metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 25 °C

Čtvrtek 28. září 2023. Den české státnosti
Dovolená v éře covidu | foto: MAFRA

Pasy budeme balit dva, říkají odborníci

  15:10
Oslovili jsme tři velké hráče v cestovním ruchu, aby nám vysvětlili, jak to v létě bude s dovolenými.

České cestovní kanceláře a agentury se přizpůsobily a s pandemií, která se je snaží důsledně zničit, bojují po svém. Upravily podmínky storna, takže klienti většinou dostanou všechny peníze zpět i měsíc před odletem. Na letištích i v samotných destinacích mají navíc svoje testovací stanice. „Doufám, že už to brzy skončí, na všech vnímám už velkou únavu,“ říká deníku Metro mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Podle ní je důležité, aby měli čeští turisté hlavně jistotu. Vzpomíná, jaké nehezké chvíle zažila loni, když byla jako turistka kvůli covidové situaci vyhoštěna z Ománu. „Zažila jsem opravdu mnoho stresu a komplikací při návratu do Česka. Teď už naštěstí víme, jak cestovat, na co si dát pozor a jaká opatření dodržovat.“

Zájem klesá, zachránit to má včasný nákup
I tak ale cestovky evidují velký pokles zájmu. Obchodní šéf cestovní kanceláře Exim Tours Petr Kostka odhaduje, že bude v prodejích na nadcházející léto na 60 procentech v porovnání s rokem 2019. „I my vidíme pokles a ne malý. Češi ale zájem neztratili, zájezdů na léto jsme prodali už vyšší tisíce,“ říká Řezníčková z Invie.

Češi už vědí, že cestovky přišly s mnoha benefity a výhodami a včasným nákupem vlastně neriskují. Větší chuť letos mají oproti minulému roku, protože se kanceláře dokázaly přizpůsobit nové situaci. „U vybraných zájezdů si mohou vyměnit destinaci ještě pár dní před odletem nebo zájezd stornovat zdarma. Pokud se zájezd nezrealizuje, o peníze nepřijdou. Nyní ještě pokračuje naše březnová vlna first minute, zájezd lze pořídit za nízkou cenu, zbytek doplatí několik týdnů před odletem,“ dokládá Řezníčková, jak její agentura láká v nejisté době klienty.

Také Exim změnil nabídku tak, aby lidé měli jistotu, že vzhledem k neustále se měnící situaci ve světě nepřijdou o svoje úspory. „Nakupují bez rizika s nízkou zálohou a v případně problému vracíme hotovost, i když třeba uplatní voucher,“ vysvětluje deníku Metro Petr Kostka. Cestovní kancelář, kterou zastupuje, patří do německé skupiny Rewe, což podle něj dává další jistotu díky zázemí finančně stabilní společnosti. „Klient má možnost zdarma zrušit zájezd ještě 30 dnů před odletem bez udání důvodů a vracíme tak zpět zaplacené zálohy za zájezd,“ doplňuje Kostka. Podobně přemýšlí i cestovní kancelář Fischer. A není divu, vždyť i ona patří od roku 2019 pod křídla obřího Rewe.

„U letních zájezdů jsme klientům dali možnost, aby využili benefitů first momentu, ale definitivní rozhodnutí učinili až těsně před letní sezonou. Náš klient se může v období 45 až 30 dnů před odletem bez jakékoliv sankce rozhodnout, jestli odletí nebo ne,“ vysvětluje deníku Metro mluvčí společnosti Jan Bezděk. A pokud odletět nemůže, nemusí prý klient své rozhodnutí zdůvodňovat a všechny peníze dostane zpět.

Když do letní dovolené promluví pozitivní test
Co se ale stane, když si lidé zaplatí dovolenou, vše je již připraveno, ale vyjde jim pozitivní test na covid-19? Dostanou i tak peníze za svůj zájezd zpět?

„U vybraných zájezdů nabízíme v tomto případě storno zájezdu zdarma. Záleží vždy na cestovní kanceláři, která daný zájezd organizuje, my se řídíme jejich instrukcemi. S klientem pak vše řešíme individuálně. Já bych v každém případě doporučila naše speciální připojištění k běžnému cestovnímu pojištění. Kryje vás, i když míříte do tmavě červených destinací. Zahrnuje léčebné výlohy, dopravu zpět do Česka, ubytování v karanténě a právě i storno kvůli nemoci covid-19. Po Evropě vyjde na 320 Kč, po světě na 650 Kč. Za pár stovek korun tedy celkem velká pomoc,“ radí Řezníčková z agentury Invia.

K dovolené je také třeba připočítat náklady spojené s testováním. V případě oblíbených exotických destinací se aktuálně musí cestující prokazovat negativním covid testem obousměrně, tedy i při návratu zpět do Česka. Ovšem i na to cestovky myslí. „Máme pro naše klienty zajištěné testování v naší vlastní laboratoři přímo u letiště, stejně jako přímo v destinacích. Vidíme, že ani teď lidé cestovat nepřestali, pro řadu z nich je naopak dovolená vítaným únikem z lockdownu, kdy většina dětí nemůže chodit do školy a lidé ve velkém pracují z domova,“ říká Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.

„Je to tak. Cestovat lze i teď v nouzovém stavu a během aktuálních opatření. Kvůli cestě na letiště je povoleno opustit okres, stejně jako vycestovat z republiky. A pro ty, kdo si to mohou dovolit, je pár dní mimo republiku a v místě, které je vlastně bezpečnější než Česko, přínosných. Vyčistí si hlavu a odpočinou si od přísných opatření,“ dodává Řezníčková.

Na výsluní je nyní Egypt. Létá se ale i do Emirátů
Suverénně teď podle vyjádření všech vede Egypt, následují Spojené arabské emiráty, pak Maledivy a Dominikánská republika. Co se týče letních zájezdů, tam má prvenství opět Řecko, následují Turecko, Egypt, Bulharsko a Tunisko. „Konkrétně Emiráty jsou nyní jednou z nejbezpečnějších zemí. Je tu už naočkována více než polovina populace a je tu čtyřiadvacetkrát méně nakažených než u nás. Navíc jde o nejbližší exotickou destinaci s krásným počasím a spoustou zábavy,“ říká Řezníčková z Invie.

Čeká se také na podobu covidových pasů
Evropská komise má tuto středu představit podobu takzvaných covid pasů, které by skrze potvrzení o očkování proti covidu-19 či negativním testu usnadnily cestování. „Momentálně se právě ještě řeší, zda budou v aplikaci nahraná nejen očkování, ale také testování,“ říká Andrea Řezníčková. Podle ní celá situace promění cestování. Bude se méně cestovat za byznysem, přičemž právě služební cesty živily všechny aerolinky. Ty se proto budou muset více soustředit na turisty.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Následovník Blade Runnera nakopl domácí sci-fi scénu. Praha jako kulisy

vydáno 28. září 2023  6:55

Bod obnovy po téměř deseti letech příprav baví diváky v kinech. Díky netradičnímu zpracování a kvalitním vizuálním efektům přináší závan svěžesti a...  celý článek

Komerční sdělení

Jak připravit klouby na podzimní sychravé počasí?

vydáno 28. září 2023

Léto se pomalu chýlí ke konci, ačkoliv teploměr občas ještě nabídne příjemné teploty. Nicméně, noci se již ochlazují a s tím přicházejí mlhavá rána, kdy...  celý článek

Fotovoltaika je věda. S úsporou energií teď pomůže už i umělá inteligence

vydáno 27. září 2023  12:01

Jak ušetřit při provozu domu? Rozhodně by to neměla být hurá akce. Vyplatí se pečlivá rozvaha. Ušetří to nejen peníze, ale i nervy.  celý článek

Nové přístroje i postup usnadní první kontakty. U Apolináře rodí nedonošené děti

vydáno 27. září 2023  6:19

Porod dítěte, které mělo být ještě pár týdnů v mateřském lůně, býval dříve složitým „logistickým“ manévrem.  celý článek