metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 10 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr
Volba prezidenta
Jan Kubáček | foto: Archiv

Snaha kandidátů mít vše pod kontrolou je přehnaná, míní o volbě prezidenta politolog

  18:00
Zádrhele letošní prezidentské volby? Výhody nováčků i matadorů? Kličkování před médii? Nad tím se zamýšlí politolog Jan Kubáček.

Kdysi volání po přímé volbě, nyní opět sílící volání po nepřímé volbě. Kdy budou Češi spokojeni s tím, koho si zvolili?
Obávám se, že nikdy. Asi se neobjeví takový kandidát, kterým by bylo nadšeno sedmdesát nebo osmdesát procent společnosti. Kuriózně by asi spokojenost s přímou volbou panovala v momentě, kdy by vítěz voleb naplnil očekávání a dokázal oslovovat i ty, kteří ho nevolili. Jinými slovy, kdyby se z podpory jen té vítězné skupiny voličů dokázal během dalších měsíců posunout i do podpory těch, kteří by ho jinak nevolili. Že by je překvapil. Pak by si mnozí řekli, že ta vítězná volba je fajn. Taková situace ale asi nikdy nenastane.

Letošní volby jsou opět ve stylu „anti“. Předtím Antizeman, teď Antibabiš.
Ukazuje to, že do volby vstoupila výrazná osobnost. Ať se to někomu líbí, nebo ne. Někdo výrazný a nepřehlédnutelný. Logicky má spoustu stoupenců, ale současně dokáže generovat také mnoho odpůrců, není lidem lhostejný a myslím si, že pokud jednou odpadne antipersonální rozměr, objeví se rozměr antitématu. Bývá to i v zahraničí. Současně moment anti svědčí o tom, že nejsme v nějaké revoluční době vysokých očekávání.

Dá se z toho vyčíst, že podobně jako sněmovní volby ve stylu všichni proti ANO se teď do volebních místností nahrnou i davy mladých voličů, kteří jinak moc nevolí?
Není to vyloučené. Ale ze zkušenosti předchozích přímých prezidentských voleb to možná povede k mobilizaci vyšších ročníků. Rozhodne období mezi prvním a druhým kolem. Období takových těch černých kampaní, rozhodnou emoce, rozhodnou i výkony v televizních debatách, jestli dotyční obstojí, nebo naopak někdo nezvládne emoce a vybouchne. To většinou k mobilizaci vede. A je tu ještě jeden nezanedbatelný moment. Česko nyní má historicky nejvyšší skupinu seniorů v populaci. Ti v disciplinovanosti vedou nad prvovoliči na celé čáře.

Letos je u kandidátů výraznější zemanovská taktika nechodit do některých debat, někdy se vyhýbají i rozhovorům. Tam půjdu a tam ne, s tím se bavit budu a s tím ne.
Je to odvážné a taky hodně riskantní. Může to pomoci tomu, kdo je dlouhodobě známý a vyprofilovaný. U nováčků to je riskantní. Jsou v situaci, kdy potřebují neustále oslovovat a získávat pozornost. U nich platí často, že kvantita je důležitá. Pro některé voliče může být vyhýbání se kontaktu arogancí moci. U těch matadorů nejásají, berou je takové, ale když to dělají nováčci, to je špatný mores. Právě u nových tváří je to hodně riskantní strategie, která se může otočit proti nim. Jejich volební vzkaz se nedostane k potenciálním voličům.

Chceme otázky předem. To byl požadavek některých prezidentských štábů. Někteří mluvčí to dokonce kladli jako hlavní podmínku, jestli rozhovor umožní.
Ukazuje se trend marketizace kandidátů. To, že se soupeři mezi sebou přebíjejí, jestli mají raději kočky, nebo psy, nebo vysokohorskou turistiku, či kolo, to bylo vždycky. Teď je to o to legračnější v té masovosti. Nyní mi však připadá, že je kontrola toho, co bude kandidát dělat, až přehnaná. Není to ale ve prospěch kandidáta. Nejen to, že si například kazí vztahy s médii, ale ani se neučí. Pak může zažít debakl v přímém televizním přenosu. Potřebuje nejdřív desettisíckrát vylézt na Sněžku, aby pak mohl na Mont Blanc. Ve výsledku škodí sami sobě, nenaučí se zvládat stres. Nenatrénují přirozenou argumentaci a rychlou reakci. Což pak může před kamerami nadělat paseku, protože to vidí třetina národa a další třetina si o tom povídá.

Bez peněz do volby nelez. Má chudý kandidát v prezidentské kampani vůbec nějakou šanci?
Chudý kandidát má šanci, pouze když dělá kampaň jinak a dělá ji dlouhodobě kontaktně. Nevěřím, že by dokázal z fleku vyhrát, to by musel mít za vyzývatele papírové tygry, ale už jen příběh Marka Hilšera před pěti lety je příkladem toho, že to jde bez velkých prostředků. Byl houževnatý a byl vidět. Nevyhrál, ale dostal se mezi silné kandidáty a nastartoval politickou kariéru.

Osobní setkání prozradilo víc než plakáty

V následujících dnech budou na stránkách Metra i zde na Metro.cz vycházet rozhovory s kandidáty na post prezidenta.

S Petrem Pavlem žádné povídání neproběhlo. Rozhovor s ním proto v Metru nebude. Ačkoli jsme oslovili generálův mediální tým již 9. listopadu 2022, na kontaktní rozhovor s deníkem Metro neměl čas. Jeho mluvčí nabídla, že kandidát odpoví na zaslané otázky e-mailem. „Písemně to nejde i proto, že to není autentické a kandidáti se rádi vylepšují. Navíc by to byla výjimka, kterou žádný z kandidátů nedostal,“ zněla odpověď Metra. Ještě tento týden jsme se pokusili generálův štáb přesvědčit o setkání naživo. „Všechny sloty pro média na příští dva týdny máme již zabrané, osobní setkání s panem generálem proto nestihneme,“ zněla SMS Markéty Řehákové, generálovy manažerky komunikace.

Velký boj jsme sváděli s některými mluvčími. Vyžadovali předem otázky, aby se mohl kandidát (kandidátka) připravit. Někteří se dožadovali otázek opravdu vehementně. „To je přece naprosto normální, je to základní novinářská slušnost,“ byl jeden z argumentů. Také se oháněli tím, že všichni ostatní novináři to dělají. Namítali jsme, že kandidát na Hrad snad zvládne i rozhovor spatra. „Na mítinku také nerozdáte lidem v davu lístečky, na co se mají voliči ptát,“ reagovali jsme v odpovědi.

Samotné rozhovory nakonec probíhaly velice pohodově. Jeden se odehrál dokonce v časných ranních hodinách. Jiný zase v suterénu výstavní galerie. „Úplatkem“, který jsme přijali, byla káva k rozhovoru. Pouze v jednom případě si musel redaktor Metra kávu zaplatit, protože nepřistoupil na další mediální podmínky dotyčné osoby. Snad se nám ale, jak se dočtete, podařilo v jednotlivých kandidátech objevit také „kus lidství“.

Pavel Hrabica, redaktor deníku Metro

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek