metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Elektronický náramek upozorní na dálku na epileptický záchvat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nepiješ? Seš divnej! Epileptické onemocnění narušuje přátelství i rodinu

  6:00
Možná jste to zažili i vy. Člověk leží na ulici a lidé ho obcházejí obloukem. Opilec, pomyslí si kolemjdoucí. Zmýlená platí.

První záchvat epilepsie zažil Aleš naštěstí doma. „Bylo mi patnáct, seděl jsme u televize. A probudil jsem se až v nemocnici,“ vzpomíná nyní již jednačtyřicetiletý muž. Kdyby ho to potkalo někde venku, mohli si ho splést s flamendrem, který to zase přehnal s alkoholem.

Zkouška lásky v intimních okamžicích
Epileptické onemocnění je z těch, které není na první pohled viditelné. Záchvaty přicházejí nečekaně, není možné se na ně připravit. Aleš se v prvních letech za nemoc styděl, před kamarády ji tajil. Když ho nutili, aby šel do hospody „na jedno“ a on odmítl, protože alkohol tato choroba vylučuje, považovali ho za divného. Často se pak takovým lidem vyhýbal, o některé kamarády proto přišel.

Zkouškou ohněm prošel v počátcích vztah s jeho pozdější manželkou. „Byli jsme spolu asi dva týdny a já dostal epileptický záchvat přímo při sexu. Věděla, že mám epilepsii, ale bylo to poprvé, kdy viděla záchvat naživo. Vyděsilo ji to a zavolala sanitku. Byl to pro ni hrozný zážitek, záchranáři byli nepříjemní a čekali, než mě oblékne, aby mě mohli odvézt do nemocnice,“ vzpomíná Aleš na kritické chvíle. Jeho dívka však takovou zkoušku překonala, jsou spolu už dlouhých čtrnáct let, mají spolu dokonce dvě zdravé děti.

Epileptici čelí častěji partnerským krizím
Aleš patří k těm šťastnějším epileptikům. Se svým stigmatem se vyrovnal a naučil žít. Ne každý ale může o podobném štěstí hovořit. „Je vědecky prokázáno, že naši pacienti čelí v partnerském životě více problémům než běžná populace,“ vysvětluje Jana Zárubová z Centra pro epilepsii Fakultní nemocnice Motol v Praze, která je zároveň místopředsedkyní spolku EpiStop. Pro teenagery je těžké seznamovat se a mluvit o nemoci s partnerem.

Někteří pacienti mají hrůzu již ze samotného slova epilepsie, odmítají je vyslovit. Často kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí mívají problém s navázáním partnerských vztahů. Hrozí jim i častější rozpad manželství. Průvodním jevem epilepsie totiž bývají pocity úzkosti, nemocný je často v napětí, jestli se dostaví záchvat a v jaké situaci.

Nemoc také komplikuje intimní život ženám, které epilepsií trpí. Například při volbě správné antikoncepce. Důležitá je konzultace s neurologem při výběru vhodné ochrany proti početí. Některé léky na epilepsii mohou totiž snižovat účinnost hormonální antikoncepce, nebo naopak prostředky proti otěhotnění mohou ovlivňovat léčbu epilepsie. V České republice trpí epilepsií přibližně osmdesát tisíc lidí. Čtvrtina z nich jsou děti.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek