metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 19 °C

Středa 12. června 2024. Svátek má Antonie

Novinky na horách

  19:37
Skiareály se chystají na novou sezonu. V Alpách propojí sjezdovky, v Česku zjednoduší nákup skipasů.
Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Jižní Tyrolsko

Například v Jižním Tyrolsku, v místě, kde slunce svítí 300 dnů v roce, chystají dost příjemných překvapení. My je odtajníme. Jedním z nejprogresivnějších lyžařských středisek v Alpách – Tre Cime Dolomity – zprovozní novou šestisedačku Mittelstation s vyhřívanými sedátky a bublinou, která nahradí dvousedačku, jež tu jezdila 40 let. Přibyly tak dvě nové sjezdovky – jednoduchá modrá alternativa k existující sjezdovce Kristlerhang a nová trať z vrcholu Croda Rossa k Signaue. I ta je označená modrou barvou a umožní vychutnat si krásný carvingový oblouk. Rodiny s dětmi ocení dvě nové dětské sjezdovky se zábavními prvky. Také si mohou zajít na oběd do nové horské chaty Zin Fux.

Menší lyžařská střediska Haideralm/Malga S. Valentino Schöneben/Belpiano v regionu Vinschgau/Val Venosta nově propojí desetimístná lanovka. Shora se nabídne krásný výhled na jezero Reschen, z nějž ční věž kostela, poslední pozůstatek údolí, které zatopila přehrada. Obě propojená střediska nyní nabídnou 60 kilometrů sjezdovek. Přímo na vrcholu Kronplatzu vyrostlo nové muzeum – Dům horské fotografie. Uvnitř se na 1800 metrech čtverečních potkává fascinující svět fotek hor od fotografů z celého světa. V „domě“ v nadmořské výšce 2265 metrů je restaurace AlpiNN, kde se o kvalitu gastronomie postará tříhvězdičkový michelinský kuchař Norbert Niederkofler. Okna restaurace nabídnou neuvěřitelný výhled na Dolomity, které jsou na seznamu UNESCO.

Špindlerův Mlýn

Skipas levněji přes internet. Bude i lepší sníh. Největší novinkou v nejznámějším skiareálu v Česku je nový systém nákupu skipasů. Lyžaři si budou moci vybrat z několika způsobů nákupu a sami se rozhodnout, kolik za skipas zaplatí. Pokud si ho koupí přes internet s minimálně třídenním předstihem, ušetří – na jeden den bude stát 820 korun, zatímco na místě vyjde na tisícovku. Lyžaři budou moci zaplatit přímo ve středisku přes samoobslužné automaty věrnostního systému GOPASS, a to bezhotovostně. Provozovatelé také myslí na ekologii. Jako jedno z prvních středisek v Čechách zavádí novou technologii úpravy sněhu SNOWsat, jež šetří až dvacet procent zdrojů.

„Dosud jsme posuzovali množství sněhu na sjezdovkách odhadem a sondami. SNOWsat měří sněhovou pokrývku digitálně pomocí GPS, a to s přesností tři centimetry. Speciální čidla na rolbách ušetří naftu, elektřinu, vodu a sjezdovky budou připraveny kvalitněji a v kratším čase,“ vysvětlil ředitel Skiareálu Špindlerův Mlýn René Hroneš.

Monínec

Areál Monínec bude i letos jedním z prvních lyžařských středisek, která spustí zimní sezonu. Lyžaři si zde budou moci poprvé zajezdit již 17. listopadu. Díky novému provozovateli půjčovny lyží tady mohou lidé využít služby moderního automatu na broušení hran lyží. Bude tu také testcentrum lyží značek Atomic a Salomon.

Akce v Jižním Tyrolsku

K lyžování také patří večerní akce nebo různé sněhové show.

  • Seiser Alm slaví osmdesáté výročí. Středisko Seiser Alm/Alpe di Siusi, které se orientuje na rodiny s dětmi, si letos připomíná 80 let od chvíle, kdy se zde rozjel první vlek. Byly to takové sáňky, jež vyvážely lyžaře nahoru. Slavit se bude retro závodem Nostalgia Jamboree, který se koná 2. února na sjezdovce Panoráma. Nebudou chybět ani ukázky starých lyží a další. Akce se chystají 2. ledna, 6. února, 6. března a 3. dubna. Vždy od 16.30 hodin.
  • Michelinský brunch v Alta Badii. Pokud máte rádi dobré jídlo, zatrhněte si v diáři 17. prosinec. To se bude konat v Alta Badii, středisku v samém srdci Dolomit, brunch, který připraví tři michelinští kuchaři kralující právě tomuto údolí. Akci organizuje Norbert Niederkofler, jediný italský držitel tří hvězd, a s přípravou mu „pomohou“ dvouhvězdičkový Matteo Metullio z restaurace La Siriola a Nicola Laera z restaurace La Stüa de Michil. Akce se koná ve slavném klubu Moritzino, který leží v nadmořské výšce 2100 metrů. Brunch je součástí Taste of skiing, kdy na horských chatách přímo na sjezdovkách Alta Badii budou vařit michelinští kuchaři z celé Evropy. Ten se koná během Světového poháru.
  • Světelná a hudební show Natalie v Brixenu. V Brixenu/Bressanone, který známe kvůli exilu K. H. Borovského, začne jako každý rok zimní sezona a adventní čas velkou světelnou show. Bude se konat od 22. listopadu do 6. ledna na nádvoří Hofburgu v centru města. Je inspirovaná světem muzikálů. Každý rok se na světelnou show přijde podívat 150 tisíc návštěvníků.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Zelená oáza v pražské Troji slaví kulaté výročí. O rostliny uvnitř se starají i potápěči

vydáno 12. června 2024  18:27

Skleník Fata Morgana zná velmi dobře. V Botanické zahradě hl. m. Prahy pracuje přes dvanáct let. Začínal tu jako brigádník, nyní zahradu vede. Bohumil...  celý článek

Scházejí už jen tovaryši a povinné právo várečné. Změnit v Česku obor není snadné

vydáno 12. června 2024  16:36

Daň ze všeho, poplatek za nic a členství ve všem. Přílišná regulace českého pracovního trhu brzdí rozlet ekonomiky. Připomíná to středověkou cechovní éru.  celý článek

Karlín je vlastně Karolín. Jméno získal podle manželky císaře Františka I.

vydáno 12. června 2024  13:29

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Vraťte se s námi do Prahy, která ještě nebyla Prahou a stála až za hradbami.  celý článek

Umělá inteligence. Není to jen jiný Velký bratr? Obavy i těšení se na AI

vydáno 12. června 2024  6:15

Když kapitalisté začali v 19. století zavádět ve velkém strojovou výrobu, dělníci „čertovské“ mechanismy rozbíjeli. Tak se báli o práci. Máme se nyní bát...  celý článek