metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Pandemie psychicky dopadá hůře na ženy a mladé

  10:00
Praha 15. března 2021 (PROTEXT) - Deprese, úzkosti a další psychické potíže v loňském roce podle odborníků celosvětově narostly až v řádech desítek procent. Pandemie pak více psychicky dopadá na ženy a mladé ročníky, nejvíce lidi trápí obava ze ztráty někoho blízkého a z toho, že pandemie negativně ovlivní jejich vztahy.

Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat česká platforma pro on-line terapii Terap.io.

Kdo má největší obavy?

"Pandemie psychicky doléhá hůře na ženy, 45 % jich v průzkumu odpovědělo, že se kvůli pandemii cítí výrazně nebo o něco hůře než obvykle. Podobně odpovědělo 'pouze' 33 % mužů," uvedl Chadi El-Moussawi, spoluzakladatel Terap.io. Rozdílně dopad pandemie na duševní pohodu vnímají také různé věkové kategorie - skoro polovina mladých ve věku 18 až 25 let odpověděla, že se cítí hůř. S věkem se pak tento poměr snižuje, u seniorů nad 63 let je to čtvrtina respondentů. Česko v tomto není nijak výjimečné, k podobným závěrům došel i mezinárodní průzkum COH-FIT, který od června do října 2020 probíhal ve 150 zemích postižených pandemií.

Čeho se bojíme?

Nejčastější odpovědí na otázku, čeho se lidé v souvislosti s pandemií nejvíce obávají, byla ztráta někoho blízkého (uvedlo 40 % respondentů). Druhou nejčastější obavou pak byl strach, že pandemie negativně ovlivní rodinné nebo partnerské vztahy, toho se bojí téměř třetina respondentů. 28 % lidí pak uvedlo strach z toho, že jim dojdou peníze. Mezi seniorskou skupinou ale byla tato obava označena pouze sedmi procenty. Senioři se zase ve srovnání s mladšími ročníky přirozeně více obávají vlastního onemocnění covid-19 (25 % seniorů, v mladších věkových skupinách se podíl pohyboval mezi 10 a 15 %). Reprezentativního průzkumu se u agentury Ronda Data zúčastnilo více než dvě tisícovky dospělých ve věku 18-65 ze všech krajů ČR.

"Rostoucí trend psychických obtíží ukazuje, že duševní hygiena je v době pandemie ještě důležitější, než před ní. K účinným prostředkům patří dostatek pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu, kontrola času stráveného sledováním zpráv a kvalitní čas strávený s blízkými," vysvětluje psychoterapeutka Iveta Hlaváčová z platformy Terap.io.

Jak si uchovat zdravou psychiku

V pandemii zároveň skokově vzrostl zájem o odbornou pomoc. "Počet registrovaných uživatelů platformy terap.io se během první jarní vlny ztrojnásobil a stejný skok přinesla i podzimní vlna. Aktuálně naši terapeuté pomáhají každý měsíc více než dvě stě novým klientům," uvádí Chadi El-Moussawi. Na Terap.io každý měsíc proběhne kolem 300 sezení s terapeuty formou videohovoru, telefonického hovoru nebo chatu. Aktuálně na platformě působí 25 terapeutů.

Jako další nástroj, který pomáhá ke dlouhodobému zlepšení nálady a prevenci psychických potíží, slouží mobilní aplikace VOS.health. Jedná se o digitální deník do nějž si uživatelé zaznamenávají své emoce, pocity a náladu a učí se sebereflexi. Aplikace je pak za pomoci umělé inteligence analyzuje a dokáže poradit, jak si udržet mentální pohodu. To vše vede k sebepoznání a celkovému zlepšení psychické stability a spokojenějšímu životu. VOS rovněž v nejbližší době nabídne intervence jako jsou dechová cvičení, afirmace a behaviorální aktivace či terapeutické hotlinky. Aplikaci vyvinulo české digitální studio Qusion za pomoci odborníků na mentální zdraví.

První česká platforma pro psychoterapii Terap.io vznikla v důsledku náročných životních období dvou přátel (Chadi El-Moussawi a Jan Sasínek), která překlenuli díky terapii. Společně s týmem zkušených terapeutů se pak rozhodli vytvořit službu, která zjednoduší přístup k terapii všem. Terap.io během pár jednoduchých kroků propojí klienta s ověřeným terapeutem a po výběru termínu zprostředkuje terapeutické sezení formou videohovoru, audiohovoru nebo chatu, bezpečně a bez využití třetích stran. Terapii tak zájemci mohou podstoupit v jakémkoli čase a situaci, která jim vyhovuje. Služba také pomáhá s výběrem konkrétního terapeuta. Více informací najdete na https://terap.io/.

O TERAP.IO

Terap.io je první česká platforma pro on-line terapii. Zrodila se v důsledku náročných životních období dvou přátel (Chádí El-Moussawi a Jan Sasínek), která překlenuli právě díky terapii. A tak se spojili se zkušeným týmem terapeutů, aby společně vytvořili službu, která zjednoduší přístup k terapii úplně všem. Více informací na https://terap.io/.

Kontakt pro média:

Martin Eckstein

PR Consultant

Mail: martin@eckstein.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek