úřady a občas nějaké doktory. Je toho nad hlavu. Někdy mám pocit, že už nezvládám,“ říká 35letá Marie, která má doma dvě děti na prvním stupni ZŠ.

Když je toho moc, stěžuje si Marie, že špatně spí. A když se do toho ještě nepohodne s manželem, který do práce chodí, ale s domácností jí moc nepomůže, a ještě mívá špatné nálady, má pocit, že už nemůže dál.

A Marie není sama. Současná doba klade vysoké nároky na psychiku všech generací. Mladým lidem chybí sociální kontakt, pracující řeší chod domácnosti, domácí výuku a vlastní zaměstnání a senioři se vlivem informací z médií bojí více než kdy jindy o své zdraví. „To vše může způsobit nepříjemné pocity, které se prohloubí z úzkosti do panických ataků nebo dokonce deprese,“ upozorňuje Helena Bačová, specialista odborného rozvoje Lékáren Agel. Spousta lidí se se svými problémy svěřuje lékárníkům a žádají je o volně prodejné přípravky, které by jich úzkosti zbavily nebo aspoň její dopady utlumily.

„Většina pacientů mluví o tělesných potížích, nikoliv o své úzkosti – tu si často neuvědomují nebo nepřipouštějí. Proto je na lékárníkovi, aby se správně ptal a na základě odpovědí určil, zda situaci lze zvládnout přípravky z lékárny nebo je čas na doporučení návštěvy lékaře,“ doplňuje Bačová.

Jaké pocity pacienti s úzkostí nejčastěji popisují? Nejčastěji hovoří o poruchách spánku, bušení srdce, pocitu nevolnosti, někdy je to i bolest na hrudi či chvění rukou. Výjimkou nejsou trávicí potíže nebo návaly horka. „Je tedy nutné zjistit, zda se příznaky objevují ojediněle nebo dlouhodobě, zda se jedná o více příznaků nebo pouze o samostatný jeden projev, například nespavost. Podle toho lékárník určí přípravky buď na jednotlivé symptomy, nebo vyhodnotí, že se jedná o úzkost,“ doplňuje Helena Bačová.

Velmi žádané bývají preparáty na bázi bylinek. „V lékárně najdete pestrou paletu přípravků od bylinných preparátů ve formě tablet, sirupů až po sypané čaje. Na úzkost a nespavost jsou účinné například výtažky z chmele, třezalky, meduňky, mučenky, levandule, kozlíku a jejich různé kombinace. I když perorální podání je účinnější, je možné vyzkoušet také alternativní metody. Zajímavostí je inhalace levandulového oleje, kdy se pár kapek přidá do difuzéru nebo aromalampy. Při migrénách a pro celkové zklidnění lze před spánkem nakapat třeba i na polštář,“ radí Helena Bačová. Dodává, že takto by bylo možné zklidnit také domácí mazlíčky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek