metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Neděle 25. února 2024. Svátek má Liliana

Další 4 fotografie v galerii
Navrhnout styl a provedení hodinek je vysoce profesionální činnost. Proto ve firmě ELTON pracuje i zkušený produktový designér a grafik. | foto: Michal Hejduk

Okouzlí vysokou kvalitou i limitovanými edicemi. Hodinky PRIM jsou skvělým dárkem

  5:40
Náramkové hodinky byly vždy vděčným dárkem. Snad každý z nás je ve svém životě někdy dostal. Ať už jako dárek od rodičů pod stromečkem, k narozeninám, za pěkné vysvědčení, od zaměstnavatele, nebo milované osoby. A ti dříve narození zcela jistě doslova vyrůstali s náramkovými hodinkami značky PRIM z Nového Města nad Metují, kde se tradičně vyrábějí už od roku 1949.

Po roce 1948 vznikla v tehdejším Československu potřeba nezávislosti na dovozu hodinek ze západních zemí. Ale zkušenosti s jejich výrobou v naší republice nebyly prakticky žádné. Bylo ale možné využít zkušeností i moderních švýcarských strojů, které se během války používaly na výrobu časových zapalovačů. Úkolem vybudovat nový závod a připravit sériovou výrobu náramkových hodinek byl pověřen na podzim 1949 Adolf Martínek, jenž se v nevyužívané budově národního výboru v Novém Městě nad Metují spolu s prvními kolegy pustil do úkolu, který ve své době zvládalo jen osm zemí světa. Musel překonat mnoho překážek, jako třeba pořízení speciálních strojů, ale nakonec po otestování prvních prototypů mohla výroba začít.

V roce 1957 opustily výrobní závod první sériově vyráběné hodinky značky PRIM. Do roku 1990 jich v Novém Městě nad Metují vyrobili okolo 12 milionů.

Česká kvalita vítězí
Aktuální produkce firmy ELTON hodinářská, která je pokračovatelem tradice značky PRIM, nejsou laciné velkosériové náramkové hodinky. Pro ty už dnes na trhu není místo. Značku PRIM nebo PRIM Manufacture 1949 dnes nesou výrobky vysoké kvality, převážně v malých nebo limitovaných edicích, které uspokojí prakticky každého.

V Novém Městě nad Metují nenajdete velké haly s pásovou výrobou. Hodinky PRIM vznikají v manufakturní výrobě s vysokým podílem ruční práce. Nad každými hodinkami stráví mistři svého oboru desítky i stovky hodin přesné a soustředěné práce. To, spolu s použitím nejkvalitnějších materiálů, zajišťuje hodnotu a spolehlivost strojků a vysokou životnost hodinek. Nejvyšší modelová řada PRIM Manufacture 1949 je osazena mechanickým strojkem vlastní konstrukce. Tvoří ho přibližně 140 samostatných dílů, z nich více než devadesát procent vyrábějí přímo v manufaktuře.

Speciální edice od profesionálních designérů
Navrhnout styl a provedení hodinek je vysoce profesionální činnost. Proto ve firmě ELTON pracuje i zkušený produktový designér a grafik. S dalšími firma externě spolupracuje podle potřeby. Ale navrhnout takové hodinky není vůbec jednoduchá záležitost. Prvotní představy designérů a návrhy v jejich skicářích a počítačích někdy narazí na technologické a konstrukční limity.

Navrhnout styl a provedení hodinek je vysoce profesionální činnost. Proto ve...

Proto musí v ELTONu úzce spolupracovat designéři s konstruktéry a technology.

Až z jejich společného snažení může vzniknout nový model, který je nejen krásný, ale i plně funkční. Některé edice hodinek PRIM jsou inspirovány významnými osobnostmi naší historie a nesou jejich jména – jako Tomáš Baťa nebo Jan Kašpar.

Jiné odkazují na významné dějinné události. Například model Nebeští jezdci je inspirován knihou o československých letcích ve Velké Británii.

Hodinář s lupou na očích
Strojek je doslova duší hodinek, právě na jeho kvalitě závisí i hodnota a kvalita hodinek. ELTON vyrábí celkem osm druhů mechanických hodinových strojků vlastní konstrukce. Výroba takového strojku klade ty nejvyšší nároky na kvalitu materiálu, čas a strojní vybavení. Součástky strojku je nutné vyrábět s přesností na tisícinu milimetru.

V ELTONu se v montáži setkáte s klasickým obrázkem hodinářů s lupou na očích. S těmi nejmenšími součástkami totiž lze pracovat jen pod lupou, nebo dokonce mikroskopem, protože pouhým okem nejsou rozeznatelné jejich detaily. Je to práce skutečně kvalifikovaná a vyžaduje hodinářovu velkou zkušenost.

Individuální úpravy
Volba provedení a použité materiály mohou být i výhradně na zákazníkovi, protože ELTON nabízí také zcela individuální výrobu. Toho využívají například ti, kteří hodinky chtějí jako dárek, upomínku na roky ve firmě nebo třeba jako ocenění za mimořádné činy.

Navrhnout styl a provedení hodinek je vysoce profesionální činnost. Proto ve...

Právě v takových případech hraje roli i pouzdro, tedy vlastní tělo hodinek, ve kterém je strojek uložen. K jeho výrobě se používají ušlechtilé materiály podle přání zákazníka. Patří k nim nejen různé druhy nerezové oceli, ale i titan, bronz a drahé kovy. Víčko lze navíc opatřit zdobením nebo třeba monogramem či logem. Tady se využívá gravírování a taková ruční úprava může zkušenému specialistovi trvat několik hodin.

Další volitelnou částí jsou ručky a číselník. V nabídce je celá řada typů. Pro výrobu číselníků se používá technika ražby nebo tisku. Reliéfní číselníky se razí speciální raznicí do mosazného nebo alpakového plechu a následně se brousí diamantovými nástroji do finální podoby. U tištěných číselníků se využívá technika tamponového tisku, která se už od 18. století používá pro hodinky ve Švýcarsku.

Ručky hodinek se často pokrývají luminiscenční vrstvou nebo se takzvaně modří, stejně jako například šroubky, které pak ve strojku ukrytém pod skleněným víčkem vypadají velmi efektně. Uhlíkatá ocel, z níž jsou vyrobeny, se ohřeje na přesně určenou teplotu a tím se po rychlém zchladnutí zbarví do krásného modrého odstínu. Kombinací různých individualizací mohou vzniknout zcela unikátní hodinky, které pak majiteli dělají radost po celý život.

Výběr je široký
V prodejnách PRIM Manufacture 1949 v Praze, Ostravě a samozřejmě přímo v Novém Městě nad Metují si můžete zakoupit celou škálu různých typů hodinek. Určitě si tady vybere každý. Kontakty najdete na webu prim.cz. Kromě klasických řad pánských a dámských hodinek jsou v nabídce i limitované tematické edice. Je možné si vybrat z ručně či automaticky natahovaných, osazených manufakturním českým nebo švýcarským strojkem. U většiny modelů lze navíc volit z několika barev a druhů řemínků.

U dámské řady módních typů nechybí ani hodinky osázené diamanty pro slavnostnější příležitosti nebo univerzální modely pro každý den.

Pánové si mohou zvolit také podle svých preferencí a životního stylu. Noblesní klasiku, nebo odolné sportovní modely, které jsou však díky nadčasovému designu vhodné i pro běžné nošení.

PRIM ARMA LE

Nejnovějším počinem novoměstské hodinářské manufaktury je velmi výrazná limitovaná edice, kterou potěšíte zejména hráče a příznivce legendární hry Arma vytvořené českými vývojáři ze studia Bohemia Interactive. Svůj příběh píše od roku 2006 a od té doby prošla nepřehlédnutelným vývojem. V její další kapitole budou hrát významnou roli ikonické hodinky PRIM ORLÍK. Objeví se v Arma Reforger jako autentický důkaz doby a spolehlivý pomocník. První české hodinky v české hře, která už dávno dobyla svět. Nezůstanou ale jenom ve hře, z virtuálního světa vystoupí v podobě limitované edice PRIM ARMA. Lehké a přitom odolné titanové pouzdro, manufakturní strojek s automatickým nátahem, promyšlená symbolika. Výsledkem spolupráce s týmem Bohemia Interactive jsou hodinky určené nejen pro fanoušky hry Arma. Díky nápaditému balení, kde nechybí doplňky odkazující na army styl, jsou ideálním dárkem pro každého muže, který ocení poctivou ruční práci českých hodinářů.

Navrhnout styl a provedení hodinek je vysoce profesionální činnost. Proto ve...

Komentáře

Hlavní zprávy

Motorka jako držák na láhev. Jak vlastně vypadá typický český suvenýr z Prahy?

PRAHA? AHA!
vydáno 25. února 2024  11:54

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Pomáhám zlobivějším dětem, ty hodné nechávám modelkám, říká Jonáš Motyčka

vydáno 25. února 2024  7:00

Už přes 10 let se věnuje projektům, které pomáhají dětem z dětských domovů začlenit se do běžného života. Jonáš Motyčka za tu dobu doprovodil desítky...  celý článek

Honí vás lékaři od čerta k ďáblu? Objevit příčinu nemoci je někdy těžké

vydáno 24. února 2024  14:00

Lékař není bůh. Nebo jako student nedával při přednáškách pozor. Lidské tělo se ale nechová jako motor auta. Je složitější.  celý článek

Na bolest jsem zvyklá. Nekňourám, bojuji, říká kaskadérka Hanka Dvorská

vydáno 24. února 2024  8:00

Na srdci má kardiostimulátor a na mozku jí doktoři našli nádor. I přesto každý den běhá po Praze a mimo jiné vede fitness lekce. Nejstarší česká...  celý článek