metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 29 °C

Úterý 25. června 2024. Svátek má Ivan

Nasněží, a někteří přestávají respektovat pietu i majetek

  9:00
Co v kom je, nepoznáš na klidném moři, praví námořnické úsloví. Touha zabavit se během měsíců omezování v některých z nás probudila především bezohlednost vůči přírodě.

Další 1 fotografie v galerii
Sáňkování v Lidících | foto: Památník LidiceMetro.cz

Po hřebenové cestě mezi dvěma nejvyššími vrcholy Brd, Tokem a Prahou, si to šine tmavomodrý Volkswagen Touran s brněnskou značkou. Uvnitř rodinka, i s babičkou. Nad tím, jak se tam rodinné vozidlo ocitlo, kroutí hlavou leckterý pěší turista, který tudy právě prochází. V území, které kdysi sloužilo jako vojenský prostor a které je přísně nepřístupné pro auta. Jenže touha dostat se do panenské přírody bere mnohým lidem všechny zábrany.

Hurá do Brd, cesta necesta

„V loňském roce udělily naše hlídky 201 pokut za porušení režimu vjezdu do chráněné oblasti,“ řekla deníku Metro mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. Policisté dále zaznamenali téměř dvě stě padesát případů neoprávněného parkování. „To je nárůst o 117 případů, v porovnání s rokem 2019,“ doplňuje příbramská policejní mluvčí. „Lidé v době nouzového stavu více navštěvují přírodu, bohužel někteří z nich mají potřebu přijet k lesu co nejblíže a tam i přes zákaz zaparkovat,“ říká Schindlová.

Zoufalí jsou vedle policistů i obyvatelé malých osad na hranici brdské chráněné oblasti. Návštěvníci z blízkého okolí Brd i ze vzdálenějších regionů tu nerespektují ani soukromé pozemky, parkují, kde se jim zlíbí. Jen v Orlově, v místě zvaném Točna, policisté řešili téměř osm desítek neoprávněných zaparkování.

Nepietní zimní radovánky na lidických hrobech

Velký šok si prožili v minulých dnech ve středočeských Lidicích. Ze svahu nad pietním územím, kde kdysi stávala původní obec, vymazaná z mapy nacisty v roce 1942, ale i na samotném pietním území a v místech původního lidického hřbitova si udělali především Středočeši bobovou a sáňkařskou dráhu. „Na pietní území v Lidicích dorazilo několik set lidí. Ne však proto, aby projevili úctu těm, kteří zde kdysi žili a stali se oběťmi německých okupantů, ale proto, aby si tu zajezdili na bobech, na sáňkách či na lyžích. Co na tom, že tyto své sportovní aktivity provozovali přímo na sutinách domů povražděných lidických obyvatel i na hrobech nacisty zpustošeného hřbitova,“ konstatoval s lítostí ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík.

Trénují tu i golfisté

Lidické obyvatele chování „lyžařů“ tolik nepřekvapuje. S neúctou vůči obětem vyhlazené obce se setkávají často. „V místech, kde dříve stávaly domy a kostel, jsme nacházeli golfové míčky,“ říká bývalá pracovnice Památníku Lidice. Ne příliš empatičtí hráči sportu pro gentlemany odpalovali z místa, kde teď v zimě lidé bobovali, směrem k bývalému Horákovu statku.

S problémy s invazí neukázněných návštěvníků se během zimy potýkají provozovatelé horských středisek, která jsou kvůli vládním nařízením mimo provoz. Z některých sjezdovek se staly sáňkařské a bobové dráhy. Lidé nerespektovali, že ničí na cizím pozemku umělý sníh za statisíce korun. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Kdybych cestovala méně, mám na byt, říká moderátorka Primy. Určitě nelituje

vydáno 19. června 2024  18:42

Od začátku tohoto roku mohou diváci ranního zpravodajsko-publicistického bloku Nový den televize CNN Prima News vídat usměvavou tvář Sabiny Dračkové. Po...  celý článek

I po transplantaci ledviny atletka a zdravotní sestra miluje svůj život

vydáno 24. června 2024  11:17

Ve dvaceti letech jí lékaři diagnostikovali vážné onemocnění ledvin, později musela podstoupit transplantaci. V současnosti už padesátiletá zdravotní...  celý článek

Praha není nejdražší. Při placení vás „vykostí“ nejvíc ve středních Čechách

vydáno 24. června 2024  6:09

Zastrčený kout Krušných hor. Vyhledávaný hotel se stylovou restaurací. Tady to bude pálka, napadne vás. Když ale otevřete jídelní lístek, nestačíte se...  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek