metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 23 °C

Pondělí 13. května 2024. Svátek má Servác

Naše hodinky jsou výjimečné. Jejich nošením vyjadřujete svůj životní postoj, říká Aleš Vernar

  5:29
Náchodský rodák Aleš Vernar spojil s firmou ELTON hodinářská většinu svého profesního života. Primky jsou pro něj mnohem více než prodejním artiklem, vidí v nich výjimečné šperky, které mají duši i svou charakteristickou DNA. Především tím se hodinky PRIM z Nového Města nad Metují odlišují od konkurence. Jaký světový unikát uvedl český výrobce letos na trh? A co znamená, když hodinky pohání in-house mechanický strojek? Nejen to nám prozradil obchodní ředitel tradiční hodinkářské manufaktury z východních Čech.

Další 3 fotografie v galerii
Aleš Vernar, obchodní ředitel, ELTON hodinářská | foto: ELTON hodinářská

ELTON hodinářská byla úplně první firmou, která v českém prostředí začala navrhovat a vyrábět limitované edice. Co bylo motivací s touto novinkou přijít na trh?
Myšlenka vyrábět malé série a limitované edice hodinek byla přirozenou reakcí na způsob, jakým hodinky vyrábíme. Jsme manufaktura, která ročně produkuje pouze několik stovek hodinek, a navíc tyto hodinky vznikají u nás v podstatě od A do Z. Proto je naší velkou konkurenční výhodou schopnost realizovat výrobu v daleko menších sériích, než je to obvyklé u většiny zahraničních značek. Například v případě švýcarských firem je objem limitovaných edic v řádu tisíců kusů. ELTON běžně vyrábí i limitky v počtu desítek, maximálně nižších stovek kusů. Speciální edice jsou naší vlajkovou lodí, poutají pozornost a jsou velmi oblíbené u zákazníků. Dnes jsme ve fázi, kdy je každá naše novinka nedočkavě očekávaná a často si zákazníci rezervují svá čísla již v okamžiku, kdy se hodinky teprve připravují do výroby. Postupně se začaly limitované edice objevovat také u ostatních domácích značek a mikrobrandů. Jsme pyšní na to, že inspirujeme ostatní a jsme i v tomto ohledu v českém prostředí lídrem.

Pro jaké klienty jsou limitované edice určené?
Naši zákazníci touží být jedineční. Právě malé série jsou způsobem, jak si toto přání splnit a vlastnit něco výjimečného. Oceňují nápad, propracované provedení i příběh, který se s každou naší edici pojí. Svou roli hraje samozřejmě i patriotismus, hodinky PRIM s in-house manufakturním strojkem jsou české v tom pravém slova smyslu.

Mluvíte o „in-house“ strojku, co přesně to znamená? Vyrábí se přímo v Novém Městě nad Metují?
Ano, přesně tak, mechanický strojek PRIM pro naše ikonické modely i pro většinu limitovaných edic vzniká přímo v naší manufaktuře. Vyrobíme si sami asi 95 procent dílů strojku. Nakupujeme jen několik málo specifických součástek, jako například ložiskové kameny. Tím se řadíme do elitní skupiny maximálně dvou desítek světových firem, které v tomto rozsahu a tímto způsobem mechanické strojky vyrábí.

Kolik limitovaných edic ročně vytvoříte?
Obecně jsou to asi čtyři limitované nebo speciální edice ročně. Série jsou omezené buď počtem kusů, nebo časem. To znamená, že určitý model je k dispozici pouze po dobu jednoho kalendářního roku. Aktuálně jde například o společenské hodinky Diplomat, které jsme pro rok 2023 vytvořili s pouzdrem z bronzu. Dalo by se ale říci, že v podstatě všechny naše hodinky jsou vyráběny v limitovaných edicích, vždyť hodinek PRIM Manufacture 1949 s in-house strojkem je celkem za rok k dispozici pouze 800.

Základem dlouhého bezproblémového života hodinek PRIM je přesné zpracování materiálů, z nichž jsou vyrobeny.

Jen 800 hodinek? To je opravdu velmi limitovaný počet. Stíháte vůbec uspokojit poptávku?
Vzhledem k našemu způsobu výroby nemůžeme aktuálně vyrobit více. Nicméně ani do budoucna není cílem stát se masovou značkou. Našim zákazníkům chceme dopřát pocit výjimečnosti a jedinečnosti. Zákazníci se již naučili, že na primky se vyplatí si počkat. V posledních letech jsme se posunuli ze skupiny „obyčejných“ hodinek do kategorie, které se říká lovebrand.

Co vás při tvorbě limitovaných edic inspiruje?
Inspirace přichází jak zevnitř firmy, tak zvenčí. Daří se nám objevovat a představovat příběhy velkých postav naší historie. Máme celou řadu zajímavých osobností, které si zaslouží pozornost. Některé pro naše zákazníky doslova objevujeme. Vznikly tak krásné hodinky k poctě „nebeského jezdce“ Filipa Jánského nebo prvního českého aviatika Jana Kašpara. Jsem opravdu rád, že stále dokážeme veřejnost překvapit, myslím v tom pozitivním slova smyslu. Necháváme se inspirovat také zajímavými materiály, to nás opravdu baví. Navázali jsme například spolupráci s libereckou firmou Futuron Forge, která je jednou z asi dvou firem na světě, jež se zabývají výrobou unikátních damaškových kompozitů. Dokonce jsme společně vyvinuli naprosto výjimečný materiál, který má přímo ve své struktuře zapracovaný náš znak – piktogram Novoměstských oblouků. S tím zatím nikdo jiný nepřišel. Je úžasné, že malá hodinářská firma z České republiky dokáže vyrobit světový unikát. Myslím, že máme na co být hrdí.

Jak se limitovaná edice rodí? Od prvního nápadu k finálnímu výrobku uplynou týdny, nebo spíše měsíce?
Pokud bychom to měli konkretizovat, budou to spíše měsíce. Za každou limitovanou edicí jsou stovky hodin práce, podílí se na ní celý náš tým. Od konstrukce přes design a výrobu až po obchod a marketing. Máme výhodu, že v naší firmě pracuje celá řada skvělých lidí, kteří jsou opravdoví srdcaři. Bez jejich nadšení, zkušeností a umu by to nešlo. Jak jsem už zmínil, některé skvělé nápady přicházejí i zvenku, od našich partnerů a klientů. Ze spolupráce vznikají zajímavé edice, výjimečné hodinky. Jako příklad bych uvedl speciální edice pro Tatru, hodinky Mucha, úspěšný projekt s Pilsner Urquell nebo absolventské hodinky Univerzity Karlovy.

Spolupracujete i s externími designéry?
Ano a výsledkem jsou vždy velmi speciální hodinky. Již v minulosti jsme spolupracovali s řadou českých designérů i módních návrhářů. Aktuálně vzniklo několik krásných modelů navržených produktovým designérem Lukášem Tanečkem. Pohled zvenku je pro nás velmi důležitý a pomáhá nám posouvat se dál. Nebojíme se nových výzev, kooperujeme například i s vysokými školami. Úroveň některých studentských návrhů byla i pro nás opravdu příjemným překvapením.

ELTON nabízí přes 80 různých typů řemínků, většinu navíc v několika barevných variantách.

Co je nejaktuálnější novinkou novoměstské hodinářské manufaktury?
Vedle noblesních dámských hodinek PRIM Traktor 34 vytvořených přímo na přání našich zákaznic, které doslova okouzlila limitka stejného modelu pro pány, je to zbrusu nová limitovaná edice PRIM Zikmund a Hanzelka. Jak vyplývá z názvu, je věnovaná této legendární cestovatelské dvojici, inspirovaná jejich dobrodružstvími, která se i z dnešního pohledu jeví jako neuvěřitelná. Dalším motivem limitky jsou automobily TATRA T 805, které je na jejich cestách spolehlivě provázely. S realizací edice nám pomohla i TATRA Kopřivnice, kde tato legendární auta byla v 50. letech minulého století vyrobena. Obě naše firmy jsou součástí holdingu Czechoslovak Group, takže spolupráce se přímo nabízela.

Máte vy osobně některou edici nebo model, který je vaší „srdcovkou“?
To je nesmírně těžká otázka, protože v podstatě každá edice je pro mne srdcovka. Když vidíte tu neuvěřitelnou práci celého týmu, která je za jejím vznikem, je opravdu obtížné vybrat jeden konkrétní model nebo limitku. Možná bych zavzpomínal na edici PRIM Orlík Anthropoid, která byla jednou z prvních po mém nástupu do firmy. Hodinky vznikly k připomenutí 75 let od atentátu na Reinharda Heydricha a patří k nejúspěšnějším v historii firmy. Jejich příběh byl velmi emotivní, ukázalo se, jak živé je to téma i v dnešní době. Aktuální reálná tržní cena se pohybuje okolo dvojnásobku té původní prodejní, takže mohu říct, že šlo o velký úspěch i z pohledu investiční hodnoty našich hodinek.

Nabízíte velké možnosti individualizací, ale dokážete vyjít vstříc i tomu, kdo zatouží po něčem úplně unikátním, vlastní limitované edici? Je to vůbec možné?
S trochou nadsázky mohu říct, že dokážeme splnit v podstatě všechna přání našich zákazníků. Díky manufakturnímu způsobu výroby umíme opravdu individualizovat v podstatě každou část našich hodinek PRIM. Číselník, ručky, materiál pouzdra, úprava zadního víka, dokonce úpravy strojku... Vše zvládáme a je to přesně to, co nás baví a jde nám skvěle. Od nápadu přes design po realizaci. Firemní hodinky, které nekončí v šuplíku, privátní edice, jakými plníme sny zákazníků, rodinné kolekce, z nichž se stává ceněné dědictví. To jsme my a naše práce, na kterou jsme hrdí.

Pojďme ještě k obecnějším otázkám – jaké plány máte na letošní podzim, chystáte něco speciálního?
Připravujeme něco opravdu výjimečného. Podrobnosti zatím nechceme prozrazovat, ale napovíme, že primky vstoupí do virtuálního světa. Více odhalíme už na letošním SEW (výstava luxusních hodinek, více info na www.sewpraha.com).

Základem dlouhého bezproblémového života hodinek PRIM je přesné zpracování materiálů, z nichž jsou vyrobeny.

Jaké jsou trendy v oboru mechanických hodinek? Sledujeme posun od velkých masivních hodinek s mnoha funkcemi k jednoduchosti a nadčasovosti. Souvisí to i s tím, jak roste segment chytrých hodinek?
Hodinky jsou jedním z mála skutečně pánských doplňků, nebo chcete-li šperků. A přesně tak vnímám naše hodinky PRIM Manufacture 1949. Jsou výjimečné, manufakturně vyráběné, unikátní. Jejich nošením vyjadřujete svůj životní postoj, charakter, vztah k českým výrobkům. Chytré hodinky jsou pro mne ve stejné kategorii jako mobily. Jsou praktické, mají spoustu funkcí, můžete přes ně komunikovat, poradí vám, kudy do nejbližšího fastfoodu… Ale nemají duši, tradici ani charakter. V našich mechanických hodinkách není jediná elektronická součástka, nemusí se dobíjet, nepotřebují baterii ani pravidelnou aktualizaci softwaru. Vždycky se s nadsázkou ptám – které hodinky chcete předat svému synovi nebo vnukovi? Ručně vyrobené mechanické klasiky, či zastaralý model chytrých hodinek? Pro mne je odpověď jasná. A co pro vás?

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

Mastné pokuty za koloběžky? Návrh z dílny TSK leží na stolech pražských radnic i magistrátu

vydáno 13. května 2024  4:57

Městská společnost Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) má od začátku tohoto měsíce nového generálního ředitele. Po zesnulém Jozefu...  celý článek

Zkusím diváky inspirovat k domácímu chovu slepic, říká zahradník po ruce Tomáš Trejbal

vydáno 12. května 2024  16:53

Na pěstování nepotřebujete velkou zahradu, i balkon může být nejen okrasný, ale i jedlý. Stačí vyzkoušet pár fíglů a vypěstujete si suroviny bez chemie a...  celý článek

Kachny, samé kachny! Pardon, labutě, samé labutě aneb Když hospodské inspirují ptáci

vydáno 12. května 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Autobusy mají od léta zastavovat jen na znamení. Vše nyní závisí na posvěcení magistrátem

vydáno 12. května 2024  8:58

Zkrácení intervalů, nižší náklady na pohonné hmoty, ale také větší komfort pro projíždějící cestující. Zastavující a rozjíždějící se autobusy nebudou...  celý článek