metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Nový rok přináší nového prezidenta, vzpomíná se i na autora slavného Švejka

  3:24
Říká se, že jak na Nový rok, tak po celý rok. Letošek přinese Česku změnu v podobě nového prezidenta. Na podzim by také mohla by být také dostupná kombinovaná vakcína proti koronaviru, chřipce a RSV infekcím.
Letos se bude oslavovat také na počest spisovatele Jaroslava Haška, od jehož úmrtí uplyne 100 let a zároveň 140 let od jeho narození. Hašek je otcem literární postavy vojáka Švejka. Toho ve filmu ztvárnil Rudolf Hrušínský. | foto: Archiv

Volba hlavy státu
První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna. Kandidují v nich bývalý představitel armády a NATO Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, předseda ANO a expremiér Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, podnikatel Karel Diviš, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Případné druhé kolo bude 27. a 28. ledna.

Plánovaný rozvoj
Nový rok přinese nové projekty napříč kraji. V Brněnské metropolitní oblasti se aktuálně realizuje například Dům pro Julii, tedy hospic, který nabídne péči rodinám dětí s nevyléčitelnou nemocí. Chystá se také výstavba nové smyčky v lokalitě Pisárky–Bohunice nebo rozvojovou lokalitu Přízřenice, kde se počítá s modernizací tramvajové trati Bohunická–Moravanské lány–Modřice.
Město Cheb má pro letošek v plánu dokončit lávku přes nádraží a lávku přes Ašskou ulici. Cheb by také chtěl v příštích letech vyřešit problematický stav lávky do Hájů, která vede nad železniční tratí.

Nový Bor investuje do výstavby cyklostezek, oprav ulic a chodníků nebo modernizace veřejného osvětlení. Největší investiční akcí bude v příštím roce rekonstrukce střechy a stropu sokolovny, na kterou je v rozpočtu 12 milionů korun. Největší stavbou Plzeňského kraje za 22 let jeho historie je západní okruh města Plzně. Druhá a poslední etapa nové silnice má od února odlehčit centru Plzně o tisíce vozů.

Kultura a volný čas
Největší kulturní událostí roku v Libereckém kraji zřejmě bude otevření opraveného Jiráskova divadla v České Lípě. První diváky by mělo přivítat v březnu.

V první polovině roku by mělo začít sloužit nové Komunitní centrum v Liberci, které vzniklo přestavbou městského Liebiegova paláce. Začátkem května se v Liberci uskuteční 22. ročník Mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm.

Ve Frýdlantu v květnu proběhnou Valdštejnské slavnosti. Akce spojená s historickými bitvami a jarmarkem se koná každý lichý rok, v roce 2021 ji ale kvůli koronavirovým opatřením zrušili.

Nudit se nebudou ani Plzenští, čekají je Slavnosti svobody, největší oslavy konce druhé světové války v Česku, které se budou konat od 5. do 8. května. Plzeňský Metalfest, kam se sjíždějí fanoušci hudby z řady zemí a většina vystupujících jsou zahraniční kapely, bude od pátku 2. do neděle 4. června. Na něj naváže 22. až 25. června podobný festival tvrdého rocku Basinfirefest ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť, největší a nejstarší folklórní přehlídka v ČR, jsou naplánované na 11. až 13. srpna. Na druhou polovinu srpna je opět na programu devítidenní plzeňský festival hudby a divadla Na Ulici. Mezinárodní Divadlo Plzeň bude 13. až 21. září, největší přehlídka české filmové tvorby FInále Plzeň 22. až 27. září.
Čtvrtstoletí své existence oslaví Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který se bude konat na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou a okolních obcích od 5. do 19. srpna.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů patří na Vysočině k tradicím a letošní 27. ročník se bude konat mezi 24. a 29. říjnem.

Oslavy a výročí

Olomouckou Univerzitu Palackého čeká letos oslava 450 let její existence. Druhá nejstarší univerzita v České republice byla založena 22. prosince 1573. Výročí si bude univerzita připomínat po celý rok řadou akcí.

Oslavovat se bude také na Vysočině, a to na počest spisovatele Jaroslava Haška, od jehož úmrtí uplyne 100 let a zároveň 140 let od jeho narození. Hašek je otcem literární postavy vojáka Švejka. Vzpomínat se bude také na architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela, který zemřel v roce 1723. Santini je autorem kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který je na seznamu UNESCO.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

vydáno 23. dubna 2024  15:12,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při incidentu se nikdo nezranil. Podle policie jednadvacetiletý...  celý článek